Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EM vábení pod drobnohledem

EM vábení pod drobnohledem

18.04.2014 17:55

Při všech hovorech o tom, jak jsou dnes EM levné, nebude jistě na škodu aktuální konkrétní pohled na tuto levnost. Asi je to zbytečné, ale už na začátku přidejme varování. V jádru bychom měli rozlišovat levnost, kterou můžeme nazvat cyklickou, a levnost strukturální. Ta první (nebo z převážné části ta první) panovala třeba na americkém trhu v roce 2008. Pokud už se rozhodneme, že jde o levnost cyklickou, stačí už „jen“ trefit načasování. Dokonce můžeme říci, že pokud máme dost času na to akcie držet a nenechat se zlomit volatilitou, jednou se dočkáme i když nevstoupíme v tom nejlepším bodě.

Vše je ale jinak, pokud jde o levnost strukturální. Jinak řečeno, pokud se něco v ekonomice, firmách, postojích investorů dlouhodobě změnilo a nelze čekat, že se to s postupem cyklu zase vrátí do normálu. Problém s EM je nyní samozřejmě v tom, že roste pravděpodobnost toho, že se díváme ne levnost druhou a ne tu první (viz i minulý článek).

Nyní už pár konkrétních čísel. V první části tabulky jsou valuace z konce března, v druhé desetiletý průměr. Začněme Ruskem, které z celkem evidentních důvodů bylo nejlevnějším EM trhem během posledních deseti let a je jím z ještě evidentnějších důvodů i nyní. Dlouhodobější průměr PE je zde na 7,5, dnes dosahuje jen 4,5 – ruské akcie/index si tedy lze koupit za pouhý 4,5 násobek očekávaných letošních zisků. Tyto akcie se zároveň obchodují za 0,6 jejich účetní hodnoty, dividendový výnos zde dosahuje 4,8 % (tedy nejvíce z EM – opět cena za ruskou specifičnost). Jak jsem zde nedávno psal, podle mne ale ani takové valuace za investiční vstup do této země nestojí.
 
sou1

Zdroj: JPM

Na opačném valuačním konci stojí alespoň na první pohled hodně drahé Mexiko a nijak levná není ani Indie s Jižní Afrikou. Porovnávání valuací mezi jednotlivými zeměmi ale není bez problémů. Například do PE se promítá očekávaný růst, bezrizikové výnosy, rizikové prémie a v neposlední řadě výplatní poměr (tedy poměr dividend a zisků). Určitě tak nemůžeme automaticky tvrdit, že země s PE 15 je příliš drahá ve srovnání se zemí s PE 7 (či naopak). V první zemi mohou firmy vyplácet mnohem více dividend z jednotky zisku, mohou tam být nižší rizikové prémie, vyšší očekávaný růst. Samostatnou kapitolou pak je váha jednotlivých násobků – je lepší PE, PBV, nebo něco jiného? Ve zkratce můžeme dividendové výnosy považovat za násobek „vrabce v hrsti“, zatímco PE je více holubem na střeše. P/CF je problematické, protože nevíme, jak přesně to CF je počítáno.

Vedle geografického porovnávání je tak z výše uvedeného důvodu spíše namístě ono porovnání s desetiletými (či jinými) průměry. Z nich vidíme, že řada EM trhů (i EM jako celek) je dnes skutečně „levná“. Uvozovky je nutno použít z důvodů zmíněných na počátku. Vějičkou pro investory sledující historický vývoj valuace jsou pak grafy podobné tomu následujícímu. Na ose y je poměr tržní ceny a účetní hodnoty akcií a na ose x návratnost EM akcií dosažená během 12 měsíců po naměření tohoto poměru:

sou2

Zdroj: JPM

Vztah má daleko do dokonalosti, ale přesto tu vidíme tendenci k generování vyšší návratnosti po době nižší valuace a naopak. Tedy v podstatě banalita „nakupovat, když jsou trhy levné, prodávat, když jsou drahé“. Možná, že hlavním přínosem grafu je ale přece jen demonstrace toho, jak volný vztah valuace – návratnost je.Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.01.2020
7:53Víkendář: Novodobí socialisté zapomínají na Sovětský svaz
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky
9:14Spotřebitelé v Česku v lednu méně věřili ekonomice
8:58Obětí viru přibývá, globální stav nouze to ale není. Evropské akcie mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data