Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krize předchozího typu nehrozí, akciím by se mělo vést nadále dobře

Krize předchozího typu nehrozí, akciím by se mělo vést nadále dobře

26.06.2015 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Finanční krize let 2000–2001 a 2008–2009 byly spuštěny prasknutím bublin na trzích s aktivy. Následně vyplulo na povrch, jak vysoké je zadlužení domácností a firem a v roce 2008 se tak později přidala i bankovní krize. Podobný vývoj ale v současné době není pravděpodobný, protože proběhlo oddlužení a nová bankovní regulace chrání banky před dalším kolapsem.

Míru oddlužení domácností a korporátního sektoru v USA, eurozóně a Velké Británii dokumentují následující dva grafy. Z prvního je patrné, že nejnižší je zadlužení domácností v eurozóně, v současné době se pohybuje pod 100 % hrubých příjmů. Ve Velké Británii leží tento poměr výrazně výš, ve srovnání s předchozími maximy ale došlo ke znatelnému snížení. V tomto smyslu je situace podobná i v USA. Tam je zdaleka nejnižší zadlužení korporátního sektoru (v poměru k nominálnímu HDP). Naopak nejvyšší je zadlužení firem v eurozóně. K prudkému poklesu zadlužení firem došlo ve Velké Británii:


Krize Evropa 1.png

Co by tedy mohlo v současném prostředí vyvolat další krizi? V první řadě je znepokojivé to, jaký dopad mají nízké sazby v eurozóně na některé institucionální investory. Některé pojišťovny mají nyní problém s naplněním svých závazků týkajících se garantovaných příjmů. K tomu platí, že pokud zůstanou sazby i nadále velmi nízko, institucionální investoři, kteří se orientují na dluhopisy, budou ztrácet své klienty. Jestliže sazby naopak porostou, utrpí velké kapitálové ztráty. Patrný je také nesoulad mezi mírou likvidity na straně aktiv a pasiv u některých investičních fondů, které ve snaze o vyšší výnosy investovaly do realit, strukturovaných úvěrů a podobných méně likvidních aktiv.

V současné době se objevuje i řada pesimistických názorů týkajících se dalšího vývoje na akciových trzích. Podle nás je ale výhled v této oblasti naopak optimistický. Klíčový je zde totiž poměr mezi dlouhodobými sazbami a nominálním růstem. A centrální banky se nyní snaží o to, aby sazby zůstaly pod tempem růstu, protože takový stav pomáhá dalšímu oddlužení. Tento stav by ale měl zároveň pomáhat cenám akcií k růstu. Navíc pomáhá i vývoj na trhu práce, protože vyjednávací síla zaměstnanců je i nadále slabá a celkové příjmy jsou tudíž nadále silně vychýleny směrem k ziskům. Těm navíc pomáhá i pokles cen komodit a celkový růst zisků překonává růst nominálního produktu. Takový stav dále nahrává tomu, aby valuace akcií ležely nadstandardně vysoko.

Vývoj dlouhodobých sazeb a tempa růstu nominálního produktu v USA a eurozóně shrnují další dva grafy. V USA se tempo růstu dostalo nad výši sazeb už v roce 2010 a od té doby pod něj nekleslo. V eurozóně se sazby (mimo Řecko) pohybují dlouhodobě nad tempem růstu, až v roce 2014 došlo k jejich přiblížení. Dlouhodobé výnosy německých dluhopisů se pod tempo růstu nominálního produktu dostaly v roce 2014:

Krize Evropa 2.png

Zdroj: Natixis


Čtěte více:

Adidas - přehnaná touha po tržním podílu může ohrozit ziskový plán
25.06.2015 16:36
Výrobce sportovních potřeb Adidas dnes nastínil na setkání s investory...
Rozbřesk - Řecká krize dále baví trhy; o víkendu mohou začít jednání o plánu B
26.06.2015 9:10
Řecká dohoda opět není na stole a podle kancléřky Merkelové se obě str...
HoloLens od Microsoft poputují do vesmíru; NASA vezme dva komplety na ISS
26.06.2015 10:18
Podle posledních zpráv by NASA měla vzít dvě sady setu HoloLens od Mic...

Váš názor
  •  
    26.06.2015 11:47

    Vše je ok, teplo se blíží, bude sluníčko na pláži a trhy budou dále připisovat neustálé all time high! Sice Čína dle posledních dnů asi ne, ale to je jen takové škytnutí, což?. Například Deutsche Bank se už nemůže budoucích zisků dočkat http://notquant.com/wp-content/uploads/2015/06/DB-Derivs-in-context_0.jpg To jako fakt?
    KarL
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data