Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aby se z celého světa nestal Divoký západ ...

Aby se z celého světa nestal Divoký západ ...

25.4.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria Online

Vstoupíte do sprchy a vidíte před sebou pavouka. Nevíte, jestli je jedovatý a dokonce ani nevíte, zda je to skutečný pavouk. Mohl by to být minidron, kterého k vám poslala vaše zvědavá sousedka a kterého ovládá přes svůj iPhone 12. Nebo ještě něco horšího: Váš konkurent k vám navedl útočného robotického pavouka, kterého koupil od bankrotující zbrojovky a chce vás s jeho pomocí zlikvidovat. Pavouk má proto v sobě jehlu se smrtícím jedem, kterou použije a pak se sám zničí. Mezitím někde o pár ulic dál pracuje anarchista na smrtícím viru neštovic a používá k tomu laboratorní vybavení běžně dostupné na internetových obchodech. Mimoto využívá i běžně dostupné vědecké studie.

Podobné scénáře mohou znít nepravděpodobně, jejich pravděpodobnost ale není zase tak mizivá a nejde o nic futuristického. Na dronech velikosti hmyzu už se pilně pracuje, o něco větší drony už lze běžně koupit a některé z nich v sobě již mají zabudované kamery. Přeměnit je na smrtící zbraň není zase tak složité. A co se týče anarchistického biologa, už v roce 2006 americká National Science Advisory Board for Biosecurity varovala, že technologie pro přeměnu DNA jsou lehce dostupné. Jak před nedávnem uvedl americký prezident Obama: „Ty samé technologie, které nám mohou velmi prospívat, nás také mohou hodně poškodit.“

Nové technologie vytvářejí svět, ve kterém může být každý jednotlivec, společnost, země či skupina lidí hrozbou pro ostatní, a to na celém světě. Mohou sloužit teroristickým skupinám k neviditelným útokům ve vzdálených oblastech. A nejen to. V roce 2011 byl v USA souzen Luis Mijangos za to, že podvodem donutil řadu žen a dívek, aby si do svých počítačů nainstalovaly program, který potom využíval k tomu, aby je potají sledoval přes webové kamery. Své oběti následně vydíral. Celé se to týkalo 230 lidí a z toho 44 bylo nezletilých.

Liberální stát stojí na základní společenské dohodě: Lidé se vzdají části svých svobod a vláda je za to bude chránit. Tuto dohodu je ale stále těžší dodržovat, protože Velcí a Malí bratři mají k dispozici stále vyspělejší technologie. Pokud má stát i nadále fungovat tak, jak ho dnes známe, musíme změnit některé základní principy fungování vlád jak na domácí, tak na mezinárodní úrovni. Jestliže se více než FBI bojíme lidí jako Mijangos, mělo by dojít k posílení celkového vládního dohledu. Stejně tak ale musí být posílena kontrola vládních institucí, které by měly monitoring a průzkum na starosti. Hrozba Velkého bratra je stále reálná.

Dříve se o naši bezpečnost starala jen vláda, ty doby jsou ale pryč. Firmy jako Google a Facebook, které mají přístup k osobním informacím, hrají při obraně naší bezpečnosti klíčovou roli. Tím, že jim naše osobní informace poskytujeme, je zároveň žádáme, aby chránily nás, naše rodiny i domovy způsobem, kterým nás dříve chránily jen vlády. Stát to dnes bez jejich pomoci činit nemůže. Dřívější společenská dohoda je pod tlakem zevnitř, ale i zvenčí. Například islámský stát nabírá nové dobrovolníky z Evropy přes sociální média. Dnešní právní systémy jsou ale stále postaveny odděleně podle situace v dané zemi. Ta sice může plně ovlivňovat domácí zákony a pravidla, nemá ale velký prostor pro řešení problémů a prosazování svého práva v zemi jiné.

Pokud se nemá celý svět změnit v Divoký západ, musíme se postarat o větší mezinárodní spolupráci a lepší monitoring a dohled v rámci jednotlivých zemí. Musí se zlepšit sdílení dat a informací na mezinárodní úrovni a zefektivnit prosazování práva tam, kde není jasná jurisdikce. Staré společenské smlouvy mají své základy v bezpečnostních otázkách z doby Osvícení. V dnešní době jsme ale všichni zároveň potenciálním cílem útoku i potenciální hrozbou. Nové společenské smlouvy budou muset být mnohem složitější, než si dnes vůbec dovedeme představit.

Autory jsou Gabriela Blum z Harvard Law School a Ben Wittes z Brookings Institution.

Zdroj: WSJ


Čtěte více:

Al Gore: Levné uhlí je cynická lež
23.4.2015 15:00
Je čím dál těžší čelit faktu, že uhlí má své dny sečtené. Ve světě, kd...
Varoufakis pro Project Syndicate: Nová dohoda pro Řecko
24.4.2015 11:00
Tři měsíce jednání mezi řeckou vládou a našimi evropskými a mezinárodn...
Řecko nabízí ústupky v jednáních s věřiteli
24.4.2015 11:48
Řecko nabídlo ústupky v některých reformách, které po něm požadují jeh...

