Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EM vábení pod drobnohledem

EM vábení pod drobnohledem

18.4.2014 17:55

Při všech hovorech o tom, jak jsou dnes EM levné, nebude jistě na škodu aktuální konkrétní pohled na tuto levnost. Asi je to zbytečné, ale už na začátku přidejme varování. V jádru bychom měli rozlišovat levnost, kterou můžeme nazvat cyklickou, a levnost strukturální. Ta první (nebo z převážné části ta první) panovala třeba na americkém trhu v roce 2008. Pokud už se rozhodneme, že jde o levnost cyklickou, stačí už „jen“ trefit načasování. Dokonce můžeme říci, že pokud máme dost času na to akcie držet a nenechat se zlomit volatilitou, jednou se dočkáme i když nevstoupíme v tom nejlepším bodě.

Vše je ale jinak, pokud jde o levnost strukturální. Jinak řečeno, pokud se něco v ekonomice, firmách, postojích investorů dlouhodobě změnilo a nelze čekat, že se to s postupem cyklu zase vrátí do normálu. Problém s EM je nyní samozřejmě v tom, že roste pravděpodobnost toho, že se díváme ne levnost druhou a ne tu první (viz i minulý článek).

Nyní už pár konkrétních čísel. V první části tabulky jsou valuace z konce března, v druhé desetiletý průměr. Začněme Ruskem, které z celkem evidentních důvodů bylo nejlevnějším EM trhem během posledních deseti let a je jím z ještě evidentnějších důvodů i nyní. Dlouhodobější průměr PE je zde na 7,5, dnes dosahuje jen 4,5 – ruské akcie/index si tedy lze koupit za pouhý 4,5 násobek očekávaných letošních zisků. Tyto akcie se zároveň obchodují za 0,6 jejich účetní hodnoty, dividendový výnos zde dosahuje 4,8 % (tedy nejvíce z EM – opět cena za ruskou specifičnost). Jak jsem zde nedávno psal, podle mne ale ani takové valuace za investiční vstup do této země nestojí.
 
sou1

Zdroj: JPM

Na opačném valuačním konci stojí alespoň na první pohled hodně drahé Mexiko a nijak levná není ani Indie s Jižní Afrikou. Porovnávání valuací mezi jednotlivými zeměmi ale není bez problémů. Například do PE se promítá očekávaný růst, bezrizikové výnosy, rizikové prémie a v neposlední řadě výplatní poměr (tedy poměr dividend a zisků). Určitě tak nemůžeme automaticky tvrdit, že země s PE 15 je příliš drahá ve srovnání se zemí s PE 7 (či naopak). V první zemi mohou firmy vyplácet mnohem více dividend z jednotky zisku, mohou tam být nižší rizikové prémie, vyšší očekávaný růst. Samostatnou kapitolou pak je váha jednotlivých násobků – je lepší PE, PBV, nebo něco jiného? Ve zkratce můžeme dividendové výnosy považovat za násobek „vrabce v hrsti“, zatímco PE je více holubem na střeše. P/CF je problematické, protože nevíme, jak přesně to CF je počítáno.

Vedle geografického porovnávání je tak z výše uvedeného důvodu spíše namístě ono porovnání s desetiletými (či jinými) průměry. Z nich vidíme, že řada EM trhů (i EM jako celek) je dnes skutečně „levná“. Uvozovky je nutno použít z důvodů zmíněných na počátku. Vějičkou pro investory sledující historický vývoj valuace jsou pak grafy podobné tomu následujícímu. Na ose y je poměr tržní ceny a účetní hodnoty akcií a na ose x návratnost EM akcií dosažená během 12 měsíců po naměření tohoto poměru:

sou2

Zdroj: JPM

Vztah má daleko do dokonalosti, ale přesto tu vidíme tendenci k generování vyšší návratnosti po době nižší valuace a naopak. Tedy v podstatě banalita „nakupovat, když jsou trhy levné, prodávat, když jsou drahé“. Možná, že hlavním přínosem grafu je ale přece jen demonstrace toho, jak volný vztah valuace – návratnost je.Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data