Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - čísla o německé inflaci připomněla, proč ECB spouští masivní tisk peněz

Rozbřesk - čísla o německé inflaci připomněla, proč ECB spouští masivní tisk peněz

30.01.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Včerejší propad lednové inflace v Německu na -0,5 % připomněl, proč ECB spustila masivní tisk nových peněz. Německá inflace je poblíž historických minim a do výraznějšího propadu se v lednu dostane pravděpodobně i inflace za celou eurozónu. Záporné inflační tlaky si dováží i Česko a čekáme, že se i zde inflace v lednu poprvé od roku 2009 může dostat do záporu - konkrétně na hodnotu -0,3 % (meziročně).

Evropská centrální banka i Česká národní banka věří, že inflaci pomůže v nejbližší době stabilizovat měnová expanze a především slabší měnové kurzy. Je pravda, že česká koruna především díky měnové expanzi ECB oslabila meziročně oproti americkému dolaru skoro o 17 %. Obchod s USA má ale na celkovém zahraničním obchodě ČR relativně malý podíl (přibližně 2,5 %). Efektivní kurz koruny (který používá váhy zahraničního obchodu) je tak meziročně slabší pouze o procento. A to nehledě na skutečnost, že česká koruna v tuto chvíli výrazně ztrácí i vůči řadě asijských měn (čínský yuan, korejský won), které jsou více či méně vázány na dolar. Optikou efektivního kurzu tak na první pohled nelze čekat skrze kurzový kanál žádný výraznější inflační impulz.

Tento obrázek je ale zkreslený jedním důležitým faktorem, a to je ruský rubl. Česká koruna vůči ruskému rublu za poslední rok kvůli ruské krizi výrazně posílila (o 65 %). Zahraniční obchod s Ruskem má váhu zhruba pět procent a tak silný pohyb je na celkovém kurzu koruny znát. Značná část dovozů z Ruska je denominována přirozeně v dolarech a ne v rublech (ropa, plyn). A s rozjezdem ruské krize pravděpodobně i velká část českých vývozců začala tlačit na určování cen v dolarech. Po započtení tohoto efektu je česká koruna odhadem meziročně o 3-4 % slabší a to už by na inflaci mohla zanechat svůj otisk.

Forex - Region
Forint se zlotým včera vůči euru výrazně posilovaly, na čemž měla zásluhu zejména nečekaně nízká inflace v Německu (bleskový odhad za leden). Ačkoliv se množí spekulace o dalším poklesu oficiálních úroků v obou zemích (například v Polsku trh nyní očekává dvojí až trojí snížení sazeb o 25 bps v 6-9 měsíčním horizontu), tak oproti společné evropské měně jde v obou případech o stále vysoce úročené měny, což zvyšuje jejich atraktivitu. Kurz koruny se včera vůči euru naopak neměnil.

Ani dnes nečekáme v regionu žádné zásadní události a pozornost se soustředí zejména na odhad inflace za EMU a odhady HDP za 4. čtvrtletí 2014 v USA. Obě události by přitom euru spíše neměly nahrávat.

EUR/USD
Kurz eurodolaru byl včera nejprve pod tlakem nízkých německých inflačních čísel, avšak stabilizace na trzích v Řecku a fakt, že EU bez dalších diplomatických třenic prodloužila sankce proti Rusku, euru nakonec pomohly posílit. Stejně byly pro euro plus spekulace, že švýcarská centrální banka se znovu objevila na trhu a intervenovala (proti CHF), resp. že Dánsko opět muselo snížit úrokové sazby (do záporu).

Dnes bude eurodolar čekat na dva důležité bleskové makro odhady - míru inflace v eurozóně za leden a americký HDP za čtvrtý kvartál 2014. Důležitější přitom může být americké číslo, neboť má šanci víc ovlivnit krátký konec americké výnosové křivky. Navzdory slabším investicím se dá očekávat dobrý výsledek HDP, který by měl znamenat, že ekonomika v roce 2014 nepatrně zrychlila (oproti roku 2013). To by mohlo podpořit růst krátkých dolarových sazeb a tedy i dolar.

Dluhopisy
Výnosy desetiletých německých vládních dluhopisů šly nejprve včera dolů a dokonce se dotkly hranice 0,3 %, k čemuž jim pomohla extrémně nízká inflace v Německu, avšak končily seanci nakonec výše, k čemuž jim pomohl obrat na akciovém trhu. Velký propad výnosů naopak zaznamenaly řecké vládní dluhopisy, které těžily ze stabilizace řeckých akciových bankovních titulů.

Komodity
Cena ropy Brent se ve druhé polovině ledna stabilizovala v relativně úzkém pásmu mezi cca 47-50 USD/barel, přičemž však zároveň platí, že na trhu je stále spíše zjitřená atmosféra. To lze soudit jak ze zobchodovaných objemů (futures kontraktů), tak z mezidenních výkyvů ceny. Včera sice ropa Brent posílila asi o 1,4 %, avšak dnes ráno se již opět obchoduje pod 49 USD/barel. Připomeňme, že tlak na cenu ropy by se měl (pokud nedojde k výrazným překvapením) v následujících měsících (sezónně) dále stupňovat. Výraznější pokles včera po čase zaznamenalo zlato, jehož cena klesala o více než 2 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
13:40ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)