Španělské Katalánsko čekají již 27. září regionální volby, které prezident oblasti se separatistickými ambicemi Arturo Mas fakticky označil za referendum o nezávislosti. Pokud si v nadcházejících volbách separatistická hnutí zajistí většinu a Madrid s Katalánskem odmítne vyjednávat, Mas oznámil záměr vyhlásit jednostrannou nezávislost do 18 měsíců. Podpora vedoucí separatistické platformy již přitom podle posledních průzkumů přesáhla 40 procent a naprostou většinu v regionálním shromáždění tak má již na dosah. Španělský volební zákon totiž zvýhodňuje nejoblíbenější strany a lze tak získat většinu s méně než 50 procenty hlasů. A podpora vedoucí separatistické strany neustále roste.
Takové oddělení od zbytku Španělska a možná dokonce od Evropské unie by pro Katalánsko představovalo značné náklady. Některé z ekonomických úvah, které by nyní Katalánci měli pečlivě až příští týden zamíří k volebním urnám zvážit, zobrazují následující grafy.
Zaměstnanost
Obhájci katalánské nezávislosti sice argumentují tím, že zbytek Španělska je pro region s více podnikatelsky zaměřenou kulturou brzdou, co se týče snah o návrat lidí do zaměstnání po skončení finanční krize, Katalánsko se za zbytkem Španělska vleče.
Tvorba pracovních míst v Katalánsku od počátku obratu na tamním trhu práce za zbytkem Španělska zaostává

Růst pracovních míst v procentech, Katalánsko vyznačeno fialovou barvou, zbytek Španělska růžovou.
Přerozdělování příjmů a výdajů
Katalánsko je bezesporu jedním z bohatších španělských regionů a z daňových odvodů tak přispívá do centrálního rozpočtu více, než dostane zpět na výdajích. Madridský příspěvek na podporu chudších regionů je však oproti Katalánsku téměř trojnásobný. Trnem v oku Katalánců je Baskicko, které si s centrální vládou vyjednalo dohodu o větší daňové nezávislosti.
Katalánský příspěvek na financování chudších španělských regionů je podle centrální vlády jen zlomkem toho, co platí Madrid

Fiskální saldo jako procento HDP (Madrid, Baleárské ostrovy, Katalánsko, Valencie a Baskicko).
Prémie za riziko
Stejně jako i mnoho dalších španělských regionů i Katalánsko během finanční krize ztratilo přístup na mezinárodní finanční trhy a je momentálně závislá na podpoře z bezúročných úvěrů ze státního záchranného fondu. Dodatečný výnos, který investoři požadují za držbu zbývajícího dluhu tamní vlády namísto španělských dluhopisů s podobnou splatností, vyskočil před nadcházejícími volbami dílem obav o financování Katalánska o více než 100 bazických bodů.
Prémie za riziko roste. Rozpětí katalánských dluhopisů 2020 ve srovnání se španělskými dluhopisy s podobnou splatností za poslední 3 měsíce

Obchodní pouto
Katalánci si bojem za nezávislost znepřátelili mnoho Španělů a růst separatistických nálad vedl k mnoha bojkotům, plná nezávislost regionu na zbytku Španělska by mohla negativně ovlivnit ekonomické vazby se zbytkem země.
Téměř polovinu katalánských obchodních partnerů tvoří ostatní španělské regiony

Fialově – Španělsko, růžově – zbytek světa.
Vystavení EU
Ačkoliv separatisté rozporují oficiální verzi, že nezávislost povede k odchodu Katalánska z Evropské unie, v případě, že by se tento scénář naplnil, katalánští podnikatelé by mohli bojovat s překážkami na hlavních vývozních trzích.
Úředníci z Madridu a Bruselu se shodují, že odtržení Katalánská by vedlo k jeho vyloučení z EU, kam vyjma Španělska cílí největší část katalánského exportu

Zdroj: BBG