Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Uzákonění fiskálních přebytků není nutné, ani moudré

Uzákonění fiskálních přebytků není nutné, ani moudré

19.06.2015 10:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Britský ministr financí George Osborne je radikálním politikem. Nyní přišel s novým plánem: Chce uzákonit fiskální přebytky a tím posunout Británii zpět k viktoriánským hodnotám. Dokonce obnovil i radu, která má za cíl snížení národního dluhu (ta se naposledy sešla v roce 1860). Zároveň chce do zákona prosadit nemožnost zvýšení hlavních sazeb u daně z příjmů a u DPH do roku 2020. Celý tento plán má za cíl snížení vládních výdajů, protože rozpočtových přebytků lze v případě, že se nezvednou daně, dosáhnout jen tímto způsobem. Opozice může protestovat, ale pak bude označena za nezodpovědnou. Pokud bude souhlasit, vydá se země směrem k dlouhodobě malému státnímu sektoru.

Konečný výsledek bude záležet na tom, jak se k věci postaví voliči. Domnívám se, že plán odmítnou, protože nedává smysl. Jedním z jeho hlavních podpůrných argumentů je tvrzení, že krize ukázala na důležitost fiskálních přebytků. Pokud by ale Británie před krizí přebytky měla, velký rozdíl ve vývoji by to nepřineslo. Stačí se podívat na Španělsko a Irsko. Obě tyto země začaly s přebytky a velmi nízkou úrovní vládního dluhu. Finanční krize je ale i přesto zdevastovala. Dalším argumentem ve prospěch popsaného plánu je údajně to, že Británie prochází silným oživením. Fiskální politika tedy prý není potřeba. Pokud se vzdáme fiskální flexibility, nikdo to nepocítí. Pravda je ale taková, že oživení britské ekonomiky je velmi slabé. Návrat k předkrizovým úrovním HDP na hlavu trval o dva roky déle než během Velké deprese. Došlo k tomu i přesto, že jsme hodně moudře snížili míru strukturálního fiskálního utahování v roce 2011 i 2012.

Třetím argumentem je, že fiskální přebytky jsou známkou zodpovědnosti. Jestliže se ale zaměřujeme pouze na dluhy, je to chyba. Ignorujeme tím totiž to, že vládní rozvaha má i aktiva. Navíc může dojít k tomu, že fiskální přebytky sníží sazby a tím mohou podpořit růst dluhu soukromého sektoru. Ekonomika jako celek pak může opět skončit v nestabilitě. Kancelář pro rozpočtovou zodpovědnost už dnes předpovídá, že skutečně dojde k prudkému růstu zadlužení domácností.

Fiskální uvolnění tedy krizi nevyvolalo a ani nezhoršilo naši schopnost ji zvládnout, což ukazují nízké nominální sazby. Lepším argumentem pro uvedený plán by byla nutnost snížení dluhu relativně k HDP tak, aby byl obnoven „fiskální prostor“, který jsme v letech 2007–2015 vyčerpali. V roce 2007 totiž poměr čistého dluhu k HDP dosahoval 37 %, dnes dosahuje 80 %. Jak ale tvrdí poslední analýza MMF, náklady spojené se snižováním míry zadlužení mohou převyšovat výhody, které nižší dluh přináší. Podle fondu by se tak míra zadlužení měla snižovat hlavně díky růstu ekonomiky či díky mimořádným vládním příjmům. Pokud by například růst nominálního produktu dosahoval 4 % ročně a deficity pouze 1,5 %, míra zadlužení by časem výrazně klesla.

Podobné úvahy se samozřejmě týkají zemí, které mají fiskální prostor. Trhy i MMF se shodují na tom, že Británie tento prostor má. Dokazuje to i fakt, že poměr veřejného dluhu k HDP leží znatelně pod průměrem posledních 300 let. Posedlost veřejnými dluhy není zdravá, nejsou totiž vždy špatné. Stejně tak nejsou dluhy soukromého sektoru vždy dobré. Je v pořádku, když si půjčujeme na to, abychom investovali. A v neposlední řadě platí, že čas na snižování dluhů máme během boomu. Právě tak je důležité, jak se fiskální konsolidace dosáhne a kdo ji platí. Uzákonění fiskálních přebytků není nutné, ani moudré.

Autorem je Martin Wolf.

Zdroj: FT






Čtěte více:

Rebalance PX/CECE indexů již zítra (19. června)!
18.06.2015 12:30
Od pondělí 22. června začne platit periodická aktualizace báze pražské...
Řecko balancuje na hraně, obyvatelé vybírají vklady, banky možná v pondělí neotevřou
19.06.2015 9:35
Ani při včerejší schůzce ministrů financí zemí platících eurem, kteří ...
Rozbřesk - Řecká sága v konečné fázi?
19.06.2015 9:30
Dohoda s Řeckem za pět minut dvanáct stále není na stole. Napětí eskal...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů