Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Něco tu nesedí – evropská verze

Něco tu nesedí – evropská verze

04.05.2015 17:45

Pamatujete si ještě, jak dokonale fungoval pokrizový „risk-on/risk-off“ mechanismus“? Pokud na trhu převládla averze vůči riziku a pesimistický výhled, akcie šly dolů, dolar posiloval, ceny US dluhopisů šly nahoru – jejich výnosy dolů. Pokud naopak zavládl optimismus a apetit na riziko, výnosy dluhopisů rostly (ceny klesaly), akcie mířily nahoru, dolar slábl, protože kapitál neměl takovou snahu stahovat se do amerického „bezpečného“ útočiště. Logická konzistence tohoto mechanismu dostávala zabrat třeba v době, kdy si američtí politici pohrávali s dluhovým stropem: Trpělivost trhů v té době testovalo jejich vlastní bezpečné útočiště a paradoxně mohlo docházet k tomu, že čím větší riziko, tím větší posun do centra rizika – tedy Spojených států.

Popsaný vzorec chování už ani zdaleka nefunguje tak pevně, vzpomněl jsem si na něj ale v souvislosti s posledním vývojem na (zejména evropských) trzích. Shrnují ho následující grafy, z nichž je vidět, že v několika segmentech nastal znatelný obrat: Výnosy německých obligací otočily směrem nahoru, dolar přestal posilovat a nyní dokonce slábne a evropské akcie si z něj berou příklad:

neco tu nehraje evropa.png

Pokud bychom celkové pohyby zobrazené v grafu vnímali optikou onoho pokrizového mustru, nesedí na sebe pohyb dluhopisů a akcií – růst cen těch druhých znamená optimismus, zároveň ale rostly ceny dluhopisů, což by mělo znamenat větší averzi k riziku a horší výhled (a naopak). Posilující dolar by se pak v tomto „hlasování“ klonil k dluhopisům a je to tedy 2:1 v neprospěch akcií. Je ale jasné, že ona trojka grafů operuje podle vzorce daného hlavně uvolňováním ze strany ECB – to tlačilo nahoru ceny dluhopisů (dolů jejich výnosy) a také ceny akcií, euro kvůli němu oslabovalo. Tedy až donedávna.

Vše je tedy jasné? Ne tak docela. Už delší dobu není tak úplně jasné, proč v USA bylo QE doprovázeno růstem (!) výnosů dluhopisů a v Evropě je to obráceně. Vysvětlení byla podána řada, často se točí kolem nedostatku cenných papírů, které ECB nakupuje. Je tu ale ještě jedna možnost – podle mne je možné, že zatímco v USA se věřilo, že QE pomůže, v Evropě tato víra chybí. S ohledem na strukturální problémy eurozóny by to nebylo překvapivé. Nicméně krátkodobý vývoj toto vysvětlení moc nefavorizuje, protože ekonomická situace v eurozóně se (pro mě překvapivě silně) zlepšuje. Tento týden by to mohl potvrdit pro současnou situaci poměrně důležitý indikátor – na středu naplánovaný vývoj maloobchodních tržeb v eurozóně. Důležitý je mimo celkového růstu i proto, že doposud dosti popírá jednoduchou deflační teorii chování spotřebitelské poptávky.

Na vývoji posledních dní a týdnů v eurozóně ale nesedí hlavně to, proč trhy v takovém tandemu otočily. Pokud byla a je jejich tahounem zejména politika ECB, je to matoucí, protože nic převratného se na této frontě nestalo! U každého trhu najdeme parciální vysvětlení. Jsou nabízeni obvyklí provinilci – vybírání zisků, krátkodobé korekce, příliš mnoho těch či oněch pozic... Je to samozřejmě možné, ale co ten soulad, co ta shoda? Minulý týden jsem se zde rozepisoval o tom, že (mírně řečeno) „něco nesedí“ na vývoji v Číně. Evropská třítrhová verze je ve srovnání s čínskými tenzemi pouhou intelektuální hříčkou, ale za povšimnutí přece jen stojí. A před tím, že evropské akcie jsou cenově a hlavně valuačně až skoro příliš vysoko tu varuji dlouho (příliš dlouho na to, abych to mohl nazývat dobrým timingem).


Čtěte více:

Buffett hledá svého následovníka; nemá to být jen “stock picker”
04.05.2015 13:00
Warren Buffett se na výroční schůzi akcionářů rozpovídal o tom jaký by...
Grexit? Propad drachmy o 50 % a hluboká recese
04.05.2015 15:54
S tím, jak se blíží další splátky řeckého dluhu, zvyšuje se pravděpodo...
Velká Británie: Těsné volby se blíží, nejistota roste a libra padá
04.05.2015 16:45
Britské volby se kvapem blíží a jedno je jisté již teď, dominance dvou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data