Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aby se z celého světa nestal Divoký západ ...

Aby se z celého světa nestal Divoký západ ...

25.04.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Vstoupíte do sprchy a vidíte před sebou pavouka. Nevíte, jestli je jedovatý a dokonce ani nevíte, zda je to skutečný pavouk. Mohl by to být minidron, kterého k vám poslala vaše zvědavá sousedka a kterého ovládá přes svůj iPhone 12. Nebo ještě něco horšího: Váš konkurent k vám navedl útočného robotického pavouka, kterého koupil od bankrotující zbrojovky a chce vás s jeho pomocí zlikvidovat. Pavouk má proto v sobě jehlu se smrtícím jedem, kterou použije a pak se sám zničí. Mezitím někde o pár ulic dál pracuje anarchista na smrtícím viru neštovic a používá k tomu laboratorní vybavení běžně dostupné na internetových obchodech. Mimoto využívá i běžně dostupné vědecké studie.

Podobné scénáře mohou znít nepravděpodobně, jejich pravděpodobnost ale není zase tak mizivá a nejde o nic futuristického. Na dronech velikosti hmyzu už se pilně pracuje, o něco větší drony už lze běžně koupit a některé z nich v sobě již mají zabudované kamery. Přeměnit je na smrtící zbraň není zase tak složité. A co se týče anarchistického biologa, už v roce 2006 americká National Science Advisory Board for Biosecurity varovala, že technologie pro přeměnu DNA jsou lehce dostupné. Jak před nedávnem uvedl americký prezident Obama: „Ty samé technologie, které nám mohou velmi prospívat, nás také mohou hodně poškodit.“

Nové technologie vytvářejí svět, ve kterém může být každý jednotlivec, společnost, země či skupina lidí hrozbou pro ostatní, a to na celém světě. Mohou sloužit teroristickým skupinám k neviditelným útokům ve vzdálených oblastech. A nejen to. V roce 2011 byl v USA souzen Luis Mijangos za to, že podvodem donutil řadu žen a dívek, aby si do svých počítačů nainstalovaly program, který potom využíval k tomu, aby je potají sledoval přes webové kamery. Své oběti následně vydíral. Celé se to týkalo 230 lidí a z toho 44 bylo nezletilých.

Liberální stát stojí na základní společenské dohodě: Lidé se vzdají části svých svobod a vláda je za to bude chránit. Tuto dohodu je ale stále těžší dodržovat, protože Velcí a Malí bratři mají k dispozici stále vyspělejší technologie. Pokud má stát i nadále fungovat tak, jak ho dnes známe, musíme změnit některé základní principy fungování vlád jak na domácí, tak na mezinárodní úrovni. Jestliže se více než FBI bojíme lidí jako Mijangos, mělo by dojít k posílení celkového vládního dohledu. Stejně tak ale musí být posílena kontrola vládních institucí, které by měly monitoring a průzkum na starosti. Hrozba Velkého bratra je stále reálná.

Dříve se o naši bezpečnost starala jen vláda, ty doby jsou ale pryč. Firmy jako Google a Facebook, které mají přístup k osobním informacím, hrají při obraně naší bezpečnosti klíčovou roli. Tím, že jim naše osobní informace poskytujeme, je zároveň žádáme, aby chránily nás, naše rodiny i domovy způsobem, kterým nás dříve chránily jen vlády. Stát to dnes bez jejich pomoci činit nemůže. Dřívější společenská dohoda je pod tlakem zevnitř, ale i zvenčí. Například islámský stát nabírá nové dobrovolníky z Evropy přes sociální média. Dnešní právní systémy jsou ale stále postaveny odděleně podle situace v dané zemi. Ta sice může plně ovlivňovat domácí zákony a pravidla, nemá ale velký prostor pro řešení problémů a prosazování svého práva v zemi jiné.

Pokud se nemá celý svět změnit v Divoký západ, musíme se postarat o větší mezinárodní spolupráci a lepší monitoring a dohled v rámci jednotlivých zemí. Musí se zlepšit sdílení dat a informací na mezinárodní úrovni a zefektivnit prosazování práva tam, kde není jasná jurisdikce. Staré společenské smlouvy mají své základy v bezpečnostních otázkách z doby Osvícení. V dnešní době jsme ale všichni zároveň potenciálním cílem útoku i potenciální hrozbou. Nové společenské smlouvy budou muset být mnohem složitější, než si dnes vůbec dovedeme představit.

Autory jsou Gabriela Blum z Harvard Law School a Ben Wittes z Brookings Institution.

Zdroj: WSJ


Čtěte více:

Al Gore: Levné uhlí je cynická lež
23.04.2015 15:00
Je čím dál těžší čelit faktu, že uhlí má své dny sečtené. Ve světě, kd...
Varoufakis pro Project Syndicate: Nová dohoda pro Řecko
24.04.2015 11:00
Tři měsíce jednání mezi řeckou vládou a našimi evropskými a mezinárodn...
Řecko nabízí ústupky v jednáních s věřiteli
24.04.2015 11:48
Řecko nabídlo ústupky v některých reformách, které po něm požadují jeh...

