Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa je bezbranná proti útlumu i Putinovi

Evropa je bezbranná proti útlumu i Putinovi

04.08.2014 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomické oživení v Evropě se zastavilo. Vedení eurozóny sázelo na to, že globální oživení bude dostačující pro rozhýbání aktivity v měnové unii. Tato strategie, která nepočítala s další monetární stimulací, ale nefunguje. Bundesbank říká, že německý růst se ve druhém čtvrtletí možná snížil k nule. Francouzská průmyslová produkce se třetím měsícem v řadě snižuje, průzkumy mezi podniky naznačují, že HDP klesá a možná přijde další recese. Stagnace ve větší části eurozóny pak opět automaticky zvedá poměr dluhu k HDP. Situace je vážná i proto, že ECB už nemůže kvůli rozhodnutí německého nejvyššího soudu fungovat jako věřitel poslední instance pro Itálii, Portugalsko, ani Španělsko.

Evropané si vytvořili měnovou unii, která je náchylná k chronickým depresím a opakujícím se krizím. Zároveň jim znemožňuje reagovat na geopolitické hrozby, a to i v případě, že se nacházejí u hranic unie. Itálie si prochází dlouhým mučením, protože její ekonomika je už 11. čtvrtletí v poklesu, nezaměstnanost mladých se nachází na 43 %. Ministr financí Pier Carlo Padoan volá po použití fiskálních stabilizátorů, data přicházející z Německa by podle něho měla být varovným budíčkem pro celou eurozónu. Míra zadlužení v Itálii vzrostla na 135,6 % HDP i přesto, že země dosahuje primárního rozpočtového přebytku. Podobný je vývoj v Portugalsku.

Evropané mají mnoho důvodů pro nesouhlas se sankcemi proti Kremlu. Němečtí sociální demokraté se například domnívají, že Sovětský svaz nezkrotil Reagan, ale Willy Brandt a jeho „Ostpolitik“. Pravicová AfD zase naznačuje, že Rusko má legitimní nárok na Kyjev a za základ vztahu s Ruskem navrhuje Bismarckovu dohodu z roku 1887. Jde o odraz německého myšlení, které považuje za skutečné nepřátele Německa západní demokracie. A není třeba zdůrazňovat, že americké špionážní aféry celé situaci příliš nepomáhají.

Většina averze k sankcím proti Putinovi ale pramení z ekonomických obav. MMF nyní tvrdí, že ECB by měla bez obav tisknout peníze, aby se eurozóna dostala z útlumu. Paul Mortimer-Lee z BNP Paribas k tomu dodává, že ECB nyní nemá žádnou ucelenou strategii a nepodařilo se jí přesvědčit trhy, že ví, co dělá. Čekat na to, až propukne deflace, podle něho není rozumné a současná chybná politika znamená ztrátu milionů pracovních míst. „ECB by měla přestat bojovat s duchy a začít boj s deflací,“ tvrdí Mortimer-Lee. Ke kvantitativnímu uvolňování ale v Evropě samozřejmě jen tak nedojde. Evropa je proto bezbranná, nemá nic na boj s deflací, ani na ochranu před dopady krize vztahů s Ruskem. Ta je přitom na svém počátku. Není divu, že se evropští politici chovají jako vystrašené ovce.

Autorem je Ambrose Evans-Pritchard.

Zdroj: The Telegraph


Čtěte více:

ECB sazby dál nesnižuje, začala se ale více připravovat na nákupy aktiv
03.07.2014 13:49
Evropská centrální banka nechává úrokové sazby beze změny. Hlavní sazb...
Co z eurozóny přicházející data znamenají pro měnovou politiku ECB?
31.07.2014 12:15
Na makrodata výživný týden dnes doplnily údaje o vývoji nezaměstnanost...

Váš názor
 • no to je objev :-))
  04.08.2014 23:33

  to dá rozum. Mrkněte se, kdo té EU vládne. Pitomej gumák Barroso a kolem něj samý aktivní úředník, který umí vymýšlet důvody, že je nepostradatelný. Nikdo z nich není kreativec. nikdo z nich neumí rozhodnout, protože jsou alibisté. Bojí se vzít na sebe odpovědnost... to je prostě organizace svazáků a eurokřiklounů..., ale když se láme chleba, všichni zalezou a čekají, až co řeknou ti druzí. Děs běs.
  Jesse
 •  
  04.08.2014 23:03

  Voloďa vzpomíná na cccp , němci na marku , italové na liru atd. Holt se nám to v EUropě nějak nepovedlo a to menší HDP je v tomto momentě nic neříkající ukazatel. Hlavně aby Voloďa zůstal doma v cccp nebo na ukrajině . Je to stejná pakáž.
  Lojza
  •  
   05.08.2014 9:08

   HDP není nic neříkající ukazatel, v médiích neustále prosakuje myšlenka, jak sankce položí Evropu. Což vzniká pravděpodobně pouhým porovnáním rozloh, nikoliv výkonností ekonomik. "Image bohatého Ruska" je v tomto ohledu mnohem lepší, než realita. I když na Patrii jsem četl, že hospodářská výkonnost Ruska odpovídá asi tak jednomu státu USA (Kalifornii).
   sgt.Mike
 • HDP Ruska vs. EU
  04.08.2014 21:25

  HDP celého Ruska činí asi jen 60% HDP Německa. Takže jediné, čím starší "Voloďa", je armáda, kohoutky na plynovodu a horda bojechtivých šílenců vzpomínajících na doby CCCP.
  sgt.Mike
Aktuální komentáře
19.04.2021
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce nezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)