Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Něco tu nesedí – evropská verze

Něco tu nesedí – evropská verze

04.05.2015 17:45

Pamatujete si ještě, jak dokonale fungoval pokrizový „risk-on/risk-off“ mechanismus“? Pokud na trhu převládla averze vůči riziku a pesimistický výhled, akcie šly dolů, dolar posiloval, ceny US dluhopisů šly nahoru – jejich výnosy dolů. Pokud naopak zavládl optimismus a apetit na riziko, výnosy dluhopisů rostly (ceny klesaly), akcie mířily nahoru, dolar slábl, protože kapitál neměl takovou snahu stahovat se do amerického „bezpečného“ útočiště. Logická konzistence tohoto mechanismu dostávala zabrat třeba v době, kdy si američtí politici pohrávali s dluhovým stropem: Trpělivost trhů v té době testovalo jejich vlastní bezpečné útočiště a paradoxně mohlo docházet k tomu, že čím větší riziko, tím větší posun do centra rizika – tedy Spojených států.

Popsaný vzorec chování už ani zdaleka nefunguje tak pevně, vzpomněl jsem si na něj ale v souvislosti s posledním vývojem na (zejména evropských) trzích. Shrnují ho následující grafy, z nichž je vidět, že v několika segmentech nastal znatelný obrat: Výnosy německých obligací otočily směrem nahoru, dolar přestal posilovat a nyní dokonce slábne a evropské akcie si z něj berou příklad:

neco tu nehraje evropa.png

Pokud bychom celkové pohyby zobrazené v grafu vnímali optikou onoho pokrizového mustru, nesedí na sebe pohyb dluhopisů a akcií – růst cen těch druhých znamená optimismus, zároveň ale rostly ceny dluhopisů, což by mělo znamenat větší averzi k riziku a horší výhled (a naopak). Posilující dolar by se pak v tomto „hlasování“ klonil k dluhopisům a je to tedy 2:1 v neprospěch akcií. Je ale jasné, že ona trojka grafů operuje podle vzorce daného hlavně uvolňováním ze strany ECB – to tlačilo nahoru ceny dluhopisů (dolů jejich výnosy) a také ceny akcií, euro kvůli němu oslabovalo. Tedy až donedávna.

Vše je tedy jasné? Ne tak docela. Už delší dobu není tak úplně jasné, proč v USA bylo QE doprovázeno růstem (!) výnosů dluhopisů a v Evropě je to obráceně. Vysvětlení byla podána řada, často se točí kolem nedostatku cenných papírů, které ECB nakupuje. Je tu ale ještě jedna možnost – podle mne je možné, že zatímco v USA se věřilo, že QE pomůže, v Evropě tato víra chybí. S ohledem na strukturální problémy eurozóny by to nebylo překvapivé. Nicméně krátkodobý vývoj toto vysvětlení moc nefavorizuje, protože ekonomická situace v eurozóně se (pro mě překvapivě silně) zlepšuje. Tento týden by to mohl potvrdit pro současnou situaci poměrně důležitý indikátor – na středu naplánovaný vývoj maloobchodních tržeb v eurozóně. Důležitý je mimo celkového růstu i proto, že doposud dosti popírá jednoduchou deflační teorii chování spotřebitelské poptávky.

Na vývoji posledních dní a týdnů v eurozóně ale nesedí hlavně to, proč trhy v takovém tandemu otočily. Pokud byla a je jejich tahounem zejména politika ECB, je to matoucí, protože nic převratného se na této frontě nestalo! U každého trhu najdeme parciální vysvětlení. Jsou nabízeni obvyklí provinilci – vybírání zisků, krátkodobé korekce, příliš mnoho těch či oněch pozic... Je to samozřejmě možné, ale co ten soulad, co ta shoda? Minulý týden jsem se zde rozepisoval o tom, že (mírně řečeno) „něco nesedí“ na vývoji v Číně. Evropská třítrhová verze je ve srovnání s čínskými tenzemi pouhou intelektuální hříčkou, ale za povšimnutí přece jen stojí. A před tím, že evropské akcie jsou cenově a hlavně valuačně až skoro příliš vysoko tu varuji dlouho (příliš dlouho na to, abych to mohl nazývat dobrým timingem).


Čtěte více:

Buffett hledá svého následovníka; nemá to být jen “stock picker”
04.05.2015 13:00
Warren Buffett se na výroční schůzi akcionářů rozpovídal o tom jaký by...
Grexit? Propad drachmy o 50 % a hluboká recese
04.05.2015 15:54
S tím, jak se blíží další splátky řeckého dluhu, zvyšuje se pravděpodo...
Velká Británie: Těsné volby se blíží, nejistota roste a libra padá
04.05.2015 16:45
Britské volby se kvapem blíží a jedno je jisté již teď, dominance dvou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2023
17:50SAB Finance a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu SAB Finance a.s.
17:33Příštích deset let na akciích podle CAPE
17:18Direct Financing s.r.o.: Pololetní zpráva za rok 2023
16:49ČNB podpořila korunu, eurodolar pokračuje v poklesu  
16:37Komentář Jana Bureše: ČNB jednomyslně pro stabilitu sazeb
15:00SATPO finance, s.r.o.: Pololetní zpráva a účetní závěrka Emitenta k 30. 6. 2023
15:00City Home Finance III s.r.o.: Pololetní zpráva a účetní závěrka Emitenta k 30. 6. 2023
14:40ČNB zkompletovala jedenáctku. Hlavní sazba zůstává na 7 procentech, v dalších čtvrtletích "na vyšších úrovních"
13:27Než otevře Wall Street: Costco, Paramount Global, Hasbro  
12:20Koruna před ČNB nervózní, akciové trhy přerušují pokles  
12:00Savarin p.l.c.: Pololetní konsolidovaná zpráva 2023
11:523M FUND MSI SICAV a.s: Pololetní zpráva za rok 2023
11:47ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Zpráva emitenta za 1. pololetí 2023
11:43EBRD zlepšila letošní výhled české ekonomiky, čeká růst o 0,1 procenta
11:35Citi: Na trhu bude dost ropy na pokles jejích cen
10:57ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Pololetní zpráva 2023
10:19TESLA KARLÍN, a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2023
9:47J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výsledky za druhé čtvrtletí roku 2023
9:08Rozbřesk: ČNB dnes sazby nezmění, otevře ale debatu o jejich poklesu
8:56Trhy otevřou váhavě. Odpoledne rozhodne o sazbách ČNB. Kofola bez nároku na dividendu, M&T s rekordními výsledky a avízem dividendy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (08/23 Q3, Aft-mkt)
Micron Technology Inc (08/23 Q4, Aft-mkt)
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m