Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dividendový (v)tip: Mattel

Dividendový (v)tip: Mattel

05.08.2014 17:55

Mattel nyní nabízí dividendový výnos kolem 4 %. Za poslední tři roky jeho akcie generovala roční návratnost 18,6 %, dividenda vzrostla ročně o 20,2 %. Jde o jednu z firem, která byla zmíněna v Dividendových manuálech a dnes se na ní podíváme detailněji. Z následujícího grafu je patrné, že ona průměrná návratnost za sebou skrývá mnohem pestřejší vývoj:

Mattel se od celého trhu odpoutal znatelně od roku 2011, v roce 2013 ale narazil na úroveň, kterou se mu ani napodruhé nepodařilo prorazit. Co více, na počátku roku 2014 přišel prudký propad (viz níže), ze kterého se akcie doposud nevzpamatovala. Shodou okolností je tak nyní její pětiletá návratnost na stejné úrovni jako návratnost celého trhu (jízda to ale byla mnohem více adrenalinová). Podle FT má ale Mattel betu 0,7, tedy rizikovost nižší než celý trh, je přece jen ve srovnání se zbytkem pelotonu vítězem (má hezkou alfu). Ona beta mi sice moc nesedí na onen adrenalin posledních 5 let, ale budiž.

58sousgraf
Zdroj: FT

Tržby Mattelu jdou od růstu ke stagnaci, provozní marže dosáhla minulý rok nejvyšší úrovně za posledních pět let. Provozní zisk EBITDA tak také dosáhl maxim a uvelebil se na 1,35 miliardách USD. Provozní tok hotovosti je ale o něčem úplně jiném (nemáme tu tedy opakování mimořádné situace z minulého dílu, kdy se EBITDA cca rovnala provoznímu CF). Mattel minulý rok na provozu generoval asi 700 milionů USD, předchozí rok pohyb pracovního kapitálu s tímto číslem zahýbal výrazně nahoru, bez něj by na tom byl cca podobně, stejně jako v roce 2011 a 2013.

Investice do provozních dlouhodobých aktiv jsou provozním cash flow bezproblémově pokryty. Mattel tak stojí před příjemným rozhodováním: Co s ní (s hotovostí)? Vyjma ostatních investic (téměř 700 mil. USD v roce 2012, letos koupil MEGA Brands Inc.) má tradiční možnosti: Splátky dluhu (má ho ale spíše málo, než moc), syslení peněz v rozvaze, výplata akcionářům. Pohled na poslední tři řádky tabulky ukazuje, že Mattel se na dividendách a odkupech nebojí vyplatit znatelně více, než je jeho CF po investicích (2010, 2013). Musí tak zvýšit dluh, či sáhnout do zásoby hotovosti. Ke konci minulého roku byl ale dluh minimální a v rozvaze asi 1 miliarda USD hotovosti.

58soustab

Návratnost vlastního jmění ROE měřená na základě zisků dosáhla v posledních dvou letech 27,8 % a 25,3 %. Měřeno na základě cash flow, dosáhlo ROE minulý rok 13,7 %. To nejsou nijak ošklivá čísla. Že by Barbie a spol. představovaly takové bariéry vstupu do odvětví, které se jinak nezdá být zrovna náročné na know-how a je „jen“o marketingu?

Beta společnosti dosahuje zmíněných 0,7, to znamená, že požadovaná návratnost by se mohla pohybovat kolem 6,5 %. Dividendy minulého roku podle prezentovaných čísel mohou sloužit jako odrazový můstek pro delší období (cca 700 mil. USD provozního CF, cca 250 mil. CapEx). Při současné ceně akcie by s těmito předpoklady trh čekal, že dividendy porostou dlouhodobě o 2,6 %. S čísly si můžeme různě hrát, ale zhruba nám vychází, že CF Mattelu by mělo růst o pár procentních bodů Je to moc, nebo málo?

Mattell zklamal investory svými výsledky z konce minulého roku, což se popsaným způsobem projevilo na ceně akcie (konec roku by měl být pro podobné firmy žněmi, pokud se tak nestane, trest je tvrdý). Barbíny si ale zatím nevedou nejlépe ani letos (jejich celosvětový prodej klesl o 15 %). Minulý rok tržby z prvního pololetí tvořily jen třetinu tržeb celkových a o celoročních výsledcích se bude i letos rozhodovat v druhé polovině roku. Odhad dalšího vývoje tržeb a zisků je do značné míry marketingovým cvičením, kdy můžeme být skeptiky, i optimisty těšící se na „vzrušující příležitosti“, kterých Mattel využije (jak jsem někde četl).

Dokáží tedy Barbie, Matchbox, Polly, Fisher-Price atd. generovat dividendu rostoucí alespoň o 2,5 % ročně? Možná, že před sebou máme výjimečný případ, kdy nám s naším investičním rozhodnutím mohou poradit naše děti. My jsme se dobrali k tomu, že tu máme firmu s relativně stabilním CF a vysokým dividendovým výnosem. Ten je u této relativně málo rizikové akcie cenou za to, že pravděpodobně nemůžeme čekat žádný velký růst CF. Zde o dividendový vtip nejde.


Čtěte více:

Hedge fondy sázejí na argentinské akcie – po defaultu je země „tak špatná, že je atraktivní“
05.08.2014 12:47
Některé z největších hedge fondů na světě nakupují argentinské akcie a...
Předražená veteš ...
05.08.2014 11:00
Tak je to tady. Zatím tedy jen taková první vlaštovka. Jak ukazuje výv...
Hussman: Nenechte se zmást, toto je značně pokročilá akciová bublina
05.08.2014 14:35
Po recesi let 2000–2002 držel Fed sazby nízko a snažil se stimulovat s...

Váš názor
  • ok
    06.08.2014 9:32

    Clanek je fajn, ale mozna by bylo lepsi mrknout na Hasbro. Tam je ten vyvoj lepsi a div je myslim 3.5.
    sazkar
Aktuální komentáře
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila
17:13ECB hýbala eurem i výnosy, směr trhům však dnes neukázala  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data