Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Když měnové intervence škodí

Víkendář: Když měnové intervence škodí

24.01.2015 10:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Bylo jasné, že po změně švýcarské kurzové politiky si budou nejvíce stěžovat tamní exportéři. To však neznamená, že tato změna byla chybou. Minimálně by měla přispět k posunu k nové rovnováze švýcarské ekonomiky. Ta totiž nyní příliš závisí na exportech a domácí spotřeba zase hraje příliš malou roli. Jak ukazuje následující graf, švýcarské přebytky běžného účtu jsou mimořádně vysoké. Jsou čtvrté největší na světě, a to se bavíme o zemi, ve které žije pouze 8 milionů obyvatel. Jde tedy o nejmenší zemi mezi těmi, které jsou v grafu zobrazeny. Bezpochyby se tedy bavíme o něčem naprosto výjimečném.

vik1

Zdroj: Eurostat, Světová banka

Bilance běžného účtu ukazuje, jak moc obyvatelé dané země spoří relativně k tomu, jak hodně utrácejí. Přebytky znamenají, že lidé posílají kapitál do zahraničí, deficity jsou naopak známkou toho, že domácí úspory nestačí na financování domácí spotřeby a investic. Jinak řečeno, země s přebytky běžného účtu exportují svou ekonomickou slabost tam, kde ji mohou absorbovat tak, že zvýší své dluhy. Po nějaký čas to může fungovat, ale vždy jde o nebezpečný jev. Dluhy totiž mají svůj limit, a pokud je překročen, dojde k ohrožení celé ekonomiky.

Normálně není na přebytcích a deficitech běžných účtů nic špatného. Střadatelé jen směřují své úspory tam, kde je návratnost nejvyšší. Ve světě zaplaveném dluhy ale dochází k tomu, že země s přebytky si uzurpují poptávku odjinud bez toho, aby samy něco obětovaly k zachování globálního růstu. Často k tomu dochází s cílem zachovat zaměstnanost a nástrojem jsou různé kroky, které omezují spotřebu, zavádějí finanční represi a manipulují s kurzem. Švýcarsko až do změny kurzové politiky manipulovalo se svým kurzem. Nastavilo umělý limit, a ten udržovalo pomocí neomezených nákupů eurových aktiv.

Švýcarská centrální banka vždy popírala, že by sledovala merkantilistickou politiku. Tvrdila, že Švýcarsko je obětí přílivu kapitálu, za kterým stojí panika a obavy z kolapsu společné evropské měny, pádů bank a defaultů. SNB se pouze snažila o zmírnění tlaku, který neměla pod svou kontrolou, a kdyby tento tlak opadl, její snaha by skončila. Takové tvrzení má ale své vady na kráse. Posilování franku sice bylo odrazem krize v eurozóně, Švýcarsko ale mohlo posílení své měny využít k tomu, aby ve své ekonomice dosáhlo nové rovnováhy. Je těžké souhlasit s tím, co tvrdí SNB: „Masivní přebytky jsou dány strukturálními faktory, které nezávisejí na měnovém kurzu.“ Možná se najde segment, kde tomu tak je. Nicméně je těžké uvěřit, že se to týká přebytků ve všech segmentech zboží, služeb a investic.

Švýcarská politika se odráží i na tom, že švýcarské domácnosti čelí nejmenšímu růstu životního standardu mezi vyspělými ekonomikami. Dokládá to následující graf, který porovnává růst reálné spotřeby domácností v letech 1990–2013:

vik2
Zdroj: Eurostat, Světová banka

Silnější frank by představoval ideální řešení. Švýcarský spotřebitel by už nemusel tolik spořit, protože jeho měna by nebyla tak podhodnocená. Většina výdajů by pravděpodobně šla na domácí zboží, importy by ale vzrostly také. Sousední země by se tak těšily růstu poptávky po exportech. Zní to podobně jako návrhy na reformy v Číně, a není to náhoda. Švýcarsko se totiž v mnoha ohledech této zemi podobá.

Japonské přebytky běžného účtu se nafukovaly a pak klesly. Dokonce i Čína tímto obratem prošla a brzy pravděpodobně zmizí přebytky zemí těžících ropu. Zbývá Německo, Nizozemí a Švýcarsko. Jde o země, které do sebe dál natahují globální poptávku na úkor jiných. Německo a Nizozemí jsou členy eurozóny a mají tak omezený prostor pro manévrování. Ovšem i zde by pomohlo snížení daní a vyšší vládní výdaje (obě země začaly vykazovat přebytky v době, kdy zavedly euro). Švýcarsko má ale nezávislou monetární politiku. Ještě nedávno ji zneužívalo, ale poslední kroky mohou přispět k tomu, aby se dostavila tolik potřebná změna rovnováhy. Švýcarské domácnosti by měly mít radost.

Autorem je Matthew C. Klein.

Zdroj: FTAlphaville


Váš názor
  •  
    24.01.2015 17:23

    Ale sranda to je, to se musi nechat. A co teprve vliv produkce vceliho medu z Moravy na fiskalni politiku menovych intervenci Spanelske narodni rady pro mezinarodni rozvojovy fond s kapitalem bezrizikovych dluhopisu v pripade QE intervenci Svedske bezpecnostni rady.
    Mezernik
    •  
      26.01.2015 12:08

      myslim, ze toto muze mit citelny sekundarni dopad na svitivost svetlusek v prvnich fazich letniho obdobi.
      Azb
  •  
    24.01.2015 13:22

    Svajciarsko a Nemecko sa v mnohom podobaju. Rovnako aj mentalita obyvatelstva v obidvoch krajinach je zhruba rovnaka. Postoj nemeckeho obyvatelstva ku poslednej menovej manipulacii zo strany ECB je vyrazne negativny. Postoj nemeckych politikov je napriek roznym vyjadreniam v mediach otazny. Kancelarka SRN Merkelova, javi tendenciu aspon z casti robit to, co od nej obyvatelstvo ocakava. Jej postoj sa da zhrnut do jednej vety: snazi sa o zachovanie popularity, ktoru u obyvatelstva ma. V poslednej dobe sa Nemcom podarilo dostat ku CD so zoznamom ludi, ktori maju konta vo svajciarskych bankach. Akym sposobom, to je otazne. Clovek vsak musi predpokladat, ze Nemci maju velmi tesny vztah ku najvyssim bankovym kruhom vo Svajciarsku. Preto je celkom mozne, ze zrusenie väzby svajciarskeho franku na euro bol prinajmensom vopred znamy v najvyssom vedeni BuBa. Je celkom mozne, ze obidve banky postupuju v zhode. A preto nevylucujem moznost, ze to bude prave Nemecko, ktore po oznameni vysledkov volieb v Grecku vyhlasi, ze v zaujme ochrany nemeckeho spotrebitela vystupi Nemecko z Eurozony. Ak sa pozrieme na to, co vyvolal podobny krok vo Svajciarsku, javi sa mi strategia ist short na DAX v tomto kontexte celkom rozumna. Podotykam, ze z mojej strany sa jedna iba o uvahu a pravdepodobnost tohto kroku je relativne mala. Ale ako nam dokazala SNB, mozne je vsetko. eurofisher
    eurofisher
Aktuální komentáře
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m