Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělský úspěch ukazuje na neúspěch celé eurozóny

Španělský úspěch ukazuje na neúspěch celé eurozóny

16.06.2015 15:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Španělsko udělalo v podstatě vše správně, jeho členství v eurozóně ale znamená, že na něj působí síly mnohem větší, než co by mohly zvládnout i ty nejkompetentnější národní instituce. Z toho je mimo jiné patrné, že eurozóna nepřežije bez toho, aby v ní došlo k významným změnám. Je to patrné z pohledu na vývoj v posledních patnácti letech.

Před prasknutím bubliny proudil do Španělska kapitál, který podkopával produktivitu, nafukoval bublinu na trhu nemovitostí a motivoval Španěly k tomu, aby si půjčovali více, než bylo záhodno. V roce 2007 tak mělo Španělsko druhý největší deficit běžného účtu na světě v absolutním vyjádření. Vláda a centrální banka učinily to, co podle ekonomů učinit měly: Fiskální přebytky snížily čistý vládní dluh z 56 % HDP v roce 1998 na 26 % HDP v roce 2007 i přesto, že vláda mohutně investovala do infrastruktury. Banco de Espana zase používala koncept proticyklicky se chovajících kapitálových požadavků. Ty jsou dnes používány jako jeden z argumentů, proč může makroprudenční politika pomoci uchránit ekonomiku od boomů a propadů na trzích s aktivy.

Je ale jasné, že zmíněné kroky nestačily a Španělsko samozřejmě nemá vlastní monetární politiku. Také se nedalo čekat, že by ECB ignorovala slabost německé ekonomiky a snažila se nastavit svou politiku čistě podle vývoje ve Španělsku. I tak je ale těžké si představit, co ještě mohli Španělé během boomu udělat. Tedy pokud by nebyli ochotni porušit své závazky v rámci EU, což samozřejmě nebylo reálné. Nakonec tak došlo k propadu, tok kapitálu se otočil a Španělé namísto zvyšování dluhů začali splácet ty staré.

V takové situaci by většinou přišlo oslabení měny, možná částečný default na zahraniční dluhy a možná i omezení toku kapitálu. To je model, který použil Island a zdá se, že s ohledem na celkovou situaci fungoval poměrně dobře. Španělé se rozhodli pro jinou cestu. Banco de Espana ji popsala jako natírání domu tím způsobem, že držíme štětec nehybně v ruce a hýbeme s celým domem. Překvapivě to ale neskončilo úplnou katastrofou a Španělsko je nyní ekonomickou hvězdou eurozóny. Jeho primární rozpočtový deficit prudce klesá, ekonomika roste stejně jako produktivita, zvyšují se obchodní přebytky.

Produkt se však stále nachází 6 % pod předchozím vrcholem, nezaměstnanost dosahuje 23 %. I kdyby růst HDP zůstal na současném tempu, na předchozí trend se on i nezaměstnanost nedostanou dříve než v roce 2019. Náklady práce přitom ve Španělsku klesly relativně k nákladům práce v Německu o 13 %, a to pomohlo pozoruhodnému obratu obchodní bilance. Dobrým příkladem je výroba automobilů a nákladních vozů. Španělsko je už dlouho jejich druhým největším výrobcem v Evropě, továrny jsou vlastněny Němci, Američany, Japonci, Korejci a Francouzi. V roce 2007 se ve Španělsku vyrobilo 2,9 milionu aut, nyní to je téměř 2,6 milionu. Domácí trh s automobily se ale propadl z 1,6 milionu na současných asi 900 tisíc prodaných vozů. Více než 80 % produkce se tedy dnes vyváží. Španělské exporty jsou nyní ve srovnání s předkrizovým vrcholem o 19 % výše, dovozy klesly asi o 11 %.

Skutečný pokrok přišel ve chvíli, kdy Mario Draghi slíbil, že „zachrání euro“. To stačilo na pokles rizikových prémií u vládních dluhopisů. Španělský vládní dluh se sice stále zvyšuje, celkový dluh mimo finanční sektor už ale relativně k nominálním příjmům roste jen minimálně. Země tak má před sebou ještě dlouhou cestu, avšak s ohledem na to, jakým omezením čelí, dosáhla mimořádného úspěchu. Pokud jej srovnáme například s vývojem v USA, není americké oddlužení zase tak pozoruhodné. Platí to zejména, když vezmeme do úvahy, jaké výhody americká ekonomika má. V USA bylo oddlužení dosaženo zejména přes defaulty a ne přes splácení dluhů či růst příjmů. Došlo k tomu i přesto, že Spojené státy mají flexibilní měnový kurz a nezávislou monetární politiku.

