Cena ropy se v posledním únorovém týdnu zvýšila, ale týkalo se to především Brentu, který se dostával už k 63 dolarům. Dnešek pak přináší korekci na aktuálních 61,30 dolaru za barel. WTI se vzhůru příliš nechce, obchoduje se na 50,25. Spread mezi oběma typy ropy se tak výrazně nafoukl až skoro na 13 dolarů.

Hlavním důvodem je fakt, že negativní zprávy pro ropu se týkají amerického trhu a výrazných zásob, zatímco pozitivní zprávy geopolitického charakteru podporují hlavně Brent. Velká volatilita ropy přitom zůstává.
Příznivé bylo vyjádření saúdského ministra pro ropu, podle něhož poptávka narůstá. Směrem vzhůru také částečně působilo varování Ruska, že zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, pokud nepřijde platba předem. Vedle toho se začalo sázet na to, že nízké ceny začínají omezovat investice do těžby v zemích mimo OPEC.
Naopak dobře pro cenu nevycházejí zprávy o zásobách. Ta z minulého týdne uvádí další masivní nárůst zásob ropy - výrazně větší, než se čekalo. Proti tomu klesají zásoby benzínu a ropných destilátů. V těchto případech jsme dostali smíšené výsledky ve srovnání s konsensy. Zpráva o počtu aktivních vrtů také nepomohla, když pokles byl relativně mírný.
Pohonné hmoty u českých čerpacích stanic dál zdražují. Cena Naturalu 95 podle posledních dat CCS stoupla na 30,61, cena motorové nafty na 30,88 korun za litr. Růst bude pokračovat spolu s tím, jak stoupá cena benzínu na ARA. V nejbližším týdnu by to mělo být o 20-30 halířů na litr.