Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak a proč porazil Apple Microsoft

Jak a proč porazil Apple Microsoft

06.02.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Když byla akcie Microsoftu v roce 1999 na rekordních hodnotách a kapitalizace této společnosti dosahovala 620 miliard dolarů, bylo směšné tvrdit, že Apple by ji kdy předhonil. Apple stál na hraně bankrotu. Microsoft se svým operačním systémem dominoval osobním počítačům, které tvořily jádro technologií. Minulý týden obě společnosti zveřejnily výsledky za předchozí čtvrtletí a stalo se to, co bylo dříve nemyslitelné. Apple dosáhl kapitalizace 683 miliard dolarů, a to je více než dvojnásobek současné kapitalizace Microsoftu.

Novinář Mark Stephens dělal v roce 1998 rozhovor s Billem Gatesem pro Vanity Fair. Gates tehdy tvrdil, že si nedovede představit, že by Apple byl někdy větší a ziskovější než Microsoft. O Stevu Jobsovi prohlásil: „Ví, že nemůže vyhrát.“ Po méně než dvaceti letech se tak ale stalo a způsob, jakým se to stalo, nese řadu ponaučení. Ta se týkají i společnosti Apple v případě, že se chce vyhnout osudu Microsoftu. Koneckonců, jeho úspěch se nyní odvíjí od jednoho produktu, protože iPhone v současnosti generuje asi 69 % tržeb této firmy. To samé platilo o Windows u Microsoftu.

Ty nejúspěšnější firmy mají svou vizi. Má ji Microsoft i Apple. Druhá společnost byla ale radikálnější a ukazuje se, že i prozíravější. Microsoft předpovídal, že na každém pracovním stole bude počítač, což byla ve své době radikální myšlenka. Apple šel ale ještě dál, protože viděl počítač v každé kapse. Shodou okolností se tímto počítačem stal mobilní telefon. Apple tak nakonec úplně změnil hned dva trhy najednou. K tomu bylo třeba převratných inovací, které je těžké učinit jednou, ale této společnosti se to podařilo několikrát.

Walter Isaacson, který dělal rozhovor s Jobsem pro jeho životopisnou knihu, říká: Steve věřil, že světu budou dominovat mobilní telefony a nemýlil se. Stejně tak věřil, že významným prvkem je krása. Jeho samotného krásné věci velmi lákaly. Podle něho musel být vysoce funkční objekt i předmětem naší touhy ho vlastnit.“ Microsoft byl také úspěšný, a to stále platí. Zápasil však s tím, jak bránit Windows a zároveň tím nepoškodit jiné oblasti možného rozvoje. Dnes by pravděpodobně lidé z této firmy souhlasili, že se příliš soustředili na obranu Windows. Jobs se naopak nebál kanibalizovat své vlastní produkty.

Satya Nadella, který stojí v čele Microsoftu, se snaží změnit svou firmu a snížit její závislost na Windows. Stále ale spíše sleduje trendy, než aby je nastavoval tak, jak to činí Apple. Po koupi Nokie se například snaží nabízet svůj vlastní chytrý telefon. Není ale jasné, zda zákazník potřebuje vedle platforem Android a iOS ještě třetí možnost. Isaacson k tomu dodává, že podnikatelský model Microsoftu se dlouho zdál lepší. Nakonec se ale ukazuje, že s ním nelze vytvářet „krásné produkty“. Jobs naopak věřil, že firma musí mít pod kontrolou celý výrobní proces od začátku až do konce. Důvodem byla jeho snaha o dokonalost. Nakonec Apple dokázal, že je třeba vlastnit i hardware a ne pouhou platformu. To sebou nese rovněž schopnost nastavit vyšší ceny a držet vysoké marže.

Někteří investoři se obávají, že by se Apple mohl stát obětí vlastního úspěchu. Jak bylo zmíněno, nyní závisí na jednom jediném produktu a vždy existuje riziko, že se celkové paradigma na trhu změní. K tomu se přidává výzva velkých čísel. Jestliže tržní kapitalizace činí skoro 700 miliard dolarů, jak moc může ještě narůst? Už nyní jde o zdaleka největší firmu na světě. Jiní ale tvrdí, že valuace se stále nachází nízko. PE leží na necelém třináctinásobku zisků příštího roku a cena je méně než desetkrát vyšší než tok hotovosti. To je méně než průměry celého odvětví a Apple má navíc 140 miliard dolarů hotovosti a každý rok generuje 60 miliard dolarů. Investoři se ale možná hlavně ptají, co nahradí iPhone. Jasnou odpověď dnes nikdo nezná. Je totiž téměř nemožné najít něco, co vytvoří byznys v hodnotě 140 miliard dolarů z ničeho.

Zdroj: NYTimes


Čtěte více:

Pražská burza roste v tomto týdnu již počtvrté; růst ceny elektřiny podporuje ČEZ
06.02.2015 9:47
Pražská burza otevírá růstem o 0,6 % a rozšiřují týdenní zisk na více ...
Švýcaři a Dánové posouvají hranice možného
06.02.2015 11:00
Globální výnosy dluhopisů se propadají níž a níž a ve dvou malých evro...
Evropa sestupuje ze 7letých maxim, Tate&Lyle -12 %
06.02.2015 10:53
Evropské akciové trhy se v závěru týdne pohybují v červených číslech, ...

Váš názor
 •  
  06.02.2015 15:23

  Tržní kapitalizace je ten nejnesmyslnější ekonomický údaj. Akcie bez dividend je jako stavební pozemek na Marsu.
  Hans
  •  
   06.02.2015 15:56

   i pozemek na marzu muzes nekomu strelit, staci tam objevit zlatou zilu
   Mezernik
Aktuální komentáře
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data