Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dnes končí anonymní akcie, bez jejich výměny zaniká právo (nejen) na dividendu

Dnes končí anonymní akcie, bez jejich výměny zaniká právo (nejen) na dividendu

30.06.2014 10:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Dneškem končí půlroční lhůta, během které měly obchodní firmy revidovat své společenské smlouvy a akcionáři uvést své vlastnické vztahy do souladu se zákonem. Měly by tedy mimo jiné skončit anonymní akcie.

Majitelé anonymních akcií, zrušených z důvodu vládního tažení proti korupci, se musí do konce června – tj. dnešního dne, ke svým cenným papírům přihlásit a nechat si je vyměnit za nové, na nichž už bude uvedené jejich jméno. Když to neudělají, zůstane jim v ruce jen kus bezcenného papíru. "Kdo tak neučiní, ztrácí všechna práva spojená s akciemi," říká Vlastimil Pihera z advokátní kanceláře Kocián, Šolc & Balaštík, spoluautor zákona o zrušení anonymních akcií.

Podle informací ČTK revizi svých společenských smluv, kterou po nich vyžaduje nový občanský zákoník a související zákon o korporacích, nestihly do konce června provést desítky procent všech obchodních společností.

Na základě zákona ke zvýšení transparentnosti akciových společností musí firmy své anonymní akcie zaknihovat u Centrálního depozitáře, imobilizovat, tedy fyzicky uschovat u banky nebo transformovat na listinné akcie na jméno.

Všichni držitelé akcií na majitele se musí do konce června nechat zapsat do seznamu akcionářů. Pokud tak neučiní, nebudou moci vykonávat svá akcionářská práva. "Rozhodne-li společnost o rozdělení zisku, akcionáři, který akcie na majitele společnosti k výměně nepředložil, právo na dividendu nevznikne," upozornil advokát ze společnosti PwC Legal Ondřej Plánička.

Pokud obchodní korporace ve stanovené lhůtě své společenské smlouvy zákonu nepřizpůsobí, rejstříkový soud je ke splnění této povinnosti ještě bez jakékoli sankce vyzve a stanoví jim přiměřenou dodatečnou lhůtu. Ačkoli zákon s nedodržením dodatečné lhůty nespojuje žádnou sankci, může příslušnou obchodní korporaci zrušit a nařídit její likvidaci.

Hospodářská komora považuje za vhodné řešení problému změnu zákonné lhůty pro přizpůsobení zakladatelských dokumentů na pět let. Prezident komory Vladimír Dlouhý v pátek dojednal s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) alespoň to, že soudy nebudou v nejbližších měsících trestat firmy, které nestihnou revizi smluv vyžadovanou novým občanským zákoníkem. Válková o situaci informovala předsedy krajských a vyšších soudů. Pokud by přesto nastaly problémy, využije komora svou síť k identifikaci potíží a ministerstvo spravedlnosti přislíbilo pomoc při řešení.

Zdroj: ČTK, IHNED, Kocián, Šolc & Balaštík

 


Váš názor
 •  
  30.06.2014 10:52

  Největší bordel je, že stát si změní pravidla na půl cesty. Což je sice relativně v pořádku, ale nechá všechno zaplatit soukromé firmy, což už tak v pořádku není. Pokud si vymyslel změny, mohl aspoň zrušit poplatek za zápis do obchodního rejstříku, když už s tím mají firmy výdaje za notáře a pod v tisících a desetitiících Kč.
  qwer
  • Lump
   30.06.2014 11:36

   Jedná se o návrat do civilizovaného světa.
   Velkamedvědice
   • Re: Lump
    30.06.2014 11:49

    A jak k těm změnám přijdou třeba bytová družstva? Ti taky musí platit za kdejaký výprdek buzeranta Pospíšila. A taky jim hrozí 100.000,- pokuta a likvidace. To je civilizovaný svět, když si lidé bydlí a nejednou jim stát začne do soukromí zasahovat?
    Jesse
    • Džesie
     30.06.2014 11:55

