Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bezúdržbové portfolio, část druhá

Bezúdržbové portfolio, část druhá

16.5.2014 14:45
Autor: Petr Žabža, Patria Online

V první polovině týdne jsme na tomto místě publikovali text na téma tzv. permanentního portfolia – konceptu, který v roce 1981 představili pánové Harry Browne a Terry Coxon.

Uvedená problematika vzbudila poměrně vysokou odezvu, a proto považujeme za vhodné doplnit ještě několik dalších detailů.

Výhody a nevýhody konceptu permanentního portfolia:

1. Relativně vysoká nominální pozice v alternativních třídách investic. Jen málokterý konvenční portfolio-manažer bude udržovat 25%ní alokaci portfolia v drahých kovech, ale na horizontu posledních 10 let by byly bývaly obě komodity velmi úspěšnou sázkou a převálcovaly by z pohledu výkonnosti mnohé jiné třídy aktiv. Výhodou pro investora je v tomto případě nezanedbatelná expozice na alternativní investiční aktiva. Nevýhodou pak fakt, že pohyby na trhu drahých kovů jsou obvykle binární povahy – buďto je chtějí všichni, nebo naopak vůbec nikdo. A případný pokles obvykle trvá relativně dlouho.
 
2. Princip rebalancování. Tento jednoduchý princip je jedním z nejvýznamnějších prvků, který uvedené portfolio odlišuje od svých konkurentů. Tím, že každý rok dochází k vyrovnání vah jednotlivých tříd aktiv na 25%, jsou de facto automaticky realizovány zisky a dočasně málo výkonné třídy aktiv jsou posilovány v očekávání budoucího růstu. Tento mechanismus zajišťuje, že investoři nepřijdou o zisky během býčích trhů (díky investici do akcií resp. zlata) a současně jsou jejich prostředky chráněny v okamžiku, kdy uvedené segmenty výrazně ztrácí a investoři se uchylují k bezpečnějším investičním instrumentům (dluhopisy, příp. hotovost). Nelze než souhlasit, že princip rebalancování je jednoznačnou výhodou.

3. Jednoduchost. Permanentní portfolio bylo vytvořeno jako jednoduchý koncept, který by měl dokázat vyrovnat rizika nominálně velmi heterogenních tříd aktiv. Mezi potenciálně problematickou charakteristiku však musíme zařadit fakt, že případná podvýkonnost vůči čistě akciovým resp. dluhopisovým portfoliím může trvat poměrně dlouho a někteří investoři mohou s tímto portfoliem v mezidobí „ztratit trpělivost“.

4. Inflace. Permanentní portfolio nabízí relativně dobrou ochranu proti inflaci, ne však ochranu zcela neprůstřelnou. Růst inflačních očekávání či obavy z možného defaultu Spojených států amerických by pravděpodobně velmi výrazně poškodily segment státních dluhopisů Treasuries a je diskutabilní, zda by pokles hodnoty dluhopisů dokázaly růsty ceny zlata či akcií (které by se v takovém okamžiku jistě potýkaly s nemálo problémy jiného rázu) kompenzovat.

Jednou z nejčastějších otázek, které investoři ve vztahu k tomuto tématu vznášeli je, jak lze uvedené portfolio replikovat. Jednou z nejjednodušších cest je nákup čtyřech ETF, které jsou navázané na jednotlivé třídy aktiv, tvořících permanentní portfolio – akcie, dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti, zlato a hotovost resp. dluhové instrumenty se splatností do jednoho roku. Nabídka na trhu je široká a každý investor si jistě najde ten, který jeho požadavkům bude vyhovovat co nejlépe.

Druhá varianta je nákup ETF, který princip permanentního portfolia replikuje již ze své podstaty. Jednou z možností na trhu, kterou byste ve svých úvahách mohli jako inspiraci použít, je nabídka společnosti Global X – ta vytvořila indexovou akcii ETF, která se principům „permanentního portfolia“ velmi přibližuje, obsahuje však jemnější dělení jednotlivých tříd aktiv: krátkodobé US Treasuries (23,95%), dlouhodobé US Treasuries (23,61%), fyzické zlato (20,16%), US blue-chip akcie (16,05%), fyzické stříbro (4,85%), nemovitosti (4,50%), US small-cap akcie (3,54%), globální akcie (myšleno z pohledu US investora, 3,34%). Historie tohoto ETF je však relativně krátká (od 7. 2. 2012) a problematickou (resp. varující) se může ukázat likvidita, protože průměrný denní objem dosahuje pouhých 5,000ks. Na burze v New Yorku jej můžete nalézt pod tickerem PERM a jeho plný název je Global X Permanent ETF.Čtěte více:

Existuje portfolio, na které nemusíte (téměř) sáhnout?
14.5.2014 18:15
Zdá se vám otázka uvedená v nadpisu příliš návodná a sugestivní? Mně t...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst oficiálních amerických sazeb a poslední vystoupení guvernérky Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data