Aktualizováno Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala nastavení měnové politiky beze změny. Sazby zůstávají na stávajících úrovních, tedy základní na 0,05 procenta a depozitní na -0,20 procenta. Takový výsledek je v souladu s očekáváními.
Na tiskové konferenci prezident ECB hodnotil příznivě průběh QE. Tento program má pokračovat až do dostatečného zvýšení inflace. Plná implementace má přitom vyšší inflaci zařídit. Vedle toho opatření ECB pomáhají růstu ekonomiky. Plnou implementaci QE a udržení stabilního kurzu politiky Mario Draghi zdůraznil. Pokud by se výhled pro cenovou stabilitu zhoršil, ECB by jednala a když by to bylo třeba, použila všech svých nástrojů.
V souvislosti s kvantitativním uvolňováním prezident ECB uvedl, že banka v průběhu května a června nad rámec stanovené měsíční sumy nakoupila „dopředu“ dluhopisy za 3 mld. EUR. Tento krok ECB oznámila už dříve, důvodem byla snaha omezit dopad nákupů na trh v letním období, kdy je likvidita nižší.
Důležitou informací je navýšení programu ELA pro Řecko. Draghi uvedl, že banka rozhodla o navýšení likvidity pro řecké banky dnes a to o 900 mil. EUR. Dohoda s věřiteli změnila situaci a obnovila podmínky pro použití nouzového nástroje. ECB přitom jednala na základě předpokladu, že Řecko zůstane členem eurozóny. Předpokládá také, že jí řecká vláda uhradí splátku k 20. červenci. Právě to by otevřelo prostor pro nákupy řeckých dluhopisů v programu kvantitativního uvolňování. O tzv. haircutu na řecký kolaterál banka žádné rozhodnutí neučinila.
Co se týče vývoje ekonomiky, poslední data zhruba odpovídají předpokladům ECB. Nejistota z poslední doby nezměnila výhled pro ekonomiku a oživení by se mělo prohlubovat. Negativním faktorem jsou ale pomalé reformy a úpravy rozvah. Inflace podle Draghiho dosáhla dna začátkem roku, zůstane nízká v příštích měsících, ale ke konci roku se zvedne díky ropě. Další nárůst ECB čeká v příštích letech.
Na straně měnové politiky ECB nepřekvapila. K žádné změně nedošlo a v dohledné době ani nedojde. Vývoj ekonomiky k tomu nedává důvod a sama banka zdůrazňuje, že chce dokončit program QE podle plánu. Samozřejmě si ale nechává prostor pro případné navýšení stimulu, pokud by to bylo třeba. Příznivý je přístup ECB k Řecku a to v tom smyslu, že banka rychle reagovala na poslední dění a začala znovu navyšovat likviditu tamnímu bankovnímu sektoru. Riziko černého řeckého scénáře tak dál významně klesá. O řešení řeckého problému se dá mluvit zatím těžko, ale s velkou pravděpodobností se ho i tentokrát podaří odsunout do budoucna a to finančním trhům prozatím bohatě stačí. Reakce na informace z jednání je pozitivní z pohledu rizikových aktiv.