     Anonymní akcie existují jen na Marshallských ostrovech a ostrově Nauru, víme? o)
     Velkamedvědice
     • Re: Džesie
      30.06.2014 14:13

      To je omyl šířený medii, ze kterého se stala v důsledku stonásobného opakování "mediální pravda". I v samotné důvodové zprávě k zákonu o transparentnosti akciových společností je totiž uvedeno, že to není pravda a listinné akcie na majitele (anonymní akcie) existují například i v Německu nebo Polsku. Tj. zrušením listinných akcií na majitele se "počesku" vylilo s vaničkou i dítě (k tomu, aby se anonymní akciovky neúčastnili veřejných tendrů stačilo upravit zákon o zadávání veřejných zakázek).
      pouceny laik
      • Poučený laik
       30.06.2014 14:21

       V německu na rozdíl od česka u listiných ,, existuje mechanismus, kde pod pokutou lze dohledat akcionáře firmy!! V čr ne....
       Velkamedvědice
       • Re: Poučený laik
        30.06.2014 14:27

        O takovém postupu (možnost dohledat akcionáře v určitých rejstřících) jsem slyšel spíše u listinných akcií v Rakousku nebo Francii. A co takové Holandsko, VB či Polsko? Tj. odkaz na "mediální pravdu" je opravdu lichý, což potvrzuje i sama DZ, která vysvětluje, že citovaná zpráva OECD byla medii citována špatně.
        pouceny laik
        • Laik
         30.06.2014 14:34

         Franci je natom naopak od rakouska lépe, přehled http://www.nfpk.cz/anonymni-akcie3
         Velkamedvědice
         • Re: Laik
          30.06.2014 14:48

          Jinak já nejsem zastáncem úplné anonymizace akcií, avšak legislativní změny jdou ode zdi ke zdi. Listinné akcie na majitele nemají a neměly smysl pouze pro zloděje, ale i pro normální vlastníky akciových společností. Proto si myslím, že legislativní úpravy mohly být řešeny jinak, a to tak, aby zasahovaly přesně ta místa, kvůli kterým byly anonymní akciovky často využívány k zastření nelegálních operací (zejména ve veřejných zakázkách).
          pouceny laik
         • Re: Laik
          30.06.2014 14:40

          Opět z DZ: "Francie Listinná podoba akcií byla v roce 1982 zcela nahrazena jejich evidencí u „zprostředkovatelů“, kteří musí splňovat základní parametry pro AML apod. Současně se však do práva v roce 2007 zavedl trust (fiducie), který možnosti derivativní držby akcií podpořil."
          pouceny laik
       • Re: Poučený laik
        30.06.2014 14:23

        Opět budu citovat ze stejné DZ: "Německo Má podobná pravidla jako Česká republika. Existuje zásadně svobodná volba, zda akcie společnosti budou emitovány jako akcie na majitele, nebo jako akcie na jméno. Povinnost k vydání akcií na jméno existuje pouze v určitých případech, kdy je s takovou akcií spojeno nějaké právo nebo povinnost. Speciální úprava platí v daňově-poradenských a auditorských společnostech, které smějí vydávat pouze vinkulované akcie na jméno."
        pouceny laik
      •  
       30.06.2014 14:18

       jim jde spíše o to, rozkrýt minulé obchody. Retroaktivita v praxi.
       ☺lolek☺
       •  
        30.06.2014 14:24

        Ale tímto postupem stejně pochybné akciovky nerozkryjou.
        pouceny laik
      •  
       30.06.2014 14:17

