Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Veolia a velmi potřebné investice do vody

Veolia a velmi potřebné investice do vody

18.11.2014 17:13

V „Deset žhavých akcií na další čtvrtstoletí“ jsme mohli najít tipy na tituly, které by v principu měly těžit z nějakých dlouhodobých trendů v globální ekonomice. Většina z nich je mezi dobře známými a ostře sledovanými tituly a jako takovým jsme se jim zde už také většinou věnovali. Jednou z výjimek je Veolia podnikající primárně v oblasti vodního a odpadového hospodářství. Jak vypadá detailnější pohled na akcii a fundament této potenciální sázky na vodu?

Pohled na výkonnost akcie Veolie ukazuje, že zde nehovoříme o nějakém honění trendů, ale spíše o kontrariánství. Za posledních pět let dovedla firma svým akcionářům prodělat téměř polovinu jejich investice. Klíčový byl zejména propad v roce 2011, od té doby se akcie nevzpamatovala ani přesto, že francouzský trh jako celek přece jen něco přidal. O tom, že by pro Veolii mohl být vzorem trh, který není pod tlakem evropských problémů (SPX), ani nemluvě:

bch1

Zdroj: FT

Máme tu tedy kandidáta na neprávem opomíjenou a trestanou akcii - popelku, která ale má potenciál ukázat svou skutečnou krásu? Z následujících grafů je patrné, že v roce 2011 došlo ke znatelnému propadu tržeb, čistý zisk se posunul z kladných stovek milionů eur do záporných. Následující rok se dostal do černých čísel, ovšem jen proto, aby firma v roce 2013 opět generovala ztrátu. Je jasné, že při takové ziskovosti je návratnost kapitálu a investic hluboko pod návratností požadovanou. Jinak řečeno, co se týče ve firmě vázaných peněz, jejich hodnota je ničena, což samozřejmě vyvolává otázky ohledně toho, co se stane s penězi ve firmě nově vázanými – novými investicemi.

bch2

Zdroj: FT

Možná, že na následující tabulku ukazující vývoj toku hotovosti, už hledíme s určitými obavami. Provozní cash flow je ale rozptyluje. I zde v roce 2011 dochází k prudkému poklesu z úrovně vysoko nad 3 miliardami eur, ale je to pokles na necelé 2 miliardy eur. K tvorbě této hotovosti významně přispívá pohyb pracovního kapitálu a je otázka, nakolik jde o udržitelný trend.

Pohled na investice do provozních aktiv rozptyluje i případné obavy z toho, že by firma nebyla schopna pokrýt nutné investice provozním cash flow. Schopna toho je, investice se přitom pohybují zhruba na úrovni odpisů. CF po CapEx dosáhlo v roce 2013 asi 0,5 miliardy eur, rok předtím to bylo asi 0,3 miliardy eur. Firmy k tomu přidává nějaké dezinvestice a je tak v posledních dvou letech schopna poměrně razantně snižovat dluh a vyplácet dividendy. Na jejich výši ale v minulém roce výrazně šáhnula a to způsobem, který investoři rádi nemají. To samé učinila už v roce 2011:

bch3

Zdroj: FT

Francouzské desetileté vládní dluhopisy nyní vynáší asi 1,1 %. Pokud přiřadíme francouzskému akciovému trhu rizikovou prémii ve výši 6 %, je riziková prémie Veolie 7,3 %. Její beta totiž dosahuje překvapivě vysokých 1,22 – u podniku veřejných služeb bychom asi čekali mnohem menší číslo – menší citlivost na cyklus. Celková požadovaná návratnost se tedy u této akcie může pohybovat kolem 8,5 %. Současná tržní kapitalizace je na 7,7 miliardách eur a my se můžeme ptát, co za ní stojí. Dejme tomu, že firma je schopna po investicích generovat krátkodobě oněch 500 milionů eur. Toto číslo by pak na ospravedlnění současné kapitalizace muselo dlouhodobě růst o necelá 2 % ročně. Pokud by společnost byla schopna generovat jen 300 milionů eur, implikovaný růst by se vyhoupl na 4,5 %. S ohledem na historii (zisky a provozní CF) to vypadá jako výzva. S ohledem na to, jaký je globální potenciál pro hospodaření s vodou, to zase může vypadat opačně.

Já už jen čtenáři při vážení této investice pomohu poukázáním na to, že firmy má 8,4 miliard eur úročeného dluhu, 4,1 miliardy eur hotovosti, EBITDA 2013 dosáhla asi 5 miliard eur. Poměr čistého dluhu k EBITDA je (byl) tedy dost konzervativní a při hodnocení výhledu firmy tedy nemusíme započítávat obavy ze špatného finančního zdraví firmy. Zbývají „jen“ obavy z nízké návratnosti kapitálu, dlouhodobě klesajícího provozního cash flow a nejistý vývoj CF po investicích. Pokud jsme měli na počátku dnešního příběhu pocit, že voda a s ní spojené podnikání je věc jednoduchá, Veolia by nás z tohoto dojmu měla rychle vyvést.

Na závěr se ještě za deštivého listopadového dne podívejme čistě pro zajímavost na to, kde jsou podle ThinkProgress regiony nejvíce ohrožené suchem. Podle uvedené mapy na tom po roce 2060 budeme podobně, jako severní Afrika, či Blízký východ. Nějaká investice do vody by se tedy pravděpodobně hodila, ale možná by to nemělo být na úrovni jedinců a akciového trhu.

bch4

Zdroj: ThinkProgress


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.06.2024
16:13Hlavní ekonom ECB mírní obavy z dopadů výprodeje na finančních trzích ve Francii
15:58Přijde účet americkým firmám za masívní zpětné odkupy a zkusí je zarazit daně?
14:55Dočká se nositelná elektronika mnohonásobné výdrže baterií? TDK jako dodavatel Applu hlásí průlom
13:52Čína vyšetřuje dovoz vepřového z EU, může jít o odvetu za cla na elektromobily
13:01Týdenní výhled: Americký maloobchod má vylepšit bilanci 2Q. Pro Evropu jsou nadějí data, problémem politika  
11:59Úvodní růst evropských akcií vyprchává, zatímco koruna si polepšila  
11:16Nemilovaná rally: Proč je pro tolik investorů těžké svézt se na vlně nových maxim
11:153M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
10:57Čínská automobilka Leapmotor zahájila výrobu elektromobilů v Polsku
10:14Ceny v průmyslu a stavebnictví v květnu dál rostly, v zemědělství opět klesly
9:59FT: Globální zbrojovky nabírají nejvíce lidí od konce studené války
9:21Studie: Spojené státy jsou v rozvoji vyspělé jaderné energetiky 15 let za Čínou
9:06Rozbřesk: Proč Euro 2024 německé ekonomice nepomůže?
8:42Politická nejistota v Evropě pokračuje, Fed si může vzít více času na sledování dat a futures jsou v zeleném  
6:13Technická analýza: Uber prolomil důležité linie a těží z vysoké poptávky  
16.06.2024
13:47Výletní plavby levnější než dovolená v hotelu. Porostou akcie jejich provozovatelů?  
8:02Víkendář: Přišel vlastně Apple s něčím převratným?
15.06.2024
15:33Bloomberg: Slabé prodeje elektromobilů stáčí svět dál od čisté nuly
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (05/24 Q2, Aft-mkt)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index