Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Existuje portfolio, na které nemusíte (téměř) sáhnout?

Existuje portfolio, na které nemusíte (téměř) sáhnout?

14.5.2014 18:15
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Zdá se vám otázka uvedená v nadpisu příliš návodná a sugestivní? Mně taky a přesto nejde o nijak nereálnou představu. Koncept tzv. „permanentního portfolia“ představili v roce 1981 pánové Harry Browne a Terry Coxon ve své knize „Inflation Proofing your investments“ a jednalo se o pravděpodobně první koncept alokace aktiv, založené na analýze ekonomického cyklu. Myšlenka, která se za celým portfoliem skrývala, byla resp. je velmi triviální – každá ekonomika se v tom kterém okamžiku nachází v jedné ze čtyř fází: a) prosperita/růst, b) inflace, c) deflace a d) recese. Cílem uvedené investiční strategie není snaha předpovídat, kdy která fáze cyklu nastane, či jak dlouho bude trvat – právě naopak, žádná z těchto otázek dané portfolio příliš netrápí. Jeho záměrem je totiž držet čtyři rovnocenné třídy aktiv, kde v každé fázi ekonomického cyklu se bude více dařit jedné z nich. 

V roce 1987 Harry Browne svůj koncept přepracoval a představil konkrétnější verzi, která byla pro obyčejného investora mnohem lépe implementovatelná a která sestávala z následujících tříd aktiv:

1) 25% - akcie (tj. indexový fond navázaný na výnos indexu S&P500)
2) 25% - dluhopisy s dlouhou splatností (např. 30leté dluhopisy Treasuries)
3) 25% - zlato (ve fyzické formě)
4) 25% - hotovost (ve formě fondu peněžního trhu)

Uvedené třídy aktiv byly v portfoliu přítomny neustále a jediné, co musel investor udělat, je udržovat jejich váhy na 25% (tj. např. jednou ročně odprodat tu třídu aktiv, která se dostala na 30% a dokoupit tu, která byla na 20%). Proč zrovna tyto čtyři skupiny? Protože každá z nich přináší výnosy v jiné fázi ekonomického cyklu.

1) Akcie – daří se jim v období prosperity, kdy indexové fondy zachytí maximum růstové dynamiky akciových trhů.

2) Dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti – jsou vítaným zdrojem příjmu v okamžiku deflace. Daří se jim však relativně slušně i během období prosperity.

3) Zlato – nenahraditelné aktivum v okamžiku vysoké inflace a poklesu hodnoty měny.

4) Hotovost – během recese se žádné z uvedených tříd nedaří příliš dobře, hotovost však působí jako jakýsi nárazník a pomáhá stabilizovat a vyhlazovat volatilitu ostatních tříd aktiv.

Zcela namístě je otázka, jaká je výkonnost takového portfolia. Vzhledem k potřebě zpětného testování (angl. „backtesting“) probíhaly ověřovací výpočty již od roku 1972. Největší pokles takto sestavené portfolio zaznamenalo v roce 1981 (-5%), ale pokud ze zkoumaného vzorku vyjmeme uvedený rok, pohybuje se jeho průměrná výkonnost od roku 1972 mezi 9-10% p.a. (v měně USD).

Kriticky uznávám, že koncept permanentního portfolia lze poměrně snadno zpochybnit porovnáním s výkonností čistě akciového indexu S&P 500, zejména v posledních několika letech. Na horizontu let 1972 – 2013 byla průměrná výkonnost S&P 500 cca 10,5% p.a. při standardní odchylce nějakých 18%. V případě permanentního portfolia H. Brownea je standardní odchylka nějakých 9-10% a vy tak dostáváte podobný nebo vyšší výnos než čistě akciový index při nižší volatilitě. A to samo o sobě není úplně špatná nabídka.

 


Čtěte více:

Putin láká čínské investice, ruská ekonomika na hranici recese
9.5.2014 17:44
Ruský prezident Putin začíná lákat čínské investory ve snaze nahradit ...
Rentiéry už nepotřebujeme. Nic lepšího ale není, takže si zvykněte na politiku levných peněz
13.5.2014 17:34
Bohaté ekonomiky už déle než pět let udržují politiku velmi levných pe...
S&P 500 je na nových maximech. Co dál? Goldman Sachs věří v další růst akcií. BlackRock a Pimco sází na evropské dluhopisy
14.5.2014 14:47
Americké akciové indexy se v posledních dnech opět vyšplhaly na nová h...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC