Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Espirito Santo zachráněno, zadělává si Portugalsko na stejné problémy jako Argentina nebo Bulharsko?

Rozbřesk - Espirito Santo zachráněno, zadělává si Portugalsko na stejné problémy jako Argentina nebo Bulharsko?

5.8.2014 9:26
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

 Finanční trhy včera ocenily eleganci, se kterou nás opustil “Duch svatý”, aneb v portugalském překladu banka Espirito Santo. Jak portugalské akcie, tak například vládní dluhopisy, zpevnily, neboť nalití nového kapitálu do zdravé části rozdělené banky bude financováno ze záchranného fondu vytvořeného k těmto účelům během krize Evropskou unií.

Na první pohled tedy happy end, který nemá trhliny. No uvidíme do budoucna. Žádný oběd totiž není zadarmo a i v případě pádu druhé největší portugalské banky jsou známy oběti, které mohou generovat problémy. Mezi ně patří samozřejmě akcionáři vyvlastněné banky jako například velká francouzská banka Credit Agricole, která právě ohlásila obrovskou ztrátu, přičemž půl miliardy euro jde za jejím ztrátovým podílem (14,6 %) v Espirito Santo. Další obětí jsou pak držitelé juniorních dluhopisů (750 milionů euro), které se stejně jako duch svatý včera vypařily.
Držitelé výše uvedených dluhopisů se zatím neozývají, avšak velice čerstvá zkušenost Argentiny, která má i po 13-ti letech od svého defaultu bolehlav z toho, že se zlomek držitelů jejích dluhopisů obrátil v obraně na americké soudy, ukazuje, že není všem dnům konec. Mimochodem velice podobnou zkušenost může zažít již země v Evropské unii. Nespokojení majitelé (mezi nimi samozřejmě opět hedgeové fondy) dluhopisů nedávno padlé bulharské banky Corpbank hodlají žalovat bulharskou vládu. Ta totiž prakticky ve stejný čas, kdy se rozjížděl run na tuto banku, dělala spolu centrální bankou reklamu na její dluhopisy. Agentura Reuters v této souvislosti cituje jednoho portfolio manažera, který varuje bulharská oficiální místa, že z Bulharska učiní Argentinu v Evropě. A my dodejme, že taková proměna Bulharska by dost možná vedla i k proměně Portugalska, na které se stejně časem obrátí nespokojení držitelé juniorních dluhopisů Espirito Santo.

Regionální měny včera vůči euru vesměs mírně posilovaly. Celkově větší vstřícnost investorů vůči regionu byla patrná i na výnosech maďarských a polských vládních dluhopisů, které odmazaly část ztrát z minulého týdne. Euro vůči dolaru naopak nepatrně oslabilo, nicméně pohyb kurzu byl spíše kosmetický. Hlavní událost v eurozóně v podobě zasedání ECB nás teprve čeká (čtvrtek).

Z regionálních událostí mohou dnes zaujmout čísla o maloobchodních tržbách z ČR a z Maďarska za červen, první zmíněné zejména kvůli hodnocení dosavadních dopadů intervencí ČNB. V USA bude odpoledne zveřejněn index podnikatelské nálady ISM ve službách, který patrně potvrdí dobré vyhlídky americké ekonomiky. Z toho by mohl dolar mírně těžit.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.<<<


Váš názor
  •  
    5.8.2014 11:15

    ... fin. trhy neocenili naprosto nic - skvělý příběh, který má však velmi silné trhliny: 1. nejsem si jist, která část banky či fondu je zdravá :D ... celý systém funguje pouze na důvěře, žádný fundament v tom není a nikdy nebyl, celé se to tedy "valí" na sentimentu. 2. vládní dluhopisy / akcie zpevnili snad jen proto, že se obchoduje s papírky :)) 3. zajímalo by mě ze kterého fondu PŘESNĚ došlo k nalití kapitálu :)) Těch fondů je již tolik, že se v tom samotní autoři ztrácí, nicméně je pravda, že před 2 lety vznikl fond ESM, který má zajistit stabilizaci bankovního chaosu :)). Sranda spočívá v tom, že ESM aj. "teorie" spoléhají na finanční páku - zrovna ESM je fond, který "pracuje" s pákovým efektem. Pokud tedy Portugalsko šáhlo v těchto těžkých dnech po fondu ESM, aby zajistilo své virtuální závazky, potom je nyní zaručuje ještě více virtuálnějším příslibem, než který byl v Espirito Santo. Je škoda, že Portugalsko nestihlo rychleji ratifikovat smlouvy bruselské, jelikož bychom nyní zřejmě viděli, že kromě věřitelů, kteří drží dluhopis dané banky jako "záruku", je další věřitel - vkladatel :)). Obávám se, že budoucnost není o virtuálu i když jej 99% západních občanů bude dále používat, ale o úplně jiné formě směnného obchodu hlavně komodit a energie a ty už virtálně platit nepůjde :))
    medvědKodiak
Aktuální komentáře
21.5.2018
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data