Ropa pokračuje ve svém postupu vzhůru a za celý duben stoupla výrazně. Cena Brentu se dostává na 67 dolarů, WTI se obchoduje na 59,70 dolaru za barel. Růst ropy je spojen se slabším dolarem a očekáváním, že spolu s omezením nabídky se síly na trhu více vybalancují.
V případě vývoje nabídky jde zatím z větší části o naději, zatímco reálné důkazy v podobě dat přesvědčivé nejsou. Pravdou je, že trhy se standardně snaží předbíhat událostem a nečekají na evidenci, jenže to je na druhou stranu vykoupeno mnohdy zklamáním a korekcemi cen.
Dubnový průzkum ukazuje, že OPEC navýšil svou produkci na více než dvouleté maximum. Produkce v Saúdské Arábii zůstala v blízkosti dosavadních maxim. Stoupal vývoz z Nigérie a přes pokračující neklid také z Libye. Produkce ropy v USA se podle posledních týdenních čísel EIA mírně zvýšila, poté co předchozí dva týdny znamenaly pokles.
Zpráva o zásobách v USA byla smíšená. Zásoby ropy rostly výrazně pomalejším tempem a nižším, než se čekalo. Zásoby ropných destilátů pouze stagnovaly a zásoby benzínu rostly rychleji ve srovnání s předpoklady.
Rychlost, s jakou ropa stoupá, stejně jako role očekávání, přinášejí riziko náhlých korekcí. Náznaky snižování produkce jsme začali dostávat z USA, ale o obratu trendu zatím těžko mluvit. OPEC svou produkci stále navyšuje. Navíc to vypadá, že trh méně sleduje situaci na poptávkové straně. Odsud přitom dostáváme relativně špatné zprávy z Číny, USA, a nová data krotí i optimismus o eurozóně. Krom toho je tu riziko nepříznivého vývoje na měnovém trhu, kde by posílení dolaru ropě uškodilo.
Rostoucí ropa táhne vzhůru samozřejmě i ceny benzínu. Na ARA vidíme další silný vzestup, který je ovšem po přepočtu do korun mírnější díky slabšímu dolaru. I tak ale vše nahrává dalšímu zdražování u českých čerpacích stanic - cena suroviny roste a marže jsou stále podprůměrné. Podle aktuálních dat CCS se Natural 95 prodává v průměru za 32,38 korun a motorová nafta za 32,14 korun za litr. V krátkém výhledu asi na týden dopředu by to mělo být zhruba o další dvacetník víc.