Váš názor
 • Je to trochu přes čáru
  25.4.2015 11:23

  Bezpečnost lidí se nezajistí složitějšimi zákony.Taková labolatéř tohoto postupu je v ČR. Každá volovina upravená zákonem a bordel , kde se podíváš. Když chce člověk něco dělat, tak je omezovaný a spoplatněný od různých úřadů a vyžírku, ale když se chce práva dovolat, tak se ho nedovolá. Když si chci najmout zaměstnance, tak mám strach, s které strany na mě přiletí úředník s mastnou pokutou, protože není v silách člověka pracovat a ještě sledovat všechny ty voloviny a zmetky , které vylezou s poslanecké sněmovny ve sbírce zákonů. Pokud se chceme chránit proti moderním nebezpečím, tak je třeba nejprvé vyhodnotit skutečné riziko. Trochu mi to připomíná paniku některých lidí z klonování. Když se báli , že si někdo naklonuje armádu. Když se ale člověk zamyslí, jak nákladné by bylo starat se o 50 000 mimin, vypiplat je , 15 let je živit a pak je poslat do boje, tak usoudí, že je to pěkna hovadina. Četl jsem, že v Africe přišli válečnící sebrat 12 leté kluky za vojáky matkám a ony jim řekly ať si vemou mimina , vychovají je a pak ať jdou s nimi bojovat. Jinými slovy: Člověk když se od narození stará o dítě, těžko ho bude posilát někde, kde mu ho zabijí nebo zmrzačí. A stejně tak je třeba posoudit, jak nákladné by bylo pořídit si a držet tyto moderní zbraně. A pak dělat závěry. Možná by se přišlo na to, že pokud by chtěl někdo na člověka zaútočit, bylo by pro něj jednodušší jiné řešení. A z tohoto pohledu se to pak jeví úplně jinak. Navic , dron s vyspělou technologií se asi nedá tak lehce udělat ve stodole na koleně.
  Jan Planička
  • Re: Je to trochu přes čáru
   25.4.2015 21:28

   jinak jen dovětek pro pana planicku: pravo omezuje všechny, kdo se nesnazi ho obejit.. dusledky jsou zrejme.. drtiva většina spolecnosti je uveznena v právním ramci a agresori se jim smeji.. nehlede na to, ze rozvoj spolecnosti je plne zabrzden, jelikoz model se stal zcelna nepruznym a neschopnym zmeny.
   Azb
   • někdy míň znamená víc
    25.4.2015 22:35

    Chtěl jsem hlavně napsat, že přísnější zákony neznamenají větší bezpečnost ba naopak. jeden takový příklad za všechny: Předjiždění v případě kdy to zákon zakazuje.Zákaz řízení od 6 do 12 měsíců. Mimo jiné je zakázano předjiždět na přechodě pro chodce. Kolik řidiču v ČR přišlo o řidičák za poslední rok , protože předjeli někoho na přechodě? Kolik řidiču dostalo pokutu za špatné parkování? Proč raději policisté řeší špatné parkováni než přestupky za které se sbíra řidičák? Ja to vím,ale ať si odpoví každý sám.
    Jan Planička
  • Re: Je to trochu přes čáru
   25.4.2015 21:23

   souhlas.. autori clanku jsou paralyzovani hruzou z anarchie, přitom anarchie je jediny mozny model pro homogenizaci miry svobody napric spolecenstvim. tudíž na sebe v clanku praskli, ze miliji moc a touzi po ni jak po nicem jinem na svete..... a divoky uz to je ted: Bombardování a boje v Jemenu pokračují, počet obětí z řad civilistů překročil 550. (Reuters) .... holt usa zauplynulych 50 let inspirovali svet k nezadržitelnému nasili. to, ze je i po roce 2000 mozne vyvolat ve svete valku povazuji za neomluvitelne selhani spojenych státu amerických.
   Azb
   •  
    26.4.2015 0:17

    Jo, s tou touhou chránit lidi jako skrytým nástrojem k jejich ovládání souhlasím taky. A proč by rok 2000 měl být nějak přelomový? Celá tisíciletí válčíme a najednou se to má změnit během pár let? To je pohled nás Evropanů, kteří jsme tu zažili katastrofu. USA ji ještě nezažily a nechápou ani, že jinde může fungovat jiný systém. Oni mají štěstí, že se jako národ vytvořili na čistém papíře bez složitých sousedských vztahů a stěhování národů. Jsou stejní, jako jsme byli my v Evropě. My jsme potřebovali tisíc let, oni mají za sebou čtvrtinu. Neočekávejme náhlé prozření a zlom.
    kadanfm
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)