       K tomu přidám i citaci z DZ k zákonu č. 134/2013 Sb.: "Právní úprava akcií v evropských zemích se značně liší. Listinné akcie na majitele nejsou zakázány např. v Německu, Velké Británii či Polsku. Další státy tyto akcie omezují, byť ne vždy zakazují. Často se cituje Zpráva OECD Tax Co-operation 2010, ale necituje se přesně – není pravda, že by v EU listinné akcie na majitele nebyly, to ostatně ani tato zpráva netvrdí. Nutno si všimnout, že nejvýznamnější evropské jurisdikce a také ty nejúspěšnější (Velká Británie, Nizozemí, Lucembursko či Německo) tyto akcie nezakazují, byť mají navazující ochranu v oblasti veřejných zakázek apod."
       pouceny laik
       •  
        30.06.2014 14:22

        Již jsem odpověděl....
        Velkamedvědice
     • Re: Džesie
      30.06.2014 12:55

      ..ten Jesse je opravdovej blázen,,:-)
      db
     • Re: Džesie
      30.06.2014 12:04

      A co anonymní vlastníci btcoinů a zlatých šperků? To je v pořádku?
      ☺lolek☺
      •  
       30.06.2014 13:06

       Vlastnictví bitcoinů a zlatých šperků Vás nijak nespojuje s možnou účastí na veřejných zakázkách.
       Kapi
       •  
        30.06.2014 13:36

        vlastnictví annymních akcií vás také s ničím nespojuje. Nicméně, to nestačí pouze uzákonit, že veřejné zakázky se nesmi účastnit firma s anoymnimi akciemi? Já to považuji za špatný zákon, lidé mají právo na soukromí a anonymitu.
        ☺lolek☺
        •  
         30.06.2014 14:10

         Souhlas, že lidé mají právo na soukromí. Na druhou stranu vědět s kým obchodujete - myšleno i na té nejnižší úrovni - by mělo být základní právo každého - ať obchodníka, občana, tak i státu.
         Kapi
         •  
          30.06.2014 14:15

          jednoduchá volba: neobchoduj či obchoduj s někým, kdo má anonymní akcie. Státu do toho nic není, už tak strká rypák úplně do všeho.
          ☺lolek☺
  •  
   30.06.2014 11:20

   Tvůj názor je teda pěkně blbej. Změna legislativy je normálně součástí obchodního rizika, s tím musí podnikatelé počítat, a v žádným případě to není věc daňových poplatníků.
   Nyk Lísn
   • Nyk
    30.06.2014 11:29

    Kapku uhlí jsem vzal, ale KOL, NWR je na mě husté..o)
    Velkamedvědice
    • Re: Nyk
     30.06.2014 12:36

     Hehe, dobře, tak držím palce. :) Já KOL taky nemám. Tam dominují firmy, do kterých moc nevidím a ten potenciál růstu není až tak velký podle mě. A co máš? ANR, ACI nebo BTU?
     Nyk Lísn
     •  
      30.06.2014 12:42

      vzal KOL. Hraješ někdy b2-b4? Teď je to mé oblíbené.
      ☺lolek☺
      •  
       30.06.2014 12:49

       Nikdy jsem to nehrál, ale jako překvápko to může fungovat dobře. :) Já teď za černýho zkoušel hrát 1. e4...f5, to je taky překvápko, ale nějak jsem se v tom zatím nenaučil pohybovat. Královskej gambit je podle mě nej. :)
       Nyk Lísn
       •  
        30.06.2014 13:00

        hraju tady http://www.chesshotel.com/play-chess.php máš něco jiného?
        ☺lolek☺
Aktuální komentáře
23.07.2021
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila
17:13ECB hýbala eurem i výnosy, směr trhům však dnes neukázala  
16:20Akcie na podzim mohou klesnout o 15 i více procent, dolů půjdou i kryptoměny, domnívá se Minerd

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Honeywell International Inc (06/21 Q2)
NextEra Energy Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
7:30Danske Bank A/S (06/21 Q2)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00American Express Co (06/21 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/21 Q2)
13:30Kimberly-Clark Corp (06/21 Q2)