Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Závany komunismu 2.0

Závany komunismu 2.0

13.08.2014 18:00

Když Rusko před několika dny uvalilo sankce na dovoz potravin ze západu, vyvolalo to u nás široké spektrum reakcí od povzbudivých (např. komentář Martina Fendrycha) i smutných (příklady tamtéž). To samé asi lze říci o tom, jak na zmíněný krok reagovali sami Rusové. Tam mě zaujalo prohlášení ruské pravoslavné církve. V podstatě potvrzuje před časem prezentovaný názor Tomáše Halíka: „Já si velmi vážím starých ruských pravoslavných myslitelů. Ale velice mne znepokojuje, že temnou stránkou ruského pravoslaví je službičkování moci“.

Ruská církev se svého „úkolu“ konkrétně chopila tak, že začala kázat (údajně) ozdravný vliv menší spotřeby (tj. návratu k nedostatku) na lidského ducha. Což je v podstatě diskuse o samém filozofického základu ekonomických teorií a myšlenek. Konec konců by to znamenalo, že duševně nejvyspělejší budou země, kde jsou uplatňovány dlouhodobé sankce a kde panuje dlouhodobý nedostatek. Postoj ruské církve by se dal charakterizovat jako vynucená askeze. Vlastně by mohl být (trochu paradoxně, trochu ne) základem pro vzkříšení myšlenky komunismu. Tento plíživý komunismus 2.0 by známé, ale standardně nesplnitelné „každému podle jeho potřeb“ řešil přílepkem „ale potřeb a tužeb jen pomálu“. Zrádnost demagogií spočívá v tom, že se často otírají o skutečné pravdy a získávají tím jejich nádech. Je tomu tak i zde. Vždyť bychom mohli třeba parafrázovat „to spíše velbloud projde uchem jehly, než se spotřebitel dobere v supermarketech ke spokojenosti“.

Nyní odskok k druhé dějové linie dnešní úvahy: Nejvzácnější komoditou globální ekonomiky je už dlouho předlouho poptávka. Přetahují se o ní firmy v jednotlivých ekonomikách, i jednotlivé ekonomiky mezi sebou. Exportní velmoci jsou ve skutečnosti velmocemi dovozními – dovedou dovážet poptávku (a tudíž využití kapacit a zaměstnanost) od jiných. Dluh je jen způsobem, jak převádět poptávku od těch, kteří mohou, ale nechtějí konzumovat, k těm, kteří chtějí, ale nemohou. Na tom není nic špatného, naopak. Nutným předpokladem je ale to, že vše se v pravý čas obrátí. Jinak řečeno, dluhy problém nejsou, problémem jsou nevratné dotace vydávané za dluhy (často jak dlužníky, tak věřiteli).

Nedostatek poptávky má rozměr cyklický a chronický. O tom chronickém se nyní hodně hovoří v rámci teorie dlouhodobé stagnace (viz předchozí sloupek). Jde o to, že jako globální celek chceme spořit více, než si půjčovat. Problém přebytků úspor může být překvapivý s ohledem na to, jak je světová ekonomika zadlužená. Ale jen do chvíle, kdy si uvědomíme, že „život na dluh“ u jednoho, je „životem na úspory“ u druhého. Ano, je velmi složité přiřazovat ekonomickým jevům morální známky – z jedné strany je hříchem, z druhé ctností.

A tím se vracíme k první dějové linii. Ve vyspělých ekonomikách žijeme v konzumním, přesaturovaném světě. Zoufalství naší snahy učinit sebe sama šťastnějším ještě větším konzumem je patrné z návštěvy hypermarketů, či ještě pohodlněji zhlédnutím několika málo reklamních sérií v televizi. Ekonomie jako věda přitom v podstatě bez výhrad počítá s tím, že lidské potřeby (a tudíž i poptávka) jsou neomezené. Nad základními příčinami chronicky nízké poptávky v saturovaném světě tak dost bezradně váhá, či je spíše ignoruje.

Ignoruje tak i to, že u neomezených potřeb nalezneme pověstný vše obracející detail. Co když jsou neomezené proto, že jejich naplňování nikam nevede? Objem vědra je neomezený buď kvůli magické nekonečnosti vědra, nebo proto, že v něm je díra, milá Lízo, milý Lojzo. Ramana Maharši tvrdil, že dobrý pocit, který se objeví ve chvíli akvizice vytoužené věci, je jen opadnutím tenze, kterou přináší naše touha po ní. Testovat si to můžeme dennodenně sami na sobě. Je to Lojzův kbelík s dírou, či zázračně nekonečný džber?

