Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Uvolnění měnové politiky v Polsku, start výsledkové sezóny... týdenní výhled

Uvolnění měnové politiky v Polsku, start výsledkové sezóny... týdenní výhled

06.10.2014 12:41
Autor: Tomáš Tomčány, Patria Finance

Tento týden není na programu tolik zajímavých makroekonomických událostí jako v posledních dnech. Pozornost si podle nás zaslouží informace o výkonu německého průmyslu a zahraničního obchodu, které by v případě (očekávaného) zhoršení podpořily rostoucí skepsi o eurozóně. Vedle toho je dobré se soustředit také na vystoupení centrálních bankéřů. Promluví řada zástupců Fedu a měnový výbor nadto zveřejní zápis ze svého posledního jednání. Spolu se svými americkými kolegy má ve Washingtonu vystoupit také Mario Draghi.

V regionálním kalendáři máme to hlavní z říjnové sady českých makrodat. Za nízkými odhady pro čísla z reálné ekonomiky se skrývá ze značné části kalendář, tedy nižší počet pracovních dní letos v srpnu. Inflace by měla dál zrychlit, částečně podpořena efektem nízké báze. Polská centrální banka bude jednat o úrokových sazbách, které pravděpodobně sníží, jak docela silně naznačila před měsícem. Posun inflace dál do záporných hodnot NBP ještě více utvrdí v tom, aby s uvolněním politiky nečekala na listopad a novou prognózu.

Absenci „áčkových“ makrodat budou suplovat rozhodnutí o nastavení monetární politiky v Japonsku, Austrálii a Velké Británii, která by se měla odrazit ve zvýšené volatilitě na měnových trzích. K tomu všemu se pak přidá i start americké výsledkové sezóny za 3Q14. Dle tradičního mustru obstará ve středu výkop hlinikárna Alcoa. V příštím týdnu pak budou v rychlém sledu následovat velké americké banky.

Během výsledkové sezóny bychom měli být tentokrát svědky ochlazení meziročního nárůstu korporátních zisků. Tržní konsenzus v rámci indexu S&P 500 je v současnosti nastaven na očekávaný 5% meziroční nárůst agregátního zisku, zatímco v 2Q14 jsme zaknihovali až bezmála +12 % yoy. Citelný pokles by měl být jen zčásti dílem mírně pomalejšího růstu domácí ekonomiky. Ta si vede stále velmi dobře. O mnoho výraznější vlivy lze připsat slábnoucímu evropskému oživení a zpomalující Číně. K těmto vnějším vlivům se pak výraznou měrou přidává i sílící dolar, který snižuje hodnotu v dolarech účtovaných zahraničních tržeb. Vzhledem k magnitudě pohybu, jehož jsme byli svědky ve 3Q14, může samotný dolar ubrat z meziročního růstu tržeb/zisku v průměru až jednotky procent.

Na úrovni tržeb se ve 3Q14 počítá se zhruba 4procentním meziročním nárůstem (oproti +5 % v 2Q14), což by na qoq bázi implikovalo stagnaci, resp. mírný pokles marží z historických maxim zaznamenaných v 2Q14. S předpokládanou pokračující akcelerací hospodářského růstu by pak měl meziroční růst zisků ve zbytku roku/počátkem roku příštího postupně atakovat hladinu 9-10 %. V Evropě reprezentované indexem Stoxx Europe 600 bychom se letos měli dočkat +8 % yoy, v příštím roce by pak s oživením v eurozóně mělo dojít až na +13 % yoy.

Meziroční růst zisku v rámci indexu S&P 500 by měl s náskokem táhnout sektor zdravotnictví. Zdatně by mu měl sekundovat i sektor telekomunikací, kde ovšem nadále působí mimořádné vlivy v podobě měnících se tarifů a dotační politiky, jež mají vliv i na účtování tržeb/zisku. Na základě proběhnuvší restrukturalizace a cyklického oživení by se mělo nadále dařit producentům polovodičů a základních materiálů.

Zajímavá je situace v automobilovém sektoru, který si na jedné straně užívá domácí trh pohybující se na dohled historických/cyklických maxim, na straně druhé ale bojuje s nepříznivými (měnovými) vlivy na trzích v Evropě/Rusku/Jižní Americe. Když k tomu připočteme významné právní/provozní náklady na vlnu nedávných oprav (hlavně u GM, značné výše ovšem dosahují i u Fordu) a mírný převis zásob (ve vztahu k sezónnímu historickému průměru) a s tím související cenovou politiku slev, mohli bychom se ve 3Q14 dočkat celkem citelného poklesu zisku.

Sektor financí, jmenovitě velké univerzální banky, by si měl tentokrát poněkud oddechnout, což souvisí s nárůstem volatility/aktivity v doposud problémovém segmentu měnových/dluhopisových trhů.

Tolik k úvodu výsledkové sezóny. Přes víkend se ale objevila ještě jedna velice zajímavá korporátní zpráva, a sice, IT obr Hewlett-Packard se rozdělí na dvě samostatné společnosti. Jedna se bude věnovat PC a tiskárnám, ta druhá by měla zastřešovat aktivity v oblasti korporátních hardwarových a softwarových služeb (storage, servers, security, atd.). Transakce by neměla podléhat zdanění. Pre-market kotace indikují zahájení obchodování o cca 6 % nad pátečním závěrem.

Celý výhled si klienti Patria Plus a Investor Plus mohou stáhnout v sekci Akcie – Výzkum - Analýzy.
Čtěte více:

Akciové odkupy na dvojnásobku a dividendy s růstem 12 %, kde je problém?
06.10.2014 10:51
Společnosti zařazené do indexu S&P 500 milují své investory. A to mož...
Světová banka: revidovala odhad růstu HDP pro jeden z nejrychleji rostoucích regionů světa - východní Asii
06.10.2014 10:36
Nový report Světové banky ukázal, že experti z této instituce očekávaj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2021
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)