Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
20 % světové populace pracuje na půdě, ale nás zajímá jen Apple a Google

20 % světové populace pracuje na půdě, ale nás zajímá jen Apple a Google

20.10.2014 17:00
Autor: Redakce, Patria Online

O firmách jako Apple, Google či Amazon slyšíme z médií každý den. Pro média jsou technologie a internet magnetem. O společnostech, které vyrábějí to, co jíme, slyšíme daleko méně. Týká se to zejména zemědělství. Právě vývoj v této oblasti bude mít ale dopad na stovky miliónů lidí. Věděli jste, že světová sklizeň pšenice nyní dosahuje nejvyšší úrovně v historii? A že sklady i přes rostoucí spotřebu přetékají zásobami?

Co vyvolalo prudký růst v pěstování obilnin? Ceny. V posledních letech se totiž dostaly na neobvykle vysoké úrovně a farmáři tak investovali do větší produkce. Mezi lety 2005–2013 se plocha půdy, na které se celosvětově pěstuje sója, pšenice a kukuřice, zvětšila o 11 %. K podobnému nárůstu nikdy předtím nedošlo a příčinou jsou čtyři hlavní faktory: Rostoucí světová populace a spotřeba v chudých zemích (do značné míry tažená střední třídou a vyššími disponibilními příjmy), využívání obilnin při výrobě paliv a větší frekvence ničivých klimatických jevů. Vyšší ceny jsou pak velkou motivací pro vyšší produkci. Ta ale obratem tlačí ceny dolů.

Cenový cyklus není ničím novým. Dnešní nižší ceny by zase mohly mít negativní dopad na investice a budoucí produkci. Tudíž mohou být základem budoucího cenového růstu. Přece jen ale vidíme, že dnes jsou ve hře i nové faktory. Příkladem jsou zmíněné změny klimatu, demografické změny či volatilní globální ekonomika. Pohyby cen jsou tak větší a frekventovanější. A to přináší větší sociální a geopolitickou nestabilitu.

Přímo v zemědělství a souvisejících odvětvích pracuje 20 % světové populace. Jinak řečeno, cenami zemědělských komodit je přímo ovlivněn každý pátý člověk na zemi. Například ve výrobě elektroniky pracují přibližně jen 0,03 % světové populace. Cyklus zemědělských cen má tvrdé dopady na chudé farmáře, kteří nemají úspory a jen těžko se vypořádávají s propadem příjmů. Julian Alston a Philip Pardey uvádějí, že 42 % světové zemědělské půdy je koncentrováno v pěti zemích: Indii, Spojených státech, Číně, Rusku a Brazílii. Brazílie, Čína a Indie pak mají největší počet zemědělců. Pokud pak uvážíme geopolitické hledisko, všem na světě by prospělo, kdyby mozky z Googlu a Applu uplatnily svou kreativitu u nejstarší ekonomické aktivity na světě.

Zdroj: The Atlantic


Čtěte více:

Project Syndicate: Začarovaný kruh čínského růstu
20.10.2014 6:30
Většina ekonomů má důvod znepokojovat se čínskou ekonomikou – ať už kv...
WSJ: Fondy z Asie mají zájem o koupi značky Reebok
20.10.2014 8:12
Skupina investičních fondů z Asie a Blízkého východu se chystá předlož...
Philips je v 2Q14 ve ztrátě kvůli prohrané bitvě o patenty
20.10.2014 10:28
Nizozemský výrobce osvětlovací a zdravotnické techniky Philips se ve t...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data