Z je největší medvěd na ropném trhu. Tato investiční banka totiž tvrdí, že cena ropy klesne až na 20 dolarů za barel a dokonce by tam měla vydržet až 15 let. Takový vývoj by byl rajskou hudbou pro centrální bankéře, kteří s obavami uvažují o tom, jak ukončit dlouholeté kvantitativní uvolňování a období rekordně nízkých sazeb. Levná ropa by vyspělým zemím pomohla i se snížením jejich vysokého zadlužení.
Celé odvětví firem těžících ropu by ale muselo změnit své plány. Přežít tak dlouhé období nízkých cen by nebylo jednoduché. „Sedm sester“, tj. Mobil, Royal Dutch , , , , a , zbohatlo během období vysokých cen, které začalo po americké invazi do Iráku v roce 2003. V následujících deseti letech se ceny držely nad 100 dolary za barel, pomáhala jim v tom i vysoká poptávka z Asie a předchozí nízké investice do těžby.
Pokud by měly být ceny nízko po více než deset let, změní se celá investiční teze týkající se ropných firem. U nich jsou investoři zvyklí na vysoké a spolehlivé dividendy. Tyto společnosti tvrdošíjně odmítají, že by se situace měla zhoršit natolik, aby je to donutilo vyplácet akcionářům méně peněz. U jiných komoditních firem to bylo podobné, ale nyní společnost ohlásila změnu v dividendové politice. Věci se tedy mohou měnit velice rychle i v oblastech, které jsou považovány za nedotknutelné.
Ropné společnosti považují udržení dividend na současných úrovních za svou prioritu. Snaží se tak o snížení investice, prodej aktiv, navyšují dluh a propouštějí zaměstnance. Dividendové výnosy se u nich v průměru pohybují kolem 6,5 %, u celého indexu FTSE to je kolem 4,2 %. Jestliže se ceny ropy budou skutečně držet na velmi nízkých úrovních, dividendy budou muset klesnout – velké ropné společnosti budou muset následovat příklad .
Ropné firmy by také musely změnit svou strategii týkající se rafinérií, petrochemie a prodeje pohonných hmot. V době, kdy se ceny ropy pohybovaly kolem 100 dolarů za barel, byla tzv. „downstream“ část celé výrobní vertikály považována za neatraktivní. dokonce uvažovala o tom, že tato aktiva prodá, aby zaplatila za škody způsobené v Mexickém zálivu. Nakonec ale tuto možnost odmítla a nyní se ukazuje, jak je výhodné mít pod kontrolou celou vertikálu. Downstream ale vyžaduje vysoké investice a do nich se společnostem v současném prostředí moc nechce. Další možností je pro ně expanze do nových technologií. Touto cestou se vydal například s jeho GTL projektem v Kataru. Přeměna zemního plynu na tekutá paliva mu nyní generuje vysoké zisky a ukazuje se, jaké chyby se dopustil , když od podobného projektu ustoupil kvůli jeho údajné vysoké rizikovosti.
Jestliže se naplní scénář nastíněný ze strany , může být na jeho konci vlna akvizic. už nabídl převzetí za 70 miliard dolarů, ale dlouhodobě nízké ceny by nepochybně vyvolaly širší konsolidaci. Je samozřejmě možné, že se mýlí. V roce 2008 ale banka správně předpověděla, že ceny ropy dosáhnou vrcholu u 200 dolarů za barel. A jen pár měsíců po zveřejnění jejího odhadu se ceny propadly.
Autorem je Andrew Critchlow.
Zdroj: The Telegraph