Aktualizováno Index německého institutu ZEW sledující náladu mezi ekonomickými analytiky pokračuje v srpnu ve svém poklesu. Index hodnocení současné situace propadá již třetí měsíc v řadě na 25,4 bodů ze srpnových 44,3 b., přičemž trh očekával hodnotu 40 b. a dnešní čísla jsou tedy negativním překvapením. Následující graf zachycuje vývoj tohoto indexu od roku 2004.

Kromě hodnocení aktuální ekonomické situace se v září zhoršily také hospodářské vyhlídky do budoucnosti. Index očekávání klesl na 6,9 bodu z úrovně 8,6 b. před měsícem a propadá se již devět měsíců v řadě (tržní zářijový konsensus počítal dokonce s oslabením až na 5 bodů). Ještě na počátku letošního roku přitom dosahoval index očekávání hodnoty téměř 62 bodů.
Na sestupné trajektorii je také index očekávání pro eurozónu, který spadl z 23,7 bodů v srpnu na aktuálních 14,2 b. Index očekávání se propadl také pro USA, Japonsko a Velkou Británii.
Za zhoršeným hodnocením současné situace a především ekonomických očekávání stojí i nadále geopolitické napětí na Ukrajině a nově také obavy z výsledku hlasování o nezávislosti Skotka (referendum se uskuteční tento čtvrtek). Pesimismus analytiků posílilo i nedávné rozhodnutí ECB, která nečekaně snížila úrokové sazby, čímž zavedla negativní depositní sazbu a oznámila evropský program QE v jehož rámci bude centrální banka nakupovat jednoduché ABS.
Všechny tyto kroky podkopávají důvěru (nejen investorů) a zvyšují nejistotu ohledně budoucího vývoje. Poslední (již třetí) kolo sankcí EU a USA proti Rusku za jeho postup na Ukrajině je dalším faktorem, který táhne indexy ZEW dolů. Trhy navíc čekají na odpověď Moskvy, přičemž případné zavedení ruských proti-sankcí, které by se mohly dotknout evropského (auto)průmyslu, by situaci dále zhoršilo.
Euro na zveřejněná čísla nijak výrazně nereagovalo a obchoduje se aktuálně na hladině 1,2945 EURUSD.
Zdroj: BBG