Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Když měnové intervence škodí

Víkendář: Když měnové intervence škodí

24.01.2015 10:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Bylo jasné, že po změně švýcarské kurzové politiky si budou nejvíce stěžovat tamní exportéři. To však neznamená, že tato změna byla chybou. Minimálně by měla přispět k posunu k nové rovnováze švýcarské ekonomiky. Ta totiž nyní příliš závisí na exportech a domácí spotřeba zase hraje příliš malou roli. Jak ukazuje následující graf, švýcarské přebytky běžného účtu jsou mimořádně vysoké. Jsou čtvrté největší na světě, a to se bavíme o zemi, ve které žije pouze 8 milionů obyvatel. Jde tedy o nejmenší zemi mezi těmi, které jsou v grafu zobrazeny. Bezpochyby se tedy bavíme o něčem naprosto výjimečném.

vik1

Zdroj: Eurostat, Světová banka

Bilance běžného účtu ukazuje, jak moc obyvatelé dané země spoří relativně k tomu, jak hodně utrácejí. Přebytky znamenají, že lidé posílají kapitál do zahraničí, deficity jsou naopak známkou toho, že domácí úspory nestačí na financování domácí spotřeby a investic. Jinak řečeno, země s přebytky běžného účtu exportují svou ekonomickou slabost tam, kde ji mohou absorbovat tak, že zvýší své dluhy. Po nějaký čas to může fungovat, ale vždy jde o nebezpečný jev. Dluhy totiž mají svůj limit, a pokud je překročen, dojde k ohrožení celé ekonomiky.

Normálně není na přebytcích a deficitech běžných účtů nic špatného. Střadatelé jen směřují své úspory tam, kde je návratnost nejvyšší. Ve světě zaplaveném dluhy ale dochází k tomu, že země s přebytky si uzurpují poptávku odjinud bez toho, aby samy něco obětovaly k zachování globálního růstu. Často k tomu dochází s cílem zachovat zaměstnanost a nástrojem jsou různé kroky, které omezují spotřebu, zavádějí finanční represi a manipulují s kurzem. Švýcarsko až do změny kurzové politiky manipulovalo se svým kurzem. Nastavilo umělý limit, a ten udržovalo pomocí neomezených nákupů eurových aktiv.

Švýcarská centrální banka vždy popírala, že by sledovala merkantilistickou politiku. Tvrdila, že Švýcarsko je obětí přílivu kapitálu, za kterým stojí panika a obavy z kolapsu společné evropské měny, pádů bank a defaultů. SNB se pouze snažila o zmírnění tlaku, který neměla pod svou kontrolou, a kdyby tento tlak opadl, její snaha by skončila. Takové tvrzení má ale své vady na kráse. Posilování franku sice bylo odrazem krize v eurozóně, Švýcarsko ale mohlo posílení své měny využít k tomu, aby ve své ekonomice dosáhlo nové rovnováhy. Je těžké souhlasit s tím, co tvrdí SNB: „Masivní přebytky jsou dány strukturálními faktory, které nezávisejí na měnovém kurzu.“ Možná se najde segment, kde tomu tak je. Nicméně je těžké uvěřit, že se to týká přebytků ve všech segmentech zboží, služeb a investic.

Švýcarská politika se odráží i na tom, že švýcarské domácnosti čelí nejmenšímu růstu životního standardu mezi vyspělými ekonomikami. Dokládá to následující graf, který porovnává růst reálné spotřeby domácností v letech 1990–2013:

vik2
Zdroj: Eurostat, Světová banka

Silnější frank by představoval ideální řešení. Švýcarský spotřebitel by už nemusel tolik spořit, protože jeho měna by nebyla tak podhodnocená. Většina výdajů by pravděpodobně šla na domácí zboží, importy by ale vzrostly také. Sousední země by se tak těšily růstu poptávky po exportech. Zní to podobně jako návrhy na reformy v Číně, a není to náhoda. Švýcarsko se totiž v mnoha ohledech této zemi podobá.

Japonské přebytky běžného účtu se nafukovaly a pak klesly. Dokonce i Čína tímto obratem prošla a brzy pravděpodobně zmizí přebytky zemí těžících ropu. Zbývá Německo, Nizozemí a Švýcarsko. Jde o země, které do sebe dál natahují globální poptávku na úkor jiných. Německo a Nizozemí jsou členy eurozóny a mají tak omezený prostor pro manévrování. Ovšem i zde by pomohlo snížení daní a vyšší vládní výdaje (obě země začaly vykazovat přebytky v době, kdy zavedly euro). Švýcarsko má ale nezávislou monetární politiku. Ještě nedávno ji zneužívalo, ale poslední kroky mohou přispět k tomu, aby se dostavila tolik potřebná změna rovnováhy. Švýcarské domácnosti by měly mít radost.

Autorem je Matthew C. Klein.

Zdroj: FTAlphaville


Váš názor
 •  
  24.01.2015 17:23

  Ale sranda to je, to se musi nechat. A co teprve vliv produkce vceliho medu z Moravy na fiskalni politiku menovych intervenci Spanelske narodni rady pro mezinarodni rozvojovy fond s kapitalem bezrizikovych dluhopisu v pripade QE intervenci Svedske bezpecnostni rady.
  Mezernik
  •  
   26.01.2015 12:08

   myslim, ze toto muze mit citelny sekundarni dopad na svitivost svetlusek v prvnich fazich letniho obdobi.
   Azb
 •  
  24.01.2015 13:22

  Svajciarsko a Nemecko sa v mnohom podobaju. Rovnako aj mentalita obyvatelstva v obidvoch krajinach je zhruba rovnaka. Postoj nemeckeho obyvatelstva ku poslednej menovej manipulacii zo strany ECB je vyrazne negativny. Postoj nemeckych politikov je napriek roznym vyjadreniam v mediach otazny. Kancelarka SRN Merkelova, javi tendenciu aspon z casti robit to, co od nej obyvatelstvo ocakava. Jej postoj sa da zhrnut do jednej vety: snazi sa o zachovanie popularity, ktoru u obyvatelstva ma. V poslednej dobe sa Nemcom podarilo dostat ku CD so zoznamom ludi, ktori maju konta vo svajciarskych bankach. Akym sposobom, to je otazne. Clovek vsak musi predpokladat, ze Nemci maju velmi tesny vztah ku najvyssim bankovym kruhom vo Svajciarsku. Preto je celkom mozne, ze zrusenie väzby svajciarskeho franku na euro bol prinajmensom vopred znamy v najvyssom vedeni BuBa. Je celkom mozne, ze obidve banky postupuju v zhode. A preto nevylucujem moznost, ze to bude prave Nemecko, ktore po oznameni vysledkov volieb v Grecku vyhlasi, ze v zaujme ochrany nemeckeho spotrebitela vystupi Nemecko z Eurozony. Ak sa pozrieme na to, co vyvolal podobny krok vo Svajciarsku, javi sa mi strategia ist short na DAX v tomto kontexte celkom rozumna. Podotykam, ze z mojej strany sa jedna iba o uvahu a pravdepodobnost tohto kroku je relativne mala. Ale ako nam dokazala SNB, mozne je vsetko. eurofisher
  eurofisher
Aktuální komentáře
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data