Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EM vábení pod drobnohledem

EM vábení pod drobnohledem

18.04.2014 17:55

Při všech hovorech o tom, jak jsou dnes EM levné, nebude jistě na škodu aktuální konkrétní pohled na tuto levnost. Asi je to zbytečné, ale už na začátku přidejme varování. V jádru bychom měli rozlišovat levnost, kterou můžeme nazvat cyklickou, a levnost strukturální. Ta první (nebo z převážné části ta první) panovala třeba na americkém trhu v roce 2008. Pokud už se rozhodneme, že jde o levnost cyklickou, stačí už „jen“ trefit načasování. Dokonce můžeme říci, že pokud máme dost času na to akcie držet a nenechat se zlomit volatilitou, jednou se dočkáme i když nevstoupíme v tom nejlepším bodě.

Vše je ale jinak, pokud jde o levnost strukturální. Jinak řečeno, pokud se něco v ekonomice, firmách, postojích investorů dlouhodobě změnilo a nelze čekat, že se to s postupem cyklu zase vrátí do normálu. Problém s EM je nyní samozřejmě v tom, že roste pravděpodobnost toho, že se díváme ne levnost druhou a ne tu první (viz i minulý článek).

Nyní už pár konkrétních čísel. V první části tabulky jsou valuace z konce března, v druhé desetiletý průměr. Začněme Ruskem, které z celkem evidentních důvodů bylo nejlevnějším EM trhem během posledních deseti let a je jím z ještě evidentnějších důvodů i nyní. Dlouhodobější průměr PE je zde na 7,5, dnes dosahuje jen 4,5 – ruské akcie/index si tedy lze koupit za pouhý 4,5 násobek očekávaných letošních zisků. Tyto akcie se zároveň obchodují za 0,6 jejich účetní hodnoty, dividendový výnos zde dosahuje 4,8 % (tedy nejvíce z EM – opět cena za ruskou specifičnost). Jak jsem zde nedávno psal, podle mne ale ani takové valuace za investiční vstup do této země nestojí.
 
sou1

Zdroj: JPM

Na opačném valuačním konci stojí alespoň na první pohled hodně drahé Mexiko a nijak levná není ani Indie s Jižní Afrikou. Porovnávání valuací mezi jednotlivými zeměmi ale není bez problémů. Například do PE se promítá očekávaný růst, bezrizikové výnosy, rizikové prémie a v neposlední řadě výplatní poměr (tedy poměr dividend a zisků). Určitě tak nemůžeme automaticky tvrdit, že země s PE 15 je příliš drahá ve srovnání se zemí s PE 7 (či naopak). V první zemi mohou firmy vyplácet mnohem více dividend z jednotky zisku, mohou tam být nižší rizikové prémie, vyšší očekávaný růst. Samostatnou kapitolou pak je váha jednotlivých násobků – je lepší PE, PBV, nebo něco jiného? Ve zkratce můžeme dividendové výnosy považovat za násobek „vrabce v hrsti“, zatímco PE je více holubem na střeše. P/CF je problematické, protože nevíme, jak přesně to CF je počítáno.

Vedle geografického porovnávání je tak z výše uvedeného důvodu spíše namístě ono porovnání s desetiletými (či jinými) průměry. Z nich vidíme, že řada EM trhů (i EM jako celek) je dnes skutečně „levná“. Uvozovky je nutno použít z důvodů zmíněných na počátku. Vějičkou pro investory sledující historický vývoj valuace jsou pak grafy podobné tomu následujícímu. Na ose y je poměr tržní ceny a účetní hodnoty akcií a na ose x návratnost EM akcií dosažená během 12 měsíců po naměření tohoto poměru:

sou2

Zdroj: JPM

Vztah má daleko do dokonalosti, ale přesto tu vidíme tendenci k generování vyšší návratnosti po době nižší valuace a naopak. Tedy v podstatě banalita „nakupovat, když jsou trhy levné, prodávat, když jsou drahé“. Možná, že hlavním přínosem grafu je ale přece jen demonstrace toho, jak volný vztah valuace – návratnost je.Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2021
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce nezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)