Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa za 20 dolarů za barel a nižší dividendy od ropných gigantů

Ropa za 20 dolarů za barel a nižší dividendy od ropných gigantů

30.09.2015 7:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Z Goldman Sachs je největší medvěd na ropném trhu. Tato investiční banka totiž tvrdí, že cena ropy klesne až na 20 dolarů za barel a dokonce by tam měla vydržet až 15 let. Takový vývoj by byl rajskou hudbou pro centrální bankéře, kteří s obavami uvažují o tom, jak ukončit dlouholeté kvantitativní uvolňování a období rekordně nízkých sazeb. Levná ropa by vyspělým zemím pomohla i se snížením jejich vysokého zadlužení.

Celé odvětví firem těžících ropu by ale muselo změnit své plány. Přežít tak dlouhé období nízkých cen by nebylo jednoduché. „Sedm sester“, tj. Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, Chevron, ConocoPhillips, Total, BP a Eni, zbohatlo během období vysokých cen, které začalo po americké invazi do Iráku v roce 2003. V následujících deseti letech se ceny držely nad 100 dolary za barel, pomáhala jim v tom i vysoká poptávka z Asie a předchozí nízké investice do těžby.

Pokud by měly být ceny nízko po více než deset let, změní se celá investiční teze týkající se ropných firem. U nich jsou investoři zvyklí na vysoké a spolehlivé dividendy. Tyto společnosti tvrdošíjně odmítají, že by se situace měla zhoršit natolik, aby je to donutilo vyplácet akcionářům méně peněz. U jiných komoditních firem to bylo podobné, ale nyní společnost Glencore ohlásila změnu v dividendové politice. Věci se tedy mohou měnit velice rychle i v oblastech, které jsou považovány za nedotknutelné.

Ropné společnosti považují udržení dividend na současných úrovních za svou prioritu. Snaží se tak o snížení investice, prodej aktiv, navyšují dluh a propouštějí zaměstnance. Dividendové výnosy se u nich v průměru pohybují kolem 6,5 %, u celého indexu FTSE to je kolem 4,2 %. Jestliže se ceny ropy budou skutečně držet na velmi nízkých úrovních, dividendy budou muset klesnout – velké ropné společnosti budou muset následovat příklad Glencore.

Ropné firmy by také musely změnit svou strategii týkající se rafinérií, petrochemie a prodeje pohonných hmot. V době, kdy se ceny ropy pohybovaly kolem 100 dolarů za barel, byla tzv. „downstream“ část celé výrobní vertikály považována za neatraktivní. BP dokonce uvažovala o tom, že tato aktiva prodá, aby zaplatila za škody způsobené v Mexickém zálivu. Nakonec ale tuto možnost odmítla a nyní se ukazuje, jak je výhodné mít pod kontrolou celou vertikálu. Downstream ale vyžaduje vysoké investice a do nich se společnostem v současném prostředí moc nechce. Další možností je pro ně expanze do nových technologií. Touto cestou se vydal například Shell s jeho GTL projektem v Kataru. Přeměna zemního plynu na tekutá paliva mu nyní generuje vysoké zisky a ukazuje se, jaké chyby se dopustil Exxon, když od podobného projektu ustoupil kvůli jeho údajné vysoké rizikovosti.

Jestliže se naplní scénář nastíněný ze strany Goldman Sachs, může být na jeho konci vlna akvizic. Shell už nabídl převzetí BG Group za 70 miliard dolarů, ale dlouhodobě nízké ceny by nepochybně vyvolaly širší konsolidaci. Je samozřejmě možné, že se Goldman Sachs mýlí. V roce 2008 ale banka správně předpověděla, že ceny ropy dosáhnou vrcholu u 200 dolarů za barel. A jen pár měsíců po zveřejnění jejího odhadu se ceny propadly.

Autorem je Andrew Critchlow.

Zdroj: The Telegraph




Čtěte více:

Důvěra amerických spotřebitelů nečekaně roste, díky silnému trhu práce
29.09.2015 16:09
Index spotřebitelské důvěry sestavovaný Conference Board v září, dle z...
Kandidáti na nejlepší akcie pro rok 2016
29.09.2015 17:45
Poměrně často se můžeme setkat s názorem, že pokud nějaká velká invest...
Dilmy brazilské dilema
29.09.2015 16:45
Minulý týden se brazilská měna dostala pod silný tlak výprodejů a nej...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data