Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krizí k válce, válkou ke konci krize. Máme na víc

Krizí k válce, válkou ke konci krize. Máme na víc

05.09.2014 17:50

Způsobila Velká deprese druhou světovou válku? Ukončila pak 2SV Velkou depresi? Mezi ekonomy a historiky to jsou dost kontroverzní otázky. Ne bez relevance pro dnešní vývoj: Evropská ekonomika je na tom nyní v některých ohledech porovnatelně, jako během Velké deprese (viz např. „Evropa nestrhne svůj pomník míru a prosperitě a v tom je záhuba“). Je také pravděpodobné, že odpověď na první položenou otázku je kladná (viz např. „Velká válka, monetarismus a zrod nacismu“). A i dnes je patrné, že ekonomické problémy (opět vyvolané i neadekvátní ekonomickou politikou) vedou k růstu extrémismu. Válku v Evropě ale tento faktor nevyvolá. Větší obavy může v této souvislosti budit Rusko a Ukrajina, ale i zde se stále pohybujeme v oblasti šedých labutí (těch černých už bohužel ne).

Nechci tu spekulovat o válkách proto, abych kreslil laciné paralely mezi Velkou depresí a 2SV válkou na straně jedné a možná již brzy „Ještě větší depresí“ a současným vojenským konfliktem na straně druhé. Ale je relevantní uvažovat o následujícím: Pokud ukončila 2SV Velkou depresi, nemůže tu současnou pomoci ukončit vyšší aktivita na straně toho, čemu se říká výdaje na obranu?

Čtenář znalý ekonomických diskusí nebude překvapen tím, že shoda ohledně vlivu války na ekonomickou aktivitu nepanuje. Základ daný selským rozumem a ideálním světem je sice jasný: Pokud jsou v ekonomice využity všechny zdroje (nezaměstnanost je minimální), válka pouze zničí již vytvořené bohatství (domy, továrny ...), navíc přesměruje zdroje od pluhů k dělům – tedy do oblasti, která životní standard nezvyšuje. I pokud se omezíme na čistě materiální úroveň, která je v celkovém pohledu vlastně detailem, nic pozitivního zde samozřejmě nenajdeme.

Teorie vs. praxe

My se ale nebavíme o ideální ekonomice, ale o ekonomice, kde jsou zdroje nevyužité a to výrazně. Bavíme se o ekonomice, kde lidé spoří, jejich úspory se ale nestávají investicemi, nestávají se poptávkou po jejich další práci. Bavíme se o ekonomice, kde klesá obrat peněz a jejich množství (multiplikátor) a centrální banka na to nereaguje adekvátním zvýšením nabídky peněz. A bavíme se o ekonomice, kde z nějakého důvodu vláda není schopna, či ochotna nevyužité úspory lidí vzít a udělat z nich zase výdaje a tudíž i příjmy jiných (v nejlepším případě produktivními investicemi).

Co pak v (z ekonomického hlediska) ideálním případě „zajistí“ ozbrojený konflikt? Vláda je jím donucena vzít nevyužité úspory a poptávat výrobu zbraní a všeho dalšího s konfliktem souvisejícího. Tato poptávka zaměstná nevyužité zdroje – tedy zejména nezaměstnané. Konflikt ideálně proběhne tak, že nezničí bohatství a roztočí se pozitivní poptávková spirála nižší nezaměstnanosti, vyšších příjmů, vyšší poptávky. Ta se udrží i po konfliktu, zdroje se přesměrují do mírových oblastí. Plné využití potenciálu ekonomiky pak s přehledem zajistí i splacení vládního dluhu.

Jak to bylo konkrétně s Velkou depresí a 2SV? Jak ukazuje výše uvedené, dva extrémní příklady se od sebe hodně liší a realita je podle mne většinou někde mezi nimi. Ekonomové jako Paul Krugman, či Christy Romer považují VD&2SV za něco, co je mnohem blíže druhému – keynesiánskému vidění věci (hovoříme nyní o USA). Třeba Robert Barro a jemu názorově blízcí to vidí přesně opačně. Naštěstí zde ale skutečnému dilematu nečelíme. Byť by byl ekonomický propad sebehlubší, léčit jej válkou by bylo absurdní. Byť se to nepíše lehce, u „preventivních“ výdajů na zbrojení by to ale v principu mohlo být něco jiného. Ale i pak jde o absurditu: Namísto masivních investic do silnic, tepelných úspor, výzkumu a vývoje ... bychom se nechali nakopnout výdaji na ten nejhorší účel na světě.

Paul Krugman už před dlouhou dobou posunul problém do realistického rámce: „To, co potřebujeme, je finanční ekvivalent války“. Je tu ale jeden detail. Nejdříve bychom totiž měli vyhlásit „osvětovou válku“ všem, kteří zmrzačili a mrzačí naší schopnost efektivně používat fiskální politiku a udělali z ní synonymum rozhazovačnosti a nezodpovědnosti. Tedy těm, kteří kvůli rádoby lidumilství, či kvůli prosté rozhazovačnosti nejsou schopni šetřit (či snižovat dluhy) v dobách boomu tak, abychom mohli bez obav investovat v dobách útlumu. Zatím jen cyklicky poletujeme jak plášť ve větru.


Čtěte více:

Miloš Zeman: Nebylo prokázáno, že na Ukrajině je ruská invazní armáda
05.09.2014 13:27
Konflikt na Ukrajině je podle prezidenta Miloše Zemana občanskou válko...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.04.2021
22:03Wall Street opět překonala svá maxima, Nvidia +6 %  
18:12Dividendové akcie a Buffettův indikátor
17:52Zisky pro akcie i dluhopisy díky datům a sankcím  
17:45Bank of America rozpouštěla rezervy s mnohem menší vervou, říká analytik  
17:18Masivní výstavba solárních a větrných elektráren Bidenův závazek nenaplní
17:00SAB Finance a.s.: Schválení účetní závěrky a výplata dividendy za rok 2020
16:05Komerční banka, a. s. - Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 31.3.2021
15:57Pobrexitová byrokracie si vybírá svou daň, britské firmy pálí hotovost
15:56USA uvalí na Rusko nové sankce a rozšíří zákaz obchodování s ruským dluhem
15:10Maloobchod a další pěkná čísla z americké ekonomiky  
14:35ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
14:31Vyšší domácí konzumace chipsů navýšila Pepsico tržby
14:31Citi pod novou ředitelkou zapisuje rekordní kvartální zisk. Akcie rostou
13:02Bank of America je další, kdo těží z divoké jízdy na Wall Street
11:33Bublina? Ano, a nesmíme si ji nechat ujít
11:07Akcie se posouvají vzhůru. Na programu pěkná čísla z maloobchodu a další výsledky  
11:03Největší světový výrobce čipů TSMC navýšil tržby o 17 %, nedostatek čipů předvídá až do roku 2022 (komentář analytika)  
10:10Výrobce nedostatkových čipů TSMC zvýšil zisk o pětinu, do zvýšení kapacit investuje 100 miliard dolarů
9:32Coinbase zakončil svůj první obchodní den pod otevírací cenou
9:11Rozbřesk: Klopýtnutí evropského průmyslu. A ruský rubl pod tlakem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (03/21 Q1)
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (03/21 Q1)
13:30Morgan Stanley (03/21 Q1)