Aktualizováno Index aktivity v nevýrobním sektoru, který sestavuje pro americkou ekonomiku ISM, se v květnu posunul vzhůru na 56,3 bodu. Stoupl tím potřetí v řadě a překonal tržní konsensus nastavený na 55,5 bodu. V dubnu hodnota indexu činila 55,2 bodu. Za zlepšením stojí klíčové složky indexu - nové objednávky, produkce i zaměstnanost.
U prvních dvou zmíněných dílčích indexů vidíme vysoké hodnoty 60,5, respektive 62,1 bodu. Údaje za druhý kvartál tedy zatím vypadají velmi dobře a rostoucí poptávka indikovaná silným růstem objednávek by měla aktivitu táhnout i v příštích měsících. Vedle toho je tu navíc i růst objemu rozjednaných zakázek.
V případě indexu zaměstnanosti je růst slabší, na 52,4 z dubnových 51,3 bodu. Jde sice o zlepšení, ale index se nenachází příliš vysoko nad neutrální padesátkou, což k vylepšení očekávání o vývoji na trhu práce asi stačit nebude.
Ačkoli hodnota hlavního indexu naznačuje zrychlování sektoru, odpovědi z jednotlivých sektoru hovoří spíše o stabilním tempu podnikání. To se týká zdravotnictví a sociálních služeb, finančního sektoru, profesních a technických služeb nebo maloobchodu. O něco lepší hodnocení přichází z velkoobchodu a do tohoto průzkumu rovněž zahrnutého stavebnictví. Stavební firmy konstatují zlepšování trhu a velkých projektech očekávaných v druhé půli roku.
Průzkum ISM v průmyslu vyšel nakonec v souladu s odhady, zpráva z nevýrobního sektoru, tedy hlavně z oblasti služeb, je pak ještě lepší. Americká ekonomika by se podle těchto informací měla v druhém kvartále znovu vrátit k expanzi po zimním zaváhání. To je v souladu s většinovým očekáváním. Je však potěšitelné vidět další údaje, podle kterých je zřejmě malý důvod k obavám z dalších špatných výkonů, jež by mohly ovlivnit politiku Fedu. Dolar na čísla reaguje pozitivně na páru s jenem i eurem.