Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na českém trhu poroste objem hypoték na investice

Na českém trhu poroste objem hypoték na investice

17.06.2015 13:34
Autor: Pavel Daniel

Na českém hypotečním trhu vládnou pro ty, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení, nejlepší podmínky v novodobé historii země. Průměrná úroková sazba na hypotéky klesla v dubnu 2015 v České republice na rekordně nízkých 2,11 procenta. A i proto nových hypoték meziročně přibylo 29 %, což je, vyjádřeno číslem, 54,45 miliardy korun ke konci dubna 2015. „Měsíční tržní podíl skupiny ČSOB na trhu hypoték stoupl v květnu na 28,2 procenta, což proti předchozímu měsíci představuje růst o 2,8 procentního bodu,“ dodala ke statistikám Marie Mocková z Hypoteční banky. Otázka, která ale napadne jistě nejednoho čtenáře je, co bude dál? Co budou hypoteční banky dělat v boji o zákazníka, když jsou úrokové sazby tak nízko?

Hypotéka na investici nebo bydlení?

Hypoteční banky se ale zatím, zdá se, klesající poptávky po hypotékách, bát nemusejí. Za rostoucí poptávkou stojí podle Jana Sadila, předsedy představenstva a generálního ředitele Hypoteční banky stojí nejen historicky nejnižší úrokové sazby, ale i změna trendu vývoje cen nemovitostí. „Upozornil nás na to vývoj indexu cen nemovitostí Hypoteční banky, který odhalil změnu trendu a zahájení růstu cen všech typů rezidenčních nemovitostí,“ upřesnil Sadil. Ve hře o zákazníka se mezi hypotečními bankami objevují stále více „mimočíselné“ parametry půjček. Hypoteční banka například přizpůsobila design svch poboček tak, aby se zákazníci cítili jako doma a nabízí i elektronickou komunikaci s katastrem nemovitostí.

Stavební odborníci dodávají, že podíl na rychlém startu hypotečního trhu v letošním roce může mít na svědomí i velice mírná zima, která umožnila zahájit stavební práce o několik týdnů dříve než v předešlých letech. Statistiky navíc ukazují, že objem úvěrů na bydlení roste i u stavebních spořitelen. Stavebním spořitelnám meziročně stouply statistiky poskytnutých úvěrů na 3,95 miliardy korun, což je nárůst o 19,5 %. Celkový objem úvěrů za leden až duben 2015 dosáhl 13,15 miliardy korun, což představuje meziročně nárůst o 9,6 %.

Ať už si lidé vezmou hypotéku kvůli zajištění bydlení nebo jako investici, mohou být podle Jana Bureše, hlavního ekonoma Ery, jejich půjčky v klidu, protože sazby u hypotečních úvěrů nemají do konce roku 2015 nijak dramaticky stoupat, ale ani klesat. „Očekáváme minimální výkyvy, aktuálně se zvýšila cena zdrojů na mezibankovním trhu, proto některé banky přikročily k minimálnímu navýšení úrokových sazeb,“ doplnil Jan Bureš.

Úroky hypoték ovlivňují dluhopisy

Hodnotu úrokových sazeb podle Bureše ovlivňuje i situace na dluhopisovém trhu. „České i eurové dlouhodobé výnosy se v polovině dubna odrazily od svého dna a prudce vyskočily vzhůru, český desetiletý swap vzrostl za jediný měsíc po vzoru eurozóny skoro o jeden procentní bod a pohybuje se v okolí 1,40 %,“ upřesnil Jan Bureš. Nárůst dlouhodobých výnosů byl nastartován na německém trhu, když rychlá změna nálady v Německu se přelila i na český trh. „I když i v Česku přišla překvapení v podobě rychlejšího domácího růstu a inflace, pro české swapy a dluhopisy je klíčový vývoj právě v Německu,“ vysvětlil Jan Bureš.

Jedním z hlavních faktorů, které podle ekonoma Ery vedly k obratu na dlouhých výnosech a sazbách, byly vyšší ceny ropy a rychlejší nárůst inflace. „Právě ta vedla investory k přehodnocení názoru na extrémně nízké dlouhé sazby,“ uvedl Jan Bureš. I když ale inflace podle něj dosáhla svého dna, nečeká nás v nejbližší době nic dramatického. Inflace v eurozóně by měla v roce 2015 pozvolna vystoupat k 1 % (zhruba o 0,3 p.b. více oproti odhadu z počátku roku) a k cíli se nepřiblíží dřív než v roce 2017.

