Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Báli jsme se utažení, trhy a Čína ale překvapivě zajišťují další uvolňování globálních monetárních podmínek

Báli jsme se utažení, trhy a Čína ale překvapivě zajišťují další uvolňování globálních monetárních podmínek

30.05.2014 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Hodně se dnes hovoří o tom, jak významné centrální banky ukončí svou nekonvenční monetární akomodaci. Doposud to jsou hlavně slova bez konkrétních kroků, ale před pár měsíci to vypadalo jinak. Fed rozhoupal trhy zpomalováním nákupů aktiv a zdálo se, že čínská centrální banka začala vyvíjet tlak na stínový bankovní sektor. ECB odmítala svou politiku ještě více uvolnit a zdálo se pravděpodobné, že Bank of England zakročí proti tvorbě bubliny na trhu s nemovitostmi zvýšením sazeb už na konci roku 2014. Pouze u Bank of Japan to vypadalo, že bude dál pokračovat s neomezeným kvantitativním uvolňováním. 

Trhy se bály toho, že kroky Fedu spustí utahování monetární politiky na globální úrovni. Došlo ale k pravému opaku. Globální finanční podmínky, které jsou jedním z nejlepších dostupných indikátorů, se v první polovině tohoto roku dokonce ještě více uvolnily. Nyní jsou blízko největšího uvolnění od vypuknutí finanční krize. Ať už je to chyba nebo ne, investoři by si měli být vědomi toho, že skutečné monetární utažení je možná ještě hodně vzdálené. Následující graf od Goldman Sachs ukazuje celkové monetární podmínky v USA, eurozóně a Číně – pohyb směrem nahoru značí jejich utažení. Tyto podmínky jsou odhadovány na základě vývoje krátkodobých i dlouhodobých sazeb, rizikových spreadů, valuací na akciovém trhu, vývoje měnových kurzů a dokonce i cen nemovitostí. V případě USA se odhaduje, že uvolnění podmínek o jeden procentní bod vede k růstu HDP v následujících 12 měsících o 1 – 1,5 procentního bodu.

sou1

V případě Číny je jasně znatelný obrat na konci roku 2013. Jde pravděpodobně o důsledek vývoje na realitním trhu a ve stínovém bankovním systému. Letos došlo k uvolnění monetárních podmínek, protože vláda se pravděpodobně zalekla rizika tvrdého přistání. Uvidíme, zda je změna dostatečná na to, aby ekonomiku stabilizovala. Je možné, že dosavadní kroky stačit nebudou. V eurozóně jsou monetární podmínky stále velmi uvolněné. Důvodem je hlavně kolaps rizikových spreadů na periferii. Trhy také stále více očekávají uvolnění politiky ECB v červnu. Za pozornost stojí fakt, že zatímco je ECB kritizována za to, že k uvolnění nepřikročila, monetární podmínky se v eurozóně od roku 2009 uvolnily více než v USA. To dokazuje, že efekt kvantitativního uvolnění je globální a není omezen na danou zemi.

V USA došlo také k dalšímu uvolnění monetárních podmínek i přesto, že Fed snižuje objemy nakupovaných aktiv. Příčinou je hlavně pokles výnosů vládních dluhopisů, který byl pro řadu investorů překvapením. Není za ním změna očekávání týkající se politiky Fedu, ale obavy z toho, že rovnovážná úroková sazba bude dlouhodobě nižší, než se čekalo. Druhý graf ukazuje globální vývoj monetárních podmínek sestavený na základě dat od Goldman Sachs a na základě alternativních ukazatelů z Bloombergu:

sou2

Oba indikátory hovoří podobnou řečí. Letos došlo k uvolnění monetárních podmínek, podle Goldman Sachs mnohem více než podle dat z Bloombergu. Monetární podmínky jsou nejvíce uvolněné od roku 2007. Částečně je to dáno vývojem na dluhopisových trzích a ne konkrétními kroky centrálních bank. Investoři by nyní neměli tolik věnovat pozornost tomu, co centrální banky ohledně další politiky říkají. Rozhodující je to, co skutečně dělají a jak jsou jejich kroky přenášeny finančním systémem. Fed například říkal, že „tapering neznamená utahování“. A zatím se ukazuje, že to platí.

Zdroj: Blog Gavyna Daviese


Čtěte více:

Ropa odrazila od 5 týdenních maxim
29.05.2014 14:57
Ropa po včerejším prudkém poklesu klesá i dnes a dále se vzdaluje od 5...
Brazílie ukazuje, jak se údajné přínosy velkých sportovních akcí mění ve zlobu a zklamání
29.05.2014 17:59
V Brazílii se bude letos konat mistrovství světa ve fotbale. Tarcísio ...
Dlouhodobé investiční příležitosti - sektor evropských telekomunikací
29.05.2014 17:25
Evropský telekomunikační sektor má za sebou těžké roky. Evropská komis...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data