Aktualizováno Index cen spotřebitelů v zámoří se na konci minulého roku snížil o 0,4 procenta po 0,3procentním listopadovém poklesu. Výsledek je podle očekávání. V souladu s předpoklady také cenový index táhly dolů zejména pohonné hmoty. Samotný benzín totiž zlevnil o 9,4 procenta, navíc výrazně šly dolů ceny topného oleje. Ceny potravin se naopak zvyšovaly o 0,3 procenta.
Co se týče jádrových položek, tam vidíme pokles u cen nových, a především ojetých aut. Dál slušně zlevňují oděvy, což může být důsledek silného dolaru. Levnější je doprava. Naopak zdravotní péče nebo náklady na bydlení se v prosinci zvyšovaly.
Meziroční inflace v USA klesla na 0,8 procenta z 1,3. To je trochu menší pokles, než se čekalo. Jenže naproti tomu jádrová inflace se o desetinku snížila na 1,6 procenta, zatímco se čekala její stagnace na 1,7. Meziroční zlevnění energií činí 10,6 procenta a je to ještě výraznější změna než v listopadu. Potraviny byly meziročně o 3,3 procenta dražší.
Je jasné, že vzhledem k nákladovému šoku celková inflace aktuálně neposkytuje spolehlivou indikaci tlaků, které vytváří reálná ekonomika. Pokud se podíváme na jádrový index, ten mírně klesl a dostal se tak na úroveň ze začátku minulého roku. Je zde znát vliv silného dolaru, i když zatím omezeně. Riziko, že se levnější ropa začne více promítat v ekonomice, respektive objeví se i sekundární efekt, tu zůstává. S očekáváními o měnové politice ale data prozatím nehýbou.