Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velká trojka

Velká trojka

23.03.2015 17:15

Tento týden nás mimo jiné čeká březnové IFO (středa). Tento předstihový indikátor funguje poměrně spolehlivě, což je vidno z následujícího obrázku. Poslední minicyklus bohužel německý produkt za tím, co naznačovalo IFO, poněkud pokulhával. Nyní se IFO opět obrací nahoru a čeká se, že poslední data tento vývoj potvrdí. Mělo by tak přijít i zlepšování ekonomické aktivity u našeho souseda, což je přirozeně dobrou ekonomickou zprávou i pro nás.

Velka trojka 1.png

Kdo by ale uvažoval o tom, že příznivě vyvíjející se sentiment využije ke zvýšení svého životního standardu nákupem německých akcií, musí být hodně opatrný. Je-li IFO předstihovým indikátorem, jsou akcie superpředstihové a růst jejich cen už je navíc dlouho tažen zejména expanzí násobků. Německu a německému trhu jsem se zde věnoval nedávno, dnes tento pohled rozšiřme o poměr (rozdíl v PE) valuace v USA a v Německu:

Velka trojka 2.png

Americké akcie jsou soustavně „dražší“ – soustavně se obchodují s vyšším PE, než akcie v německém indexu DAX . Samo o sobě to nic neznamená a nemůžeme určitě paušálně tvrdit, že německé akcie jsou kvůli tomu atraktivní, zatímco ty americké ne. Z obrázku konkrétně vidíme, že nejvíce se sobě americké a německé PE přiblížila po roce 2009, kdy se téměř rovnaly. Pak se ale s tím, jak na Evropu doléhala dluhová krize a USA se naopak těšily jakémus takémus oživení, docházelo k opětovné divergenci valuací. Praktická pointa celého grafu je na jeho samém konci – ukazuje, jak poslední týdny nevídaně prudce uzavírají valuační transatlantickou mezeru. Pokud bychom uvažovali o nějakém navracení k průměru, mělo by dojít opět k obratu. To znamená, že PE německých akcií by mělo začít (relativně) klesat, nebo PE amerických akcií růst, nebo obojí. V ideálním případě se tak bude dít sílící aktivitou německé ekonomiky (naznačené zlepšujícím se IFO) a rostoucími zisky německých korporací. Prudký růst cen akcií v posledních týdnech přitom není charakteristický jen pro německý trh:

velka trojka 3.png

Ano, prudká rally „postihla“ i trh v Šanghaji a i zde hrají významnou roli monetární faktory. Jsem toho názory, že poté, co přestaly růst ceny komodit, už monetární expanze v USA nenesla ani zdaleka tolik rizik, aby od ní bylo upuštěno. Jinak řečeno, její přínosy celkem jasně převažovaly potenciální rizika, včetně rizika vzniku bublin. Minule jsem přes rizikovou prémii trhu ukazoval, že tato bublina alespoň na US akciích zatím nevznikla (přestože valuace jsou bezesporu našponované). Píšu to proto, že ve srovnání s USA má Čína dilema daleko složitější. V neustálém šumu vysokofrekvenčních dat (na tento týden je naplánován flush HSBC PMI) je totiž někdy lehké zapomenout na to, že cílem zde není maximalizace, ale optimalizace. Tedy ne kvantita, ale kvalita produktu z hlediska přechodu na spotřební a inovativní ekonomiku.

Ve světě tedy dnes můžeme vyznačit zajímavou trojku: Americký akciový trh, kterému jistě pomohlo monetární uvolňování, ale kde velkou část rally vedle rostoucích valuací táhl i fundament (tj. zisky a cash flop). Pak je tu Evropa, respektive Německo, kterému nyní výrazně pomáhá monetární stimulace a kde je budoucnost otevřená. Současná data dokonce ukazují, že situace v eurozóně se zlepšuje. Podle mne jde spíše „jen“ o cyklický jev. Každopádně je tu ale také reálná šance, že i zde fundament dožene monetární optimismus. A nakonec na nás hledí silná „monetární“ rally v Číně. Tedy v zemi, kde se nehraje o to, že by růst mohl být lepší, ale o to, jak moc klesne pod historický standard. Takže pokud by někdo za každou cenu chtěl hovořit o bublinách ...


Čtěte více:

Project Syndicate: Fed versus stabilita cen
23.03.2015 15:00
Je velký rozdíl mezi mandátem americké centrální banky k udržování „st...
Silný dolar začíná škodit americkým korporacím
23.03.2015 14:19
Posilování dolaru (nejen vůči euru) je v posledních týdnech jedním z h...
Nový
23.03.2015 16:03
Proces, používaný téměř jedno století k zafixování ceny vzácného kovu ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.