Boj o nezávislost Skotska, který již v 13. století odstartoval slavný William Wallace, se může příští týden dočkat svého vítězství. Otázkou ovšem zůstává, zdali to nebude hořká výhra, především pro Skoty.
Tento víkend byly zveřejněný výsledky průzkumu veřejného mínění, ve kterých poprvé zastánci odtržení Skotska od Velké Británie získali těsnou většinu (51 %). Reakce britské vlády na sebe nenechala dlouho čekat, premiér Cameron přispěchal se slibem větší autonomie pro Skotsko, jestliže zůstane součástí britského království.
Libra zareagovala na zveřejněný průzkum prudkým propadem o více než procento vůči euru a také oproti americkému dolaru. Graf ukazuje depreciaci libry v úvodu obchodování, které bylo ovlivněno výsledky zveřejněného průzkumu. Aktuálně se britská měna pohybuje na hladině 1,2444 GBPEUR, o dostává se tak pod úroveň svého 30denního průměru.

Případné odtržení Skotska od Velké Británie je spojeno s řadou nejen politických, ale především ekonomických otazníků. Zcela zásadní je otázka vlastní měny. Radikální zastánci odtržení Skotska požadují vytvoření vlastní centrální banky s privilegiem emitovat novou měnu a vyhlašovat vlastní úrokové sazby. Opuštění libry by tak znamenalo potíže zejména pro (skotský) bankovní sektor, který je silně provázán s ekonomikou Velké Británie.
V případě schválení nezávislosti by zřejmě muselo dojít k výraznému krácení veřejných výdajů, paralelně by vzrostly náklady financování státu a nový stát by přišel o část ropných zisků. Profesor Iain McLean z Oxford University proto předpokládá, že každý Skot by si v případě schválení referenda pohoršil o 480 liber.
Referendum o nezávislosti Skotska se uskuteční ve čtvrtek 18. září.
Zdroj: BBG