Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - čísla o německé inflaci připomněla, proč ECB spouští masivní tisk peněz

Rozbřesk - čísla o německé inflaci připomněla, proč ECB spouští masivní tisk peněz

30.01.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Včerejší propad lednové inflace v Německu na -0,5 % připomněl, proč ECB spustila masivní tisk nových peněz. Německá inflace je poblíž historických minim a do výraznějšího propadu se v lednu dostane pravděpodobně i inflace za celou eurozónu. Záporné inflační tlaky si dováží i Česko a čekáme, že se i zde inflace v lednu poprvé od roku 2009 může dostat do záporu - konkrétně na hodnotu -0,3 % (meziročně).

Evropská centrální banka i Česká národní banka věří, že inflaci pomůže v nejbližší době stabilizovat měnová expanze a především slabší měnové kurzy. Je pravda, že česká koruna především díky měnové expanzi ECB oslabila meziročně oproti americkému dolaru skoro o 17 %. Obchod s USA má ale na celkovém zahraničním obchodě ČR relativně malý podíl (přibližně 2,5 %). Efektivní kurz koruny (který používá váhy zahraničního obchodu) je tak meziročně slabší pouze o procento. A to nehledě na skutečnost, že česká koruna v tuto chvíli výrazně ztrácí i vůči řadě asijských měn (čínský yuan, korejský won), které jsou více či méně vázány na dolar. Optikou efektivního kurzu tak na první pohled nelze čekat skrze kurzový kanál žádný výraznější inflační impulz.

Tento obrázek je ale zkreslený jedním důležitým faktorem, a to je ruský rubl. Česká koruna vůči ruskému rublu za poslední rok kvůli ruské krizi výrazně posílila (o 65 %). Zahraniční obchod s Ruskem má váhu zhruba pět procent a tak silný pohyb je na celkovém kurzu koruny znát. Značná část dovozů z Ruska je denominována přirozeně v dolarech a ne v rublech (ropa, plyn). A s rozjezdem ruské krize pravděpodobně i velká část českých vývozců začala tlačit na určování cen v dolarech. Po započtení tohoto efektu je česká koruna odhadem meziročně o 3-4 % slabší a to už by na inflaci mohla zanechat svůj otisk.

Forex - Region
Forint se zlotým včera vůči euru výrazně posilovaly, na čemž měla zásluhu zejména nečekaně nízká inflace v Německu (bleskový odhad za leden). Ačkoliv se množí spekulace o dalším poklesu oficiálních úroků v obou zemích (například v Polsku trh nyní očekává dvojí až trojí snížení sazeb o 25 bps v 6-9 měsíčním horizontu), tak oproti společné evropské měně jde v obou případech o stále vysoce úročené měny, což zvyšuje jejich atraktivitu. Kurz koruny se včera vůči euru naopak neměnil.

Ani dnes nečekáme v regionu žádné zásadní události a pozornost se soustředí zejména na odhad inflace za EMU a odhady HDP za 4. čtvrtletí 2014 v USA. Obě události by přitom euru spíše neměly nahrávat.

EUR/USD
Kurz eurodolaru byl včera nejprve pod tlakem nízkých německých inflačních čísel, avšak stabilizace na trzích v Řecku a fakt, že EU bez dalších diplomatických třenic prodloužila sankce proti Rusku, euru nakonec pomohly posílit. Stejně byly pro euro plus spekulace, že švýcarská centrální banka se znovu objevila na trhu a intervenovala (proti CHF), resp. že Dánsko opět muselo snížit úrokové sazby (do záporu).

Dnes bude eurodolar čekat na dva důležité bleskové makro odhady - míru inflace v eurozóně za leden a americký HDP za čtvrtý kvartál 2014. Důležitější přitom může být americké číslo, neboť má šanci víc ovlivnit krátký konec americké výnosové křivky. Navzdory slabším investicím se dá očekávat dobrý výsledek HDP, který by měl znamenat, že ekonomika v roce 2014 nepatrně zrychlila (oproti roku 2013). To by mohlo podpořit růst krátkých dolarových sazeb a tedy i dolar.

Dluhopisy
Výnosy desetiletých německých vládních dluhopisů šly nejprve včera dolů a dokonce se dotkly hranice 0,3 %, k čemuž jim pomohla extrémně nízká inflace v Německu, avšak končily seanci nakonec výše, k čemuž jim pomohl obrat na akciovém trhu. Velký propad výnosů naopak zaznamenaly řecké vládní dluhopisy, které těžily ze stabilizace řeckých akciových bankovních titulů.

Komodity
Cena ropy Brent se ve druhé polovině ledna stabilizovala v relativně úzkém pásmu mezi cca 47-50 USD/barel, přičemž však zároveň platí, že na trhu je stále spíše zjitřená atmosféra. To lze soudit jak ze zobchodovaných objemů (futures kontraktů), tak z mezidenních výkyvů ceny. Včera sice ropa Brent posílila asi o 1,4 %, avšak dnes ráno se již opět obchoduje pod 49 USD/barel. Připomeňme, že tlak na cenu ropy by se měl (pokud nedojde k výrazným překvapením) v následujících měsících (sezónně) dále stupňovat. Výraznější pokles včera po čase zaznamenalo zlato, jehož cena klesala o více než 2 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba