Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nové nástroje k predikci ceny akcií!

Nové nástroje k predikci ceny akcií!

13.6.2014 11:45
Autor: Michal Putna, Patria Online

Který indikátor dokáže nejlépe vysvětlit cenové pohyby akciových titulů? Nedávno realizovaný výzkum Jeffa Higginse identifikoval ukazatele lidského kapitálu jakožto nejspolehlivější a nejpřesnější indikátory pro odhad budoucího vývoje burzovních titulů.

Podle výzkumu, který provedl Jeff Higgins a jeho tým z Human Capital Management Institute, dokáží poměrové ukazatele lidského kapitálu nejlépe předpovídat výkonnost cenných papírů. Higgins testoval na vzorku 22 100 společností vztah mezi vývojem ceny akcií a sadou ukazatelů měřících (nejen) lidský kapitál. Vícenásobná regresní analýza byla zaměřena na 16leté období mezi roky 1996 až 2011.

Prvním zajímavým zjištěním bylo, že čistý zisk a tržby společnosti, tradičně sledované ukazatele pro odhad budoucí ceny akcií, jsou mezi indikátory zaměřenými na lidský kapitál statisticky nevýznamným regresorem. Naopak mezi dva ukazatele s největší vysvětlující silou patří:

1) Nejlepším ukazatelem pro vysvětlení míry variability v ceně akcií tzv. Return on Human Capital Investment, který porovnává celkové náklady na pracovní sílu s čistým provozním ziskem. Tento ukazatel umí vysvětlit 64 % volatility v ceně akcií.

2) Druhým ukazatelem z oblasti lidského kapitálu, který dokáže velmi dobře vysvětlit volatilitu v ceně akcií je tzv. Human Capital ROI Ratio, indikátor měřící poměr čistého zisku a tržeb (Return on Revenue) s celkovými náklady na pracovní sílu.

Oba dva indikátory zaměřené na lidský kapitál představují odlišný způsob, jak (z)měřit „návratnost investice“ do zaměstnanců daného podniku. Celá logika výzkumu se přitom opírá o předpoklad, že firmě, které se ekonomicky daří, se zvyšují také investice do lidského kapitálu, jež následně vedou k vyšší produktivitě, která zpětně zvyšuje výkonnost celé společnosti.

Sledování ukazatelů zaměřených na lidský kapitál, může na základě výše uvedených skutečností, představovat vhodné doplnění/rozšíření „tradiční“ finanční analýzy využívající diskontování firemního cash flow k predikci budoucí ceny daného akciového titulu.

Zdroj: Linking Human Capital to Business Performance (J. Higins)


Čtěte více:

Vzestup iráckých radikálů je cestou brutality, ale také strategické organizace „neviditelného šejka“
13.6.2014 8:35
Islamističtí radikálové postupují k Bagdádu a západním zemím nezbývá, ...
Výplata dividend stahuje běžný účet poprvé letos do záporu
13.6.2014 10:09
Běžný účet platební bilance se v dubnu zhoršil. Bilance -11,4 miliardy...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    ČasUdálost
    14:00HU - Jednání MNB, základní sazba