Přes dosažené úspěchy je nezaměstnanost ve Španělsku velmi vzdálena úrovním typickým pro zdravou ekonomiku. Co jiného ale mohla tato země ještě udělat? Pro budoucnost eurozóny není dobrou zprávou, že země, která se držela všech doporučení z vedení měnové unie, bude potřebovat desetiletí na to, aby se vrátila k normálu.

Autorem je Matthew C. Klein.

Zdroj: FTAlphaville


Čtěte více:

ČNB říká, že fin. stabilita v ČR se zlepšila, hlavně v hledisku odolávat šokům
16.06.2015 10:28
Česká národní banka dnes zveřejnila svojí pravidelnou zprávu o finančn...
Řecko vládne trhům
16.06.2015 11:13
Malá země na jihu Evropy již půl roku drží trhy v napětí a (spolu)urču...
Řecký bankrot bez Grexitu
16.06.2015 13:33
Jednání věřitelů s řeckými vládními představiteli nejsou vůbec snadná....

Váš názor
 • EURo
  17.06.2015 8:42

  je krásná myšlenka, leč nerealizovatelná, pokud jsou v unii státy s populistickými vládami, které jsou schopny téměř všeho, aby se u moci udržely.
  lime
 •  
  16.06.2015 17:43

  Článek je zavádějící, ignoruje fakt, že ačkoliv centrální vláda se chovala velmi rozumně, lokální vlády hospodaří s obrovskými deficity (a dělaly to i před krizí). Za druhé, bankovní systém umožňoval existenci "pseudobank" - cajas, které mohli dělat všechno to, co banky ale nepodléhaly bankovnímu právu a tedy ani z toho vyplývajícím omezením. Za třetí, španělské pracovní právo je tak archaické, že jeho výsledkem je na papíře 25% nezaměstnanost, přičemž v realitě přibližně necelá polovina z nich pracuje načerno. Španělsko má před sebou pořád dlouhou cestu reforem, i když obecně je to fungující země a její krach je nepravděpodobný.
  Vlado
 • španělská ekonomika
  16.06.2015 16:36

  je pozoruhodná. Prošli realitní bublinou, jejich banky v čele se Santanderem krizi ustály, úroky dluhopisů relativně nízké, ale nezaměstnanost dlouhodobě až extrémní. Přitom nikdo moc nestávkuje a stát pořád má na dávky. V čem je zakopaný pes?
  kadanfm
  • Re: španělská ekonomika
   16.06.2015 21:10

   ale stávkuje a hodně . Situace tam není zrovna dobrá
   Jezdec.
Aktuální komentáře
16.06.2019
15:59Sto let s korunou a deset bolestivých investorských zkušeností (2/2)
8:04Víkendář: Stane se dříve nemyslitelné řešením uprchlické krize?
15.06.2019
15:51Sto let s korunou a deset bolestivých investorských zkušeností (1/2)
7:40Víkendář: Tenze v Číně rostou, vláda to řeší „cukrem a bičem“
14.06.2019
22:02Technologie jsou vztyčený prst, korekce se ale nekoná
17:42Tesla byla investiční příležitostí. Ale jen pár dní
16:55Perský záliv už jednu válku tankerů prožil před 30 lety
16:50Dolar jede dál i po datech. Zisky na závěr týdne navýšila také koruna  
16:12Zpracovatelský průmysl USA v květnu zvýšil produkci, letos poprvé
16:09CVVM: Víc než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou
14:51Američané začali více utrácet za zboží, akciím to asi moc nepomůže
14:32Novou kryptoměnu společnosti Facebook podpoří Visa, Mastercard, PayPal nebo Uber
14:17Rusko chce do roku 2035 pětinásobně zvýšit produkci LNG
13:48Bloomberg: Těžaři lithia ztrácejí investory, láká je konopí
12:52IEA: Svět by se měl více zaměřit na vodík jako zdroj energie
12:33Nejúspěšnější kryptoměnou je letos litecoin, posílil o 330 procent
12:25Perly týdne: Fed zaspal, důvěra věští recesi a naše dluhy budou vyšší, než v Řecku
11:25Výroba čínského průmyslu rostla v květnu nejpomaleji za 17 let
10:59IEA snížila letošní odhad růstu poptávky po ropě
10:58Ropa v těžké defenzivě. Spasí ji OPEC?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index