Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francie a problematické jaderné elektrárny

Francie a problematické jaderné elektrárny

09.06.2015 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

„Jsem přesvědčen, že jaderný průmysl má budoucnost a představuje silnou stránku naší ekonomiky“. Tato slova pronesl francouzský premiér Manuel Valls před dvěma týdny v Paříži a jde o jasnou známku hloubky problémů, kterým tento sektor v jeho zemi čelí. Podívejme se na několik faktů: Ve Finsku se buduje nový EPR reaktor, zpoždění v jeho výstavbě nyní dosahuje devět let a v současné době panuje mezi Arevou coby jeho dodavatelem a finskou utilitou TVO hluboký konflikt. Ve Francii se také buduje nový reaktor, zpoždění za plánem zde dosahuje pět let a výdaje zatím překročily plán o 6 miliard eur. Podle EDF bude jeho provoz spuštěn v roce 2017, ale řada odborníků o tom pochybuje.

Podobné problémy spolu s obavami z bezpečnosti jaderných elektráren, které se objevily po katastrofě ve Fukušimě, vedly k tomu, že Areva po roce 2007 nedostala žádnou novou objednávku. Minulý měsíc pak francouzský úřad pro jadernou bezpečnost oznámil, že bude vyšetřovat bezpečnost dvou francouzských reaktorů, které navrhovala dceřiná společnost Arevy Creusot Forge. Není jasné, kdy se společnost o problémech s těmito reaktory dozvěděla a jak dlouho trvalo, než o nich řekla vládě (i jiným vládám, které o tento typ reaktorů projevily zájem).

Areva každopádně na počátku května oznámila, že propouští 6 000 zaměstnanců a EDF minulý týden zase sdělila, že má zájem o výrobu jaderných reaktorů v této společnosti. O plánu na spojení výroby reaktorů z Arevy a jejich provozu v EDF se diskutuje už delší dobu, objevují se však pochyby ohledně finančních podmínek. Areva je v podstatě insolventní a jakákoliv dohoda s EDF by musela zahrnovat odepsání dluhů a garance vlády týkající se závazků Arevy (a to platí nejen o Finsku). Mezi EDF a Arevou navíc panuje personální animozita. Obě společnosti mezi sebou mají dlouhodobé spory a je skutečně těžké si představit, že by mezi nimi došlo k hladkému spojení.

Mezitím se na scéně objevili supi, kteří krouží kolem a snaží se urvat svůj kus masa z kořisti. Tři čínské firmy, Chinese National Nuclear Corporation (CNNC), China General Nuclear Power Corporation (CGNPC) a Dongfang Electric Corporation (DEC), údajně chtějí investovat do podnikání Arevy mimo výrobu reaktorů. Týká se to zejména těžby a zpracování uranu, dodávek paliva jaderným elektrárnám a správy a skladování použitého paliva. Čína se chce vyrovnat Rusku a ráda by se stala v jaderné oblasti velmocí. Zdroje na to má. Ve hře pak není jen osud jedné francouzské firmy a jejích zaměstnanců, ale osud celého jednoho odvětví. Další vývoj totiž ukáže, zda jsou Francie a celá Evropa schopny udržet si silnou průmyslovou bázi.

Evropa ztrácí v oblasti výpočetní techniky a technologií. I v Německu, které je průmyslovou velmocí, musí některé firmy kvůli globální konkurenci přesouvat své aktivity do jiných částí globální ekonomiky. Pokud si chce Francie udržet v jaderném odvětví svou pozici, musí v první řadě sdělit celou pravdu ohledně problémů s reaktory. Za druhé musí uznat, že problémové reaktory jsou slepou uličkou i přesto, že stály hromadu peněz. Když něco nefunguje, musí dojít k výměně. Podobné reaktory byly navrhovány v době, kdy se věřilo, že ceny energií neustále porostou. K tomu ale nedochází. A pokud má být jaderná energie konkurenceschopná, musí využívat reaktory, které jsou schopny soupeřit s levnými zdroji energie například ve formě uhlí.

V neposlední řadě musí dát francouzská vláda ruce pryč od soukromých firem. Nyní vlastní 87 % Arevy a 84,5 % EDF. Vláda nebude v současné situaci privatizovat nic, ale firmy by měly být vedeny nezávislými odborníky a ne skupinou úředníků z různých ministerstev v Paříži. Francouzský jaderný sektor má skutečně budoucnost, Areva je technologicky schopnou společností a většina jejích aktivit je efektivní a životaschopná. Jaderná energie dala Francii 40 let nízkých nákladů na energie, nyní ale musí tato země čelit realitě.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Řecku utíká nejen kapitál, ale také experti
05.06.2015 12:52
Řecko trpí nejen rekordním odlivem kapitálu kvůli strachu z Grexitu, a...
OPEC: strop ropné produkce zůstává beze změny
05.06.2015 14:04
Když se OPEC sešel naposledy, vyvolalo jeho rozhodnutí ve smyslu „nech...
Americký trh práce – konečně dobré zprávy, naděje na oživení roste
05.06.2015 14:45
Květnová zpráva z amerického trhu práce dopadla dobře. Především nárůs...
Týden technicky - Tragický začátek týdne dohání dolar na dnešních payrolls, proti jenu dále útočí i přes maxima
05.06.2015 15:14
EURUSDPracně budované úrovně z předchozích týdnů eurodolar odepsal hne...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data