Akcie německé po nečekaném nedělním oznámení o výměně v nejvyšším vedení vzrostly až o osm procent. Investoři považují nově jmenovaného generálního ředitele, Brita Johna Cryana, za způsobilejšího k uskutečnění revitalizace této největší německé finanční instituce než dosavadní dva šéfy Anshua Jaina a Jürgena Fitschena.
Bývalý finanční ředitel švýcarské UBS bude muset překonat řadu regulačních a právních problémů, které společnost podkopávaly za dosavadního vedení. Cryan přebírá otěže zhruba měsíc poté, co Jain a Fitschen oznámili plán restrukturalizace. V jeho rámci má banka v příštích letech zrušit více než čtvrtinu poboček, opustit zhruba desetinu zemí a omezit aktivity v investičním bankovnictví.
Investoři se ale dívali na plán oživení skepticky, protože banka zatím neposkytla dostatek podrobností a dosavadnímu vedení se často nedařilo plnit cíle v ziskovosti. To spolu s neklidem mezi zaměstnanci kvůli propouštění vytvořilo na oba nynější ředitele tlak a na valné hromadě před dvěma týdny hlasovali proti představenstvu držitelé 39 procent hlasovacích práv. Někteří investoři volali po Jainově a Fitschenově odchodu.
Investoři nyní doufají, že Cryan, který provedl UBS finanční krizí, bude schopen zásadnějších kroků než Jain. Jeho vizí bylo udělat z evropskou obdobu americké investiční banky , kvůli řadě problémů ale od tohoto plánu couvl.
Akcie se v polovině obchodování na frankfurtské burze pohybují zhruba 5,5 procenta nad pátečním závěrem na hladině okolo 29 EUR/akcie.

se ještě dlouho po krizi držela nákladného modelu univerzálního bankovnictví a nyní dohání konkurenty, kteří mezitím výrazně zeštíhleli, zbavili se neziskových aktivit a posílili si ziskovost a bilanci. Jain a Fitschen ve své "Strategii 2020" původně zamýšleli radikálnější kroky. Chtěli se zbavit všech retailových aktivit a udělat z firmy čistě investiční banku a správce majetku. Kvůli regulačním překážkám, odporu spolkové vlády a tlaku odborů ale od této představy upustili.
Zdroj: BBG, ČTK, RTRS