Předchozí odstavec na první pohled dává plně za pravdu agitce ruské církve, ale nic nemůže být pravdě dál. Tlakem vynucovaná spotřební askeze „osvícenými“ profesionály je naopak naprosto kontraproduktivní. Jen zdržuje celý proces nutného poznávání stejně jako přemíra filozofování na toto téma (i když zde se tímto příspěvkem vlastně pohybuji na tenkém ledě). Jde o poznání a přesvědčení nepřenositelné, osobní. Jeho urychlování připomíná onu povídku o třech opicích, z nichž jedna zasazený ořech hlídá, druhá ho zalévá a třetí ho každý den vyhrabe, aby se podívala, jestli už klíčí. Komunismus 2.0, aneb „každému co potřebuje a nepotřebujete vlastně nic“, nevyřeší nic.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti. 


Čtěte více:

Rusko, sankce a domácí tituly... Patria vydala nový přehled doporučení
12.08.2014 18:00
Důležitým faktorem pro akciové trhy se v posledních dnech znovu ukázal...
Zemědělská půda jako nejlepší česká investice?
13.08.2014 10:57
V českém prostředí nízkých dluhopisových sazeb a nepřesvědčivých kapi...
Výnos průměrného investora? Katastrofa!
13.08.2014 12:45
Většina investorů, kteří zhodnocují své finanční prostředky na kapitál...

Váš názor
 •  
  13.08.2014 21:24

  Viete nám povedať či USA umožnia za tých istých podmienok export jabĺk z Polska do USA aké mali smerom k Rusku , už len z vďaky že im umožnili vytvárať tajne väznice v Polsku ktoré používali hlásatelia ľudských práv ( USA) na mučenie svojich väzňou .
  tono
 • Proč?
  13.08.2014 20:28

  Pane Soustružník, nepouštějte se prosím do politických debat. Odborná ekonomická stránka vám daleko lépe jde a sluší. Tohle vaše politické harašení vůbec ale vůbec nezní důvěryhodně a odborně.
  Černý
 •  
  13.08.2014 19:52

  Někdy je třeba poukázat na nesmyslnost práce pro konzum. Poté, co poslušná média už hodnou dobu konzum v zájmu plutokracie glorifikovala, takže jakoby nic jiného život nenaplnilo. V samém tom konzumování si jinou možnost mnozí ani neuvědomí. Halík měl raději mlčet...
  Kalka.
 • :)))
  13.08.2014 18:30

  neškáže tak pouze Ruská církev. Káže tak v těchto dnech i K. Schwarzenberg - asi taky komunista :)))
  mša
  • Re: :)))
   13.08.2014 18:39

   Co máš proti šlechtě? Taky mám modrou krev. o)
   Velkamedvědice
   •  
    13.08.2014 18:51

    :) a napíšeš, jak konkrétně se hodláš "uskromňovat"? Nebo budeš plácat jako KS?
    mša
    •  
     13.08.2014 18:56

     o) Budu plácat
     Velkamedvědice
     •  
      13.08.2014 20:23

      :) ok. Papež František však na mne působí důvěryhodně. A tak se ptám: komu službičkuje pan Halík?
      mša
      •  
       13.08.2014 20:29

       František je borec, to rozhodopádně.
       Velkamedvědice
       •  
        13.08.2014 21:06

        pokud nejsou v souladu slova a činy, jde o pokrytectví, se domnívám. U papeže tento soulad vnímám
        mša
        • 13.08.2014 21:27

         vzhledem k vrozenému pesimismu mu moc času nedávám...
         el mrcoch
         • Re: Já
          13.08.2014 21:38

          domnívám se, že byl tento člověk zvolen z nouze nejvyšší. Pokud jej odstraní, podříznou si větev definitivně
          mša
          • Myslím
           13.08.2014 21:47

           že to udělají s prstem v nose...pokud to budou považovat za nutné, ovcí je na světě stále více než dost..bohužel
           el mrcoch
           • a já si myslím,
            13.08.2014 21:58

            že bojovník za Lidská práva, KS, dnes v potu tváře loví ve svých rybnících kapříky, které odešle zdarma v kamionu churavějícímu ukrajinskému lidu
            mša
            • Re: a já si myslím,
             13.08.2014 22:08

             o))
             el mrcoch
             •  
              13.08.2014 22:37

              mno, též si myslím, že si svou odpovědnost nonšalantně nepřipouští
              mša
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu