Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský vysavač se zadrhává, stále ale pracuje nejvíce pro Evropu

Čínský vysavač se zadrhává, stále ale pracuje nejvíce pro Evropu

15.12.2014 17:02

Hodně se dnes hovoří o ropě a je to pochopitelné – na nabídkové straně globální ekonomiky je to jeden z nejvýznamnějších faktorů. Ropa ale podle mého není ani dnes tou nejdůležitější komoditou světové ekonomiky dneška. Není jí ani zlato, průmyslové kovy, či cokoliv tvrdého, hmatatelného. Nejvzácnější komoditou dneška je poptávka. Kdyby bylo dost poptávky – spotřeby a investic soukromého sektoru relativně k jeho (zamýšleným) úsporám, neřešíme žádná kvantitativní uvolňování, rozpočtové deficity, vysoké zadlužení, atd.

Globálním poptávkovým tahounem bývaly Spojené státy. Tedy jejich obětavý spotřebitel, který byl pro blaho globální ekonomiky ochoten trávit víkendy v supermarketech. Tyto jeho víkendy do značné míry financovala Čína, ale nedejme se mást – činila tak a činí tak i nadále velmi šťastna. Z její strany nejde o žádnou dobročinnost. Výsledkem je totiž to, že Číňané mají práci a jejich „elity“ se mohou dále držet u moci.

Ale stejně, jako se střídají roční období, musí začít každý dlužník dříve či později své dluhy splácet (nebo musí obě strany vztahu podstoupit očistný proces odpuštění dluhů). Splácení také znamená, že věřitel musí zase začít přijímat více, než dává. Pokud tak nečiní, sám dělá ze svých půjček nevratnou dotaci. V extrému je tento mechanismus patrný v Evropě mezi Německem na straně jedné a zadluženými zeměmi eurozóny na straně druhé. Na globální úrovni ale v této oblasti hraje první ligu všem půjčující a tudíž do sebe poptávku natahující Čína.

Čína se už nějakou dobu snaží o přechod na nový ekonomický model a ten bude muset dříve, či později přinést přehození směru na jejím ekonomickém vysavači. Namísto toho, aby do sebe natahovala poptávku z jiných zemí (spoléhala se na exporty), bude muset začít natahovat zboží z jiných zemí (tím se budou splácet dluhy vytvořené vůči Číně). Minulý týden přišla nová data týkající se vývoje čínských dovozů a právě k nim tím vším směřuji. Ukazují totiž mimo jiné potenciální vítěze a poražené v boji o poptávku z Číny.

graf_vysaac

Někdy na počátku letošního roku začaly čínské dovozy v podstatě stagnovat, což je neklamná známka toho, že rebalancování této ekonomiky (a ekonomiky globální) nejde tak, jak by si všichni přáli. Výše uvedený graf pak ukazuje detail tohoto procesu. Čínský importní vysavač do sebe nasává hlavně zboží z EU. V letech 2011 – 2013 přitom náš kontinent čelil nepříjemnému poklesu exportů do této země, pak se ale vývoj otočil a čínské dovozy z Evropy až do nedávna poměrně prudce rostly.

Až do roku 2011 pomáhala Čína svou poptávkou nejvíce Japonsku, tuto zemi pak ale dokázala poměrně úspěšně od své poptávky odstavit. Nyní jsou Japonci jak za EU, tak za Jižní Koreou. Mimochodem, můžeme si zaspekulovat o tom, že jde o skutečně promyšlený geopolitický tah, v jehož rámci chce Čína ještě více oslabit Japonsko. Z grafu je patrné, jak trpí dovozy z „komoditní“ Brazílie a Austrálie a všimněme si také, že Čína do sebe natáhne přibližně tolik dovozů z USA, jako z Taiwanu, či Japonska. Celkově i z tohoto grafu vidíme, jak se křivky na jejich konci většinou obrací směrem dolů, což není z hlediska aktuální globální poptávky nejlepší zpráva.


Čtěte více:

Kiwi se brání útoku dolaru, tomu však mohou pomoci technické patterny
15.12.2014 15:32
NZDUSDKonsolidujícímu novozélandskému dolaru se podařilo zpomalit prud...
Ropa drží směr; OPEC nechce reagovat, ani když spadne na 40 USD
15.12.2014 16:23
Ropa se dál nachází na cestě dolů lemované pouze nevýraznými korekcemi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data