Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zraky předních obchodníků s komoditami se upírají na Irán

Zraky předních obchodníků s komoditami se upírají na Irán

21.04.2015 17:18
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Teherán a Washington vstupují do poslední tříměsíční etapy konečných jednání o iránském jaderném programu. Tato jednání rozhodnou o osudu sankcí uvalených na Irán. Ve hře však není pouze iránská ropa, a proto největší světoví obchodníci s komoditami již netrpělivě čekají na tolik očekávaný návrat Iránu na světové trhy.


Proč se zraky obchodníků s komoditami upírají právě na Irán?
Irán je totiž nejen obrovským exportérem ropy a ropného paliva, ale z historického hlediska je i poměrně velkým dovozcem benzínu. Navíc je Írán jedním ze čtyř největších nákupčích pšenice, ječmene a rýže a jedním z deseti největších světových dovozců surového cukru na světě. Světoví obchodníci s komoditami jako je Cargill, Glencore, Vitol, Trafigura Beheer nebo Louis Dreyfus Commodities mají dlouhou historii, co se obchodování v Iránu týče. Ať už se jedná o vývoz ropy nebo dovoz benzínu, pšenice nebo rýže. Světový trh s ropou tak nemusí být jediný, kdo bude mít potenciálně z uvolnění obchodování s Iránem prospěch.

Velký potenciál

Irán přitom s téměř osmdesáti miliony obyvatel a obrovským potenciálem k ekonomickému růstu, pokud budou skutečně zrušeny sankce, nabídne jedny z největších světových obchodních příležitostí současnosti. Nynější evropské a americké sankce uvalené na Irán se sice soustředily na zastavení obchodování s ropou a plynem, nicméně omezily i možnosti v oblasti bankovnictví a zásilek. Tím nepřímo omezily i možnosti prodeje zemědělských komodit do Iránu.
Jak uvedl CEO Vitolu Ian Taylor, Vitol stejně jako jiní byl s Iránem v kontaktu, protože Irán byl jedním z největších hráčů na trhu. Dokud ale sankce nejsou skutečně zrušeny, nechystá se Vitol nijak jednat. Celé odvětví tak s napětím sleduje jednání USA s Iránem a podle ředitele Solaris Commodities Swithuna Stilla bude trh s komoditami první oblastí, kde bude zrušení sankcí skutečně znát.

Podle zveřejněných informací amerického senátu nezanedbávají důležitost Iránu ani velcí obchodníci s obilím jako Cargill nebo Dreyfus. Ti přikládají zrušení sankcí dokonce takovou váhu, že zaměstnali ve Washingtonu lobbisty. A nejsou jediní, lobbisty zaměstnal i například přední americký obchodník s rýží Seaboard.

Současná situace
Obchodníci s komoditami přestali s iránskou ropou ve velkém obchodovat v roce 2012 a 2013, kdy Evropa a USA představili poslední sadu sankcí. Ještě předtím byly společnosti jako Vitol, Trafigura a Glencore podle odhadů odvětví mezi pěti největšími dodavateli benzínu do Iránu. Obchod s komoditami byl zproštěn sankcí a pokračoval i nadále.

Kupříkladu Glencore prodal podle veřejně dostupných informací v loňském roce do Iránu zemědělské komodity v hodnotě 162 milionů amerických dolarů. A je to jen čtvrtina z 659 milionů dolarů, co Glencore vyvezl do Iránu před dvěma lety. A to právě z důvodu stále těžšího vývozu do Iránu kvůli bankovním a dopravním omezením. Irán doteď řešil nedostatek komodit barterovými obchody se zeměmi jako je například Indie. Co se benzínu týče, zvýšil Irán domácí produkci, ovšem kvalita produktu byla nízká, což vedlo k e znečištění ovzduší v největších městech.

I washingtonská firma Ferrari & Associates potvrzuje, že s rostoucí nadějí, že obchodníci s komoditami budou moci vtrhnout zpět na iránský trh, roste i počet jejích klientů, kteří se zajímají o možnosti obchodování s Iránem. Tato firma lobbovala u americké vlády právě ve prospěch obchodníků s komoditami v iránské záležitosti. Problémem ovšem zůstává například fakt, že některé banky by byly přinejmenším váhavé, co se týče poskytování finančních prostředků, i kdyby byly sankce zrušeny. Navíc je samozřejmě zásadní, aby předběžná dohoda mezi Iránem na straně jedné a USA, Francií, Velkou Británií, Ruskem, Čínou a Německem na straně druhé byla napevno finalizována.

Zatím není jasné, kdy přesně budou sankce zrušeny. Jisté ovšem je, že celá dohoda bude muset být nejprve zavedena a ověřena mezinárodními inspektory. Je však nepravděpodobné, že se tak stane před začátkem roku 2016.

Zdroj: BBG


Čtěte více:

Rusko a Čína zřídí společný fond rizikového kapitálu
21.04.2015 13:11
Rusko a Čína zřídí společný fond rizikového kapitálu, který bude mít k...
Maďarské sazby, podle očekávání, klesají na 1,8 %
21.04.2015 14:07
Maďarská centrální banka (MNB) se dnes na svém měnovém zasedání rozhod...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data