Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investiční tip Patria Direct - akcie Vodafone

Investiční tip Patria Direct - akcie Vodafone

03.06.2014 10:27
Autor: Tomáš Tomčány, Patria Finance

Evropský telekomunikační sektor má za sebou těžké roky. Evropská komise (EK) a národní regulátoři se v posledních letech namísto investic do infrastruktury zaměřili spíše na zvýšení konkurence na trhu a nižší ceny volání pro spotřebitele. Výrazně proto utrpěly zisky operátorů. Nyní se však situace mění a investice to evropských telekomunikací představuje zajímavou příležitost na zhodnocení finančních prostředků. Přinášíme druhý díl investičního "seriálu" zaměřeného na sektor telekomunikací, tentokráte na společnost Vodafone.


Kompletní analýzu Patria Direct: Dlouhodobé investiční příležitosti, ze které vybíráme dnešní tip na akcie Vodafone, si mohou klienti Patria Direct stáhnout na webových stránkách společnosti: https://webtrader.patria-direct.cz/research/dlouhodobe-prilezitosti

Proč jsou akcie Vodafone podle nás zajímavou investiční příležitostí?

Expozici na očekáváný přínos konsolidace sektoru v Evropě lze rovněž získat skrze akcie největšího evropského operátora Vodafone. Díky zbylým zdrojům z prodeje svého podílu ve společnosti Verizon (50,16 USD, 0,18%) Wireless by se měl Vodafone aktivně podílet na konsolidaci odvětví. Společnost v loňském roce spustila investiční program „Project Spring“ s rozpočtem až 7 mld. GBP na nejbližší 2 roky, který se zaměří na zvýšení průměrné měsíční útraty zákazníka (ARPU) a tržního podílu. Firma očekává návratnosti investice 7 let a slibuje příspěvek až 1 mld. GBP do ročního volného cash flow po pěti letech od zpuštění projektu. Vodafone se také pokouší zvrátit negativní trend na evropských trzích, kde působí, cestou tzv. „konvergence“, tedy propojení služeb mobilního a fixního segmentu. Z čistě mobilního operátora by se tak v průběhu pár let měl stát univerzální operátor. Nabízení komplexních služeb by mělo snížit míru odchodu zákazníků, následně vést k nižším nákladům na udržení zákazníka, stabilizaci cen, nárůstu ARPU a ziskovosti podnikání.

V tomto směru Vodafone již v březnu oznámil koupi španělského kabelového operátora ONO za 7,2 mld. EUR. Synergický efekt by mohl pro Vodafone znamenat úspory až 2 mld. EUR a dodatečné příjmy až 1 mld. EUR. Výsledky za 1Q14 (resp. 4Q14 podle fiskálního roku firmy) již naznačily zlepšení, když tržby operátora klesly o 3,9 % proti 5 % v předchozím čtvrtletí. Návrat k růstu tržeb čeká firma nejdříve v letošní druhé polovině svého fiskálního roku. Současné tržní ocenění pod průměrem sektoru (5,6x EV/EBITDA pro rok 2014 versus sektorový 6,0x) tak považujeme za atraktivní vzhledem k potenciálu růstu plynoucího z konsolidace, investic do NGN a „konvergenční“ strategie firmy. Navíc, stále nelze zcela vyloučit možnost převzetí firmy americkým AT&T (35,41 USD, -0,08%) a vzniku globálního operátora. Samotná EK se myšlence globálního hráče na telekomunikačním trhu nebrání.

Upozornění

Tento dokument byl vytvořen analytickým oddělením společnosti Patria Direct, a.s., licencovaným obchodníkem s cennými papíry regulovaným Českou národní bankou.

Patria vycházela z důvěrných externích zdrojů, zejména databáze agentury Bloomberg. Patria však za úplnost a přesnost takto převzatých informací neodpovídá.

Tituly uvedené v tomto dokumentu představují investiční tipy analytiků Patrie. Doporučení makléřů Patrie ohledně těchto titulů v konkrétním okamžiku však mohou být odlišné, a to zejména s ohledem na investiční profil konkrétního klienta, kterému je poskytována služba investičního poradenství, ale také s ohledem na současný, resp. očekávaný budoucí, vývoj na finančních a kapitálových trzích.

Finanční nástroje nebo strategie zmíněné v dokumentu nemusí být vhodné pro každého investora. Názory a doporučení zde uvedené neberou v úvahu situaci jednotlivých klientů, jejich finanční situaci, cíle nebo potřeby a jejich záměrem není doporučit konkrétní cenné papíry, finanční nástroje nebo strategie konkrétním investorům.

Tento dokument má sloužit investorům, u nichž se očekává, že budou činit vlastní investiční rozhodnutí a budou se o výhodnosti investic do jakýchkoli investičních nástrojů zde uvedených rozhodovat samostatně, zejména na základě náležitého zvážení ceny, případného nebezpečí a rizik, jejich vlastní investiční strategie a vlastní právní, daňové a finanční situace.


Hodnota, cena či příjem z uvedených aktiv se může měnit anebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do uvedených aktiv znehodnocena. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.


Pro další informace viz http://www.patria.cz/disclaimer.html


Čtěte více:

Dlouhodobé investiční příležitosti - sektor evropských telekomunikací
29.05.2014 17:25
Evropský telekomunikační sektor má za sebou těžké roky. Evropská komis...

Váš názor
Aktuální komentáře
13.04.2021
6:22ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu Evropské unie nebo třetí země za rok 2020
5:48Výsledková sezóna za dveřmi: Padne rekord z roku 2018?
12.04.2021
22:24Klid před bouří?  
18:41Dolar a akciový trh
18:13Vláda novému ministru zdravotnictví potvrdila zákaz setkávání více než dvou lidí
17:48Biden ruší Trumpova pravidla ve prospěch akciových trhů. Využívá i právní kličky
17:22Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů  
17:06Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána  
16:34Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:32Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:29Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
15:48Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení  
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y