Na českém hypotečním trhu se rázným způsobem připomněl nový investiční nástroj – hypotéka na nemovitost jako investice. „Objem hypoték do nemovitostí na investice činí aktuálně v Hypoteční bance mezi pěti až deseti procenty celkového objemu hypoték. Banka zatím nemá stanoven žádný interní limit, který by objem takových úvěrů limitoval,“ konstatoval Petr Hlaváč, místopředseda představenstva Hypoteční banky. Podle Petra Hlaváče se dá čekat, že objem hypoték na nemovitosti jako investice bude růst. „Nákup bytu je dlouhodobá investice. Vezmeme-li v potaz, že průměrná délka hypotéky klientů v Hypoteční bance činí zhruba 23 let, jedná se o bezpečný způsob uložení peněz. Pronájem nemovitosti dokáže zajistit okamžitý příjem, který pokryje minimálně část nákladů spojených s hypotékou,“ doplnil Hlaváč.

HB INDEX 1Q 2015 – Bytové jednotky:

HP_graf_byty 

Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky:

Ceny bytových jednotek si podle HB Indexu nadále udržují tempo mezičtvrtletního růstu okolo 1 %. Letos tak očekáváme, že se cenová úroveň dostane nad výchozí úroveň z ledna 2010. Na rozdíl od loňského roku byly v prvním čtvrtletí hlavními tahouny cenového růstu mimopražské lokality. Nejvyšší nárůst cen byl dosažen v Jihomoravském a Zlínském kraji, zatímco na Pardubicku ceny mírně klesaly. Vývoj v Praze – růst o 0,6 % – byl pod celorepublikovým průměrem. Prodeje novostaveb v Praze i Brně mírně rostly, a to včetně cen bytových jednotek v nich. Ty se u nových projektů zvýšily o více než 1 %. V Praze letos očekáváme rekordní prodeje, neboť developeři nyní uvádějí na trh i velké projekty s řádově více než 200 bytovými jednotkami. Ceny starších panelových bytů v uplynulém čtvrtletí rostly více než u cihlových. Největší zájem byl již tradičně o malometrážní byty, a to zejména v univerzitních městech jako je Praha, Brno, Olomouc či Plzeň, kde existuje jejich potenciál následného pronájmu studentům.

HB INDEX 1Q 2015 – Rodinné domy:

HP_graf_domy  

Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky:

HB INDEX u rodinných domů vykázal v uplynulém čtvrtletí nejmírnější nárůst ze všech segmentů trhu rezidenčních nemovitostí, přestože výstavbu v prvním kvartále letos podpořila i mírná zima. Do cen rodinných domů se již začíná promítat mírný nárůst cen stavebních materiálů. Na trhu je patrná mírně rostoucí nabídka developerské výstavby - převážně v oblasti řadových rodinných domů. I nadále pak setrvává zájem o rodinné domy ve zhoršeném stavu, které oslovují zákazníky nižší pořizovací cenou i možností postupných úprav dle vlastních představ. Stejně tak nadále přetrvává zájem o výstavbu nízkoenergetických domů podporovaných z programu "Zelená úsporám".

HB INDEX 1Q 2015 – Pozemky:

HP_graf_pozemky 

Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky:

Pozemky i nadále představují vůbec nejstabilnější segment z rezidenčních nemovitostí. Jsou vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady, u které navíc HB INDEX potvrzuje setrvalý mírný růst. Největší poptávka přetrvává u lokalit v okolí velkých měst. Zájem je však i o levnější pozemky bez kompletních veřejných sítí, které vlastníci pozemků nahrazují domácími čističkami, tepelnými čerpadly apod.

 

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.12.2022
8:33Ropný kartel OPEC+ nezměnil těžební limity. Nejistotou zpomalující Čína i cenový limit na ruskou ropu
6:00Co ukazuje na přílišné utažení monetární politiky?
04.12.2022
9:19Víkendář: Jako kdyby Apple vyráběl elektromobily...
03.12.2022
16:31Project Syndicate: Vykolejení technologických korporací
9:35Víkendář: Velké plány Fiskeru a „výjimečně kvalitní“ elektromobil
02.12.2022
22:00Dobrá čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně  
21:28Země EU našly shodu na nejvyšší ceně 60 dolarů za barel ruské ropy
17:26Akciová opce od Fedu – verze 2022/23
16:33Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává  
15:34Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy  
15:23Podle stratéga Deutsche Bank mizí strach z inflace až příliš rychle
14:53OPEC+ o víkendu zřejmě před sankcemi vůči Rusku dál sníží těžbu ropy
13:38Perly týdne: Velký příběh příštího roku a zastavená inflační akcelerace
12:11Malý modulární reaktor u JE Temelín postavit lze. Hotový by mohl být v letech 2032 až 2035
12:07Centrální banky blízko konce cyklu utahování. Podle experta AMP si Fed udělá pauzu
11:13Na programu trh práce - dokáže překvapit tak, aby narušil náladu trhů a postoj Fedu?  
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností
9:09Rozbřesk: Konjunktura v USA vadne, což asi potvrdí i listopadové payrolls
8:48Indexy pražské burzy se rebalancují k 19. prosinci, PKN Orlen koupí čerpací stanice v Maďarsku a na Slovensku a futures jsou smíšené  
8:15Polský majitel největší české sítě čerpacích stanic expanduje na Slovensku a v Maďarsku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m