Váš názor
 • Je to trochu přes čáru
  25.04.2015 11:23

  Bezpečnost lidí se nezajistí složitějšimi zákony.Taková labolatéř tohoto postupu je v ČR. Každá volovina upravená zákonem a bordel , kde se podíváš. Když chce člověk něco dělat, tak je omezovaný a spoplatněný od různých úřadů a vyžírku, ale když se chce práva dovolat, tak se ho nedovolá. Když si chci najmout zaměstnance, tak mám strach, s které strany na mě přiletí úředník s mastnou pokutou, protože není v silách člověka pracovat a ještě sledovat všechny ty voloviny a zmetky , které vylezou s poslanecké sněmovny ve sbírce zákonů. Pokud se chceme chránit proti moderním nebezpečím, tak je třeba nejprvé vyhodnotit skutečné riziko. Trochu mi to připomíná paniku některých lidí z klonování. Když se báli , že si někdo naklonuje armádu. Když se ale člověk zamyslí, jak nákladné by bylo starat se o 50 000 mimin, vypiplat je , 15 let je živit a pak je poslat do boje, tak usoudí, že je to pěkna hovadina. Četl jsem, že v Africe přišli válečnící sebrat 12 leté kluky za vojáky matkám a ony jim řekly ať si vemou mimina , vychovají je a pak ať jdou s nimi bojovat. Jinými slovy: Člověk když se od narození stará o dítě, těžko ho bude posilát někde, kde mu ho zabijí nebo zmrzačí. A stejně tak je třeba posoudit, jak nákladné by bylo pořídit si a držet tyto moderní zbraně. A pak dělat závěry. Možná by se přišlo na to, že pokud by chtěl někdo na člověka zaútočit, bylo by pro něj jednodušší jiné řešení. A z tohoto pohledu se to pak jeví úplně jinak. Navic , dron s vyspělou technologií se asi nedá tak lehce udělat ve stodole na koleně.
  Jan Planička
  • Re: Je to trochu přes čáru
   25.04.2015 21:28

   jinak jen dovětek pro pana planicku: pravo omezuje všechny, kdo se nesnazi ho obejit.. dusledky jsou zrejme.. drtiva většina spolecnosti je uveznena v právním ramci a agresori se jim smeji.. nehlede na to, ze rozvoj spolecnosti je plne zabrzden, jelikoz model se stal zcelna nepruznym a neschopnym zmeny.
   Azb
   • někdy míň znamená víc
    25.04.2015 22:35

    Chtěl jsem hlavně napsat, že přísnější zákony neznamenají větší bezpečnost ba naopak. jeden takový příklad za všechny: Předjiždění v případě kdy to zákon zakazuje.Zákaz řízení od 6 do 12 měsíců. Mimo jiné je zakázano předjiždět na přechodě pro chodce. Kolik řidiču v ČR přišlo o řidičák za poslední rok , protože předjeli někoho na přechodě? Kolik řidiču dostalo pokutu za špatné parkování? Proč raději policisté řeší špatné parkováni než přestupky za které se sbíra řidičák? Ja to vím,ale ať si odpoví každý sám.
    Jan Planička
  • Re: Je to trochu přes čáru
   25.04.2015 21:23

   souhlas.. autori clanku jsou paralyzovani hruzou z anarchie, přitom anarchie je jediny mozny model pro homogenizaci miry svobody napric spolecenstvim. tudíž na sebe v clanku praskli, ze miliji moc a touzi po ni jak po nicem jinem na svete..... a divoky uz to je ted: Bombardování a boje v Jemenu pokračují, počet obětí z řad civilistů překročil 550. (Reuters) .... holt usa zauplynulych 50 let inspirovali svet k nezadržitelnému nasili. to, ze je i po roce 2000 mozne vyvolat ve svete valku povazuji za neomluvitelne selhani spojenych státu amerických.
   Azb
   •  
    26.04.2015 0:17

    Jo, s tou touhou chránit lidi jako skrytým nástrojem k jejich ovládání souhlasím taky. A proč by rok 2000 měl být nějak přelomový? Celá tisíciletí válčíme a najednou se to má změnit během pár let? To je pohled nás Evropanů, kteří jsme tu zažili katastrofu. USA ji ještě nezažily a nechápou ani, že jinde může fungovat jiný systém. Oni mají štěstí, že se jako národ vytvořili na čistém papíře bez složitých sousedských vztahů a stěhování národů. Jsou stejní, jako jsme byli my v Evropě. My jsme potřebovali tisíc let, oni mají za sebou čtvrtinu. Neočekávejme náhlé prozření a zlom.
    kadanfm
Aktuální komentáře
19.04.2021
22:05Wall Street zahájila týden poklesem, Altria -6 %  
17:46Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
17:42Britcoin? Británie uvažuje o vlastní digitální měně, chce hodnotit její výhody
17:34Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic  
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)