Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kandidáti na nejlepší akcie pro rok 2016

Kandidáti na nejlepší akcie pro rok 2016

29.09.2015 17:45

Poměrně často se můžeme setkat s názorem, že pokud nějaká velká investiční banka doporučuje nějaké akcie ke koupi, je to proto, že se jich sama potřebuje zbavit. Já to považuji za příliš velký cynismus, i když je určitě namístě přemýšlet například o tom, proč jsou doporučení analytiků soustavně vychýlena směrem k „buy“. Podle mne jsou příčinou spíše behaviorální faktory a ne přímá snaha profitovat na tom, co je doporučováno a co ne. Moje konkrétní zkušenost je pak smíšená v tom smyslu, že když se dívám na fundament k nákupu doporučovaných akcií, někdy postoj bank chápu, někdy ne. Ale příčinou té druhé možnosti může být mé nedostatečné nastudování daného titulu.

Banka Morgan Stanley před několika týdny zveřejnila seznam těch nejlepších akcií pro rok 2016. Jeho tvorba prý začíná výběrem těch nejlepších firem podle toho, jak je hodnotí jednotliví analytici. A končí zasedáním „výboru pro výběr akcií“, který pro nás selektuje to nejlepší z nejlepšího. Vše by mělo probíhat na základě vlastních projekcí (ne konsenzů) a hodnocení rizika daného titulu. A také hodnocení toho, zda existuje nějaký katalyzátor, nebo lépe řečeno „spouštěč“, který by měl trh něčím přinutit, aby pochopil, že opomenul nějakou hodnotu. Akcie z loňského seznamu prý generovaly návratnost ve výši 9,4 % a tudíž si vedly o něco málo lépe než index S&P 500. Bez povědomí o relativní rizikovosti zmíněného portfolia akcií ale tato informace nemá moc velkou vypovídací hodnotu.

To nejlepší z nejlepšího

Letošní seznam od Morgan Stanley obsahuje následující patnáctku akcií: Ameriprise Financial, Apple, Bank of America, Comcast, Crown Castle International, Estee Lauder Companies, Hilton Worldwide Holdings, Ingersoll-Rand, LinkedIn, Magna International, Marathon Oil Corporation, McKesson Corporation, Oaktree Capital Group, Thermo Fisher Scientific a Visa. Některým akciím jsme se zde spolu už věnovali, některým dokonce nedávno (Visa). U jiných bych tak