Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Letos to nebude poprvé, co Spojené státy potáhnou všechny ostatní

Letos to nebude poprvé, co Spojené státy potáhnou všechny ostatní

15.01.2015 10:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Jednou z nejhorších myšlenek, které byly minulý rok v centru pozornosti, je takzvaná „dlouhodobá stagnace“. Mělo by jít o stav utlumené poptávky, nízké zaměstnanosti a pomalého růstu, do kterého spadnou Spojené státy a další západní ekonomiky. O takové dlouhodobé stagnaci hovořil už ve třicátých letech ekonom Alvin Hansen, když analyzoval problémy tehdejšího průmyslového světa. Nyní o této stagnaci hovoří Larry Summers a jeho názory se rychle rozšířily do celého světa. Pro někoho jde v této souvislosti zejména o příjmovou nerovnost, pro jiného o útlum v růstu produktivity. Summers se zaměřuje především na omezení, kterým v současné době čelí monetární politika.

Ať už je podstatou dlouhodobé stagnace cokoliv, jde o diagnózu, která značně zastarala. Vlastně tomu tak bylo už v roce 2013, kdy se o ní začalo znovu hovořit. Dnes by totiž bylo velmi těžké tvrdit, že americká ekonomika, o které Summers hovoří především, trpí nějakou stagnací. Někteří ekonomové tomu sice stále věří, ale data ukazují něco jiného. Ve třetím čtvrtletí dosáhl růst 5 %, což odpovídá tempu růstu rozvíjejících se ekonomik. Ukazuje se také, že se zlepšuje tvorba pracovních míst a rostou reálné mzdy. Nukleární zima, která následovala po krizi let 2008 a 2009, je podle všeho u konce a produkt by se měl brzy dostat na předkrizový potenciál. Toto stagnace skutečně není.

Velká Británie za Spojenými státy stále zaostává, ale pohybuje se správným směrem. Eurozóna ještě ani nevykročila a je namístě pochybovat o tom, že tak někdy vůbec učiní. Kde leží rozdíl mezi ní a Spojenými státy? Svou roli hraje prostá velikost a vynalézavost americké ekonomiky. Ale Spojené státy také reagovaly rychleji a lépe na krizi. Ekonomická politika, kterou tvořil i Summers, odrážela lepší pochopení a připravenost. To do určité míry představuje kulturu celé společnosti, protože ve Spojených státech prostě přijímají to, že úvěrový cyklus je cenou za přínosy kapitalismu.

Američané jsou tedy smířeni s tím, že si ekonomika prochází i krizemi a jejich reakce na ně je tak pragmatičtější. Navíc stál v čele Fedu Ben Bernanke, který se intenzivně zabýval studiem Velké deprese. Jeho strategie fungovala a na rozdíl od Velké Británie a zbytku Evropy byla splacena i státní podpora, které se dostalo bankám. V USA ovšem hrálo roli i štěstí, které vytvořilo úplně nové odvětví a vedlo k poklesu cen energií. I zde mu ovšem Američané pomohli, protože přišli s novými technologiemi těžby ropy a plynu.

Celosvětový pokles cen energií pak prospívá všem vyspělým zemím, včetně celé Evropy. Není to poprvé, kdy za sebou USA táhnou všechny ostatní. Evropa na krizi reagovala úplně opačně. Zavírala před ní oči, nejednala a chválila se za to, že se vyhnula problémům, které se objevily v USA. Rychle se ukázalo, že vše je jinak. Euro pak zabránilo rychlému řešení a Evropa čelila třem krizím najednou – bankovní, dluhové a krizi monetární. Reakce byla pomalá a chaotická. Dlouhodobá stagnace není vytesaná do kamene, nelze jí ale čelit tak, jak to činí Evropa.

Zdroj: The Telegraph


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data