Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak a proč porazil Apple Microsoft

Jak a proč porazil Apple Microsoft

06.02.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Když byla akcie Microsoftu v roce 1999 na rekordních hodnotách a kapitalizace této společnosti dosahovala 620 miliard dolarů, bylo směšné tvrdit, že Apple by ji kdy předhonil. Apple stál na hraně bankrotu. Microsoft se svým operačním systémem dominoval osobním počítačům, které tvořily jádro technologií. Minulý týden obě společnosti zveřejnily výsledky za předchozí čtvrtletí a stalo se to, co bylo dříve nemyslitelné. Apple dosáhl kapitalizace 683 miliard dolarů, a to je více než dvojnásobek současné kapitalizace Microsoftu.

Novinář Mark Stephens dělal v roce 1998 rozhovor s Billem Gatesem pro Vanity Fair. Gates tehdy tvrdil, že si nedovede představit, že by Apple byl někdy větší a ziskovější než Microsoft. O Stevu Jobsovi prohlásil: „Ví, že nemůže vyhrát.“ Po méně než dvaceti letech se tak ale stalo a způsob, jakým se to stalo, nese řadu ponaučení. Ta se týkají i společnosti Apple v případě, že se chce vyhnout osudu Microsoftu. Koneckonců, jeho úspěch se nyní odvíjí od jednoho produktu, protože iPhone v současnosti generuje asi 69 % tržeb této firmy. To samé platilo o Windows u Microsoftu.

Ty nejúspěšnější firmy mají svou vizi. Má ji Microsoft i Apple. Druhá společnost byla ale radikálnější a ukazuje se, že i prozíravější. Microsoft předpovídal, že na každém pracovním stole bude počítač, což byla ve své době radikální myšlenka. Apple šel ale ještě dál, protože viděl počítač v každé kapse. Shodou okolností se tímto počítačem stal mobilní telefon. Apple tak nakonec úplně změnil hned dva trhy najednou. K tomu bylo třeba převratných inovací, které je těžké učinit jednou, ale této společnosti se to podařilo několikrát.

Walter Isaacson, který dělal rozhovor s Jobsem pro jeho životopisnou knihu, říká: Steve věřil, že světu budou dominovat mobilní telefony a nemýlil se. Stejně tak věřil, že významným prvkem je krása. Jeho samotného krásné věci velmi lákaly. Podle něho musel být vysoce funkční objekt i předmětem naší touhy ho vlastnit.“ Microsoft byl také úspěšný, a to stále platí. Zápasil však s tím, jak bránit Windows a zároveň tím nepoškodit jiné oblasti možného rozvoje. Dnes by pravděpodobně lidé z této firmy souhlasili, že se příliš soustředili na obranu Windows. Jobs se naopak nebál kanibalizovat své vlastní produkty.

Satya Nadella, který stojí v čele Microsoftu, se snaží změnit svou firmu a snížit její závislost na Windows. Stále ale spíše sleduje trendy, než aby je nastavoval tak, jak to činí Apple. Po koupi Nokie se například snaží nabízet svůj vlastní chytrý telefon. Není ale jasné, zda zákazník potřebuje vedle platforem Android a iOS ještě třetí možnost. Isaacson k tomu dodává, že podnikatelský model Microsoftu se dlouho zdál lepší. Nakonec se ale ukazuje, že s ním nelze vytvářet „krásné produkty“. Jobs naopak věřil, že firma musí mít pod kontrolou celý výrobní proces od začátku až do konce. Důvodem byla jeho snaha o dokonalost. Nakonec Apple dokázal, že je třeba vlastnit i hardware a ne pouhou platformu. To sebou nese rovněž schopnost nastavit vyšší ceny a držet vysoké marže.

Někteří investoři se obávají, že by se Apple mohl stát obětí vlastního úspěchu. Jak bylo zmíněno, nyní závisí na jednom jediném produktu a vždy existuje riziko, že se celkové paradigma na trhu změní. K tomu se přidává výzva velkých čísel. Jestliže tržní kapitalizace činí skoro 700 miliard dolarů, jak moc může ještě narůst? Už nyní jde o zdaleka největší firmu na světě. Jiní ale tvrdí, že valuace se stále nachází nízko. PE leží na necelém třináctinásobku zisků příštího roku a cena je méně než desetkrát vyšší než tok hotovosti. To je méně než průměry celého odvětví a Apple má navíc 140 miliard dolarů hotovosti a každý rok generuje 60 miliard dolarů. Investoři se ale možná hlavně ptají, co nahradí iPhone. Jasnou odpověď dnes nikdo nezná. Je totiž téměř nemožné najít něco, co vytvoří byznys v hodnotě 140 miliard dolarů z ničeho.

Zdroj: NYTimes


Čtěte více:

Pražská burza roste v tomto týdnu již počtvrté; růst ceny elektřiny podporuje ČEZ
06.02.2015 9:47
Pražská burza otevírá růstem o 0,6 % a rozšiřují týdenní zisk na více ...
Švýcaři a Dánové posouvají hranice možného
06.02.2015 11:00
Globální výnosy dluhopisů se propadají níž a níž a ve dvou malých evro...
Evropa sestupuje ze 7letých maxim, Tate&Lyle -12 %
06.02.2015 10:53
Evropské akciové trhy se v závěru týdne pohybují v červených číslech, ...

Váš názor
 •  
  06.02.2015 15:23

  Tržní kapitalizace je ten nejnesmyslnější ekonomický údaj. Akcie bez dividend je jako stavební pozemek na Marsu.
  Hans
  •  
   06.02.2015 15:56

   i pozemek na marzu muzes nekomu strelit, staci tam objevit zlatou zilu
   Mezernik
Aktuální komentáře
26.01.2020
8:12Víkendář: Tahle středověká daň se snad již nevrátí
25.01.2020
16:12Airbus chce pomoct aerolinkám zajistit se proti výkyvům cen letenek
7:53Víkendář: Novodobí socialisté zapomínají na Sovětský svaz
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data