Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína možná přináší revoluci v globálním finančním systému

Čína možná přináší revoluci v globálním finančním systému

09.05.2014 18:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína je nyní největší ekonomikou světa. To, že podle parity kupní síly předstihne Spojené státy, bylo nevyhnutelné a nejedná se o žádné překvapení. Jinak tomu ale je ohledně dopadu aktuálního vývoje na měnovou politiku Pekingu. Možná se dokonce ukáže, že právě její změna bude tou nejvýznamnější událostí v oblasti makroekonomické politiky v letošním roce.

Čínská měnová politika byla vždy kontroverzní. Po deset let se snažila o záměrnou devalvaci, která měla podpořit exporty. V roce 2005 se však podvolila mezinárodnímu tlaku a umožnila reálnému kurzu renminbi růst. Od té doby kurz posílil asi o 30 %, tento vývoj byl na čas přerušen jen po velké finanční krizi. Nová data Světové banky týkající se cen v čínské ekonomice naznačují, že kurz renminbi se nyní nalézá zhruba na férové úrovni. Arvind Subramanian a Martin Kessler tvrdí, že průměrné ceny v Číně odpovídají tomu, jaké jsou ceny v USA (s ohledem na to, jak je čínská ekonomika rozvinutá). Jiné metody vedou k mírně odlišným závěrům, ale zdá se pravděpodobné, že čínská měna už není významně podhodnocená.

Čína se tedy podle výše uvedeného stala odpovědným globálním občanem. Důvodem je bezpochyby i fakt, že posilující kurz jí pomáhá v podpoře domácí spotřeby. Vedle toho dochází ke snížení obrovských obchodních nerovnováh mezi Čínou a USA. A v neposlední řadě byl snížen tlak na konkurenceschopnost některých rozvíjejících se ekonomik. Posilování renminbi pak vedlo k rozmachu tzv. carry trans. Tento příliv peněz do Číny pomohl zlepšit přístup k penězům v Číně v době, kdy bylo třeba zahladit problémy s financováním místních vlád. Zároveň nafoukl úvěrovou bublinu i v těch nejvíce zranitelných oblastech a donutil vládu k intervencím na měnovém trhu.

Růst čínských devizových rezerv v globální ekonomice doposud fungoval jako kvantitativní uvolňování. Představoval totiž nákupy vládních dluhopisů vyspělých zemí. Možná přispěl i k silnému kurzu eura k dolaru, protože Čína pravděpodobně diverzifikuje své nové rezervy směrem od amerických aktiv. V únoru se ale Čína rozhodla, že je třeba změnit kurz. Její intervence snížily kurz o několik procent. Cílem bylo snížit či úplně eliminovat příliv peněz do země. Vláda ale také zřejmě dospěla k názoru, že další posilování kurzu už není žádoucí a vítané. Diana Choyleva z Lombard Street Research v této souvislosti dokonce tvrdí, že kurz renminbi je o 15 – 25 % nadhodnocený. A dodává, že ačkoliv reálná ekonomika potřebuje oslabení měny, z hlediska dluhu by takový krok mohl být „smrtelný“.

Zmíněný scénář není ani zdaleka nevyhnutelný, protože Čína má devizové rezervy a fiskální prostor pro refinancování špatných úvěrů. Namísto měnových intervencí by pak vláda mohla více využívat bariéry pro pohyb kapitálu, které jsou dnes na jedné z nejvyšších úrovní na světě. V současné době mají Číňané možnost investovat do zahraničí pouze malé částky, ale Goldman Sachs odhaduje, že v následujících letech by čínská poptávka po zahraničních aktivech mohla vzrůst ze současných 20 % HDP na 90 % HDP. To by znamenalo odliv financí ve výši 6 bilionů dolarů. Doposud byla čínská měnová politika charakterizována nákupem zahraničních vládních dluhopisů. V budoucnu ji mohou stále více nahrazovat soukromé investice do akcií a nemovitostí. Těžit by z toho měl zejména zbytek Asie. To vše by znamenalo významnou změnu v toku globálního kapitálu a zaběhlém systému globálních financí.

Zdroj: Blog Gavyna Daviese


Čtěte více:

Plán sankcí na pokračování
09.05.2014 13:48
Vedoucí západní představitelé se stále nerozhodli, jak budou vypadat j...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data