Aktualizováno Běžný účet platební bilance se v dubnu zhoršil. Bilance -11,4 miliardy korun znamená první letošní deficit, zatímco trh byl podle konsensu naladěn na 7miliardový přebytek. Za horším výsledkem stojí zejména bilance výnosů, kterou stáhly výrazně do záporu výplaty dividend. Koruně nová data žádné ztráty nepřináší.

Prozatím mírné schodky bilance výnosů se v dubnu rozrostly na -51,1 mld. Kč. Bilanci zatížila první výrazná výplata dividend do zahraničí. ČNB uvádí jejich objem ve výši 38,2 miliardy, zatímco v prvních třech měsících to byla prakticky nula.
Ke zhoršení došlo také u zahraničního obchodu. Obchod se zbožím dál generuje vysoké přebytky, v dubnu ale přišlo snížení na 23,9 miliardy korun. Mírný pokles přebytku oproti březnu zaznamenal také obchod se službami a to na 6 miliard. Na druhou stranu ve výrazně zlepšila bilance běžných převodů. Díky tomu, že z EU do ČR přiteklo 12 miliard, se tato bilance vyhoupla na kladných 10 miliard. Na vylepšení běžného účtu to ale bylo málo.
Finanční účet se přehoupl do plusu díky přímým investicím. Ze zahraničí do ČR připlynulo přes 79 miliard, ale pouze malá část těchto peněz mířila do základního kapitálu a reinvestice podle odhadů centrální banky zůstávají stabilní. Čísla tentokrát výrazně ovlivnil přesun kapitálu v rámci skupiny se zahraničním vlastníkem.
Portfoliové investice znamenaly v dubnu odliv peněz a to u obchodů s dluhopisy, a především těch českých, které zahraniční investoři prodávali. Nárůst devizových rezerv centrální banky v dubnu zrychlil, ale nejde o výjimečně vysoké číslo.
Ačkoli duben zakončil sérii přebytků běžného účtu, trend zůstává směrem vzhůru. Odliv dividend bývá velmi nízký na začátku roku, ale pak je jeho průběh velice volatilní. Letos došlo k větší kumulaci výplat na duben, což ale pro delší vývoj bilance neznamená nic vážného. Celkově bilance výnosů za letošek zatím vykazuje o trochu menší deficit než loni. Za trendovým zlepšováním běžného účtu dál stojí zahraniční obchod, jehož přebytek se oproti loňskému dubnu zvýšil.