Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Alternativní scénář: Euro posílí, příčinou budou akcie

Alternativní scénář: Euro posílí, příčinou budou akcie

16.2.2015 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Téměř všichni analytici se domnívají, že kvantitativní uvolňování v eurozóně povede k prudkému oslabování kurzu eura, a to možná až pod paritu s dolarem. Podle převažujícího názoru k tomu dojde vlivem nadbytečné likvidity v eurozóně, která bude investory tlačit do diverzifikace do zahraničních měn. Zahraniční investoři by se podle tohoto názoru měli naopak držet mimo měnovou unii.

Je ale namístě uvažovat o alternativní hypotéze. Kvantitativní uvolňování může totiž působit i tak, že díky němu dojde k prudkému růstu cen evropských akcií. Stalo by se tak díky poklesu sazeb a vysoké likviditě, tento růst cen akcií by ale přilákal jak domácí, tak zahraniční investory. Výsledkem by tedy byl příliv kapitálu do eurozóny, který by zvýšil její vnější přebytky a vedl k posílení eura.

Graf ukazuje vývoj čistých nákupů akcií v eurozóně ze strany zahraničních investorů. Na konci roku 2014 je patrné, jak růst cen evropských akcií láká tyto investory k jejich nákupu a zvyšuje se příliv zahraničních peněz na evropské trhy:

sosustruh

Ve Spojených státech zvedly rostoucí ceny akcií příliv kapitálu do země v letech 2004–2005, 2007–2008 a 2010–2013. Ve Velké Británii vedl růst indexu FTSE ke zvýšenému přílivu kapitálu v letech 2005–2008 a poté v letech 2013–2014.

Zdroj: Natixis
Čtěte více:

Shiller: Od technologií přes vysokou nejistotu až po současné vysoké ceny akcií
12.2.2015 15:48
Ekonomika roste, ale lidi trápí rostoucí nejistota a obavy. Částečně j...

Váš názor
 • Přeliv úspor apod. do akcií
  16.2.2015 9:33

  Vsadil bych si, že tahle alternativní předpověď bude správně. Kvantitativní uvolňování v USA také žádný extra pád dolaru nepřineslo. Naopak. QE je výraz aktivity centrální banky, který zvyšuje pravděpodobnost, že za čas bude zase nálada na zvyšování úroků apod., a to je důvod, proč dolar klidně rostl i při americkém kvantitativním uvolňování. ... Ještě důležitější mi připadá, že tahle nová hotovost, která se přilévá do trhů, se musí někam dát, a její část nutně půjde do akcií. Takže kvůli všem těm QE už akcie posílily a dále posilovat budou. Postupně stále více lidí pochopí, že hotovost je dosti chatrná věc v dlouhodobém měřítku a že je lepší třeba i 100 000 Kč mít v akciích nebo akciových fondech. Tato postupná transformace názorů lidí může znamenat, že v budoucnosti budou lidé považovat za normální P/E (cena akcie děleno zisky) poměr nikoliv kolem 10, ale třeba kolem 40). Prostě se akcie částečně a více než dnes budou používat jako "hotovost".
  • Kvantitativní uvolňování v USA také žádný extra pád dolaru nepřineslo?
   16.2.2015 13:39

   Muhaha. Přineslo. Jen jste už zapomněl.
   Bo
  • Re: Přeliv úspor apod. do akcií
   16.2.2015 9:52

   Ona se zase tak moc hotovost do trhů prozatím nepřilévá, proto taky není inflace. FED ve skutečnosti peníze netisknul, on jen vykupoval bondy a pak si instituce ty prachy za ty bondy u něj zase uložily, protože je výhodněji úročí (prozatím bez rizika). Je otázka co se stane, až ty finanční instituce budou chtít ty prachy zpět od FEDU.
   tk69
   • Inflace vs akcie
    16.2.2015 11:15

    Inflace není proto, že lidé a instituce, které spořily, většinou spoří i dále. Takže myšlenka, že vykoupením dluhopisů začnou lidé nakupovat zboží apod., je chybná. Lidé přece musejí vědět, co přibližně chtějí. Ale ačkoliv dále spoří, tak spoří jinak. Když dostali hotovost za dluhopisy, buď to dají do jiných dluhopisů, nebo to mohou dát do akcií. Tím chci říct, že kvantitativní uvolňování jednoduše přelévá úspory jednoho druhu do úspor jiného typu. Dělá méně výhodné držení hotovosti, protože uměle snižuje úrokové míry, ale zase naopak zvýhodňuje držení dluhopisů nebo akcií, protože uměle zvyšuje jejich cenu. Když člověk považuje všechnu hotovost, dluhopisy a akcie za "formu cashe", tak tohoto cashe je v cirkulaci vlastně stále pořád stejně. QE jen způsobuje asymetrii a uměle potlačuje ceny a důležitost pro spoření jednoho, ale zase zvyšuje ceny a důležitost pro spoření u toho druhého. Na reálnou agregátní ekonomiku tyhlety mesiášské hry vliv nemají.
 • 2H 2015 - alternativne pujdou do kopru
  16.2.2015 8:39

  akcie i EUR
  Ticino
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů