Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
B. Gross: ECB se svým QE příchází

B. Gross: ECB se svým QE příchází "příliš pozdě", Fed letos sazby zvýší hned dvakrát

02.02.2015 7:49
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Bill Gross, jedna z největších osobností dluhopisového světa posledních let, bagatelizoval Evropskou centrální bankou ohlášený plán nákupu aktiv. Dle jeho názoru je totiž dlouho očekáváný program svým rozsahem „příliš malý“ a přichází „příliš pozdě“.

Gross sice souhlasí, že prezident Draghi neměl při rozhodování o spuštění faktického kvantitativního uvolňování na výběr, varuje však, že nerozhodnost při implementaci programu byla až příliš dlouhá. A právě v otálení investor vidí klíčový problém pro dosažení programem sledovaných cílů.

Otázkou totiž zůstává, jestli klíčoví zprostředkovatelé likvidity – banky – využijí prostředků, jež do oběhu přitečou skrze program nákupu aktiv, k úvěrování ekonomických subjektů. Právě zde má Gross značné pochybnosti. „Nemyslím si, že QE bude v Evropě fungovat tak dobře jako v USA. Je zde pouze limitované množství aktiv pro případné nákupy a s ohledem na extrémně nízké sazby ani není jisté, že banky dodatečné peníze propůjčí reálné ekonomice," vyznal se Gross.

V takovém případě by snaha ECB rozhýbat úvěrový cyklus a rozproudit tím efektivní reálnou poptávku byla pravděpodobně neúspěšná. Deflační tlaky by se poté nemuselo podařit odvrátit a výsledkem by mohla být změna v inflačních očekáváních v ekonomice. Jejich ukotvení na nižších úrovních by pak snadno mohlo do ekonomiky vnést faktické odkládání spotřeby a investic (při deflaci se vyplatí počkat na snížení cen) a evropské hospodářství by zabředlo do obdobných potíží, se kterými se v posledních dvou dekádách potýká například japonské hospodářství.

Kromě ECB Gross zaměřil svou pozornost také směrem k Fedu. Domnívá se, že nejvyšší měnová autorita v USA letos zvýší své sazby hned dvakrát. K prvnímu zvýšení, a to o 25 bps, by dle Grosse mělo dojít v červnu nebo červenci. „Pravděpodobně už v březnu budeme vědět více. Na březnovém zasedání Fed buď ponechá svou „trpělivou“ rétoriku, nebo od ní ustoupí. Právě to pak bude signál, zda ke zvyýšení sazeb dojde k červnu, či až později,“ uvedl Gross.

Zdroj: FT


Čtěte více:

06.01.2015 10:54
Utlumený světový hospodářský růst a nízká inflace mohou zkomplikovat ...

Váš názor
 • zasandni otazka
  02.02.2015 11:28

  co bude pro trhy znamenat zvyseni sazeb? konvergenci s equity markets?
  Azb
  • Re: zasandni otazka
   02.02.2015 12:09

   qe ecb ma asi jediny cil, naboostovat ropu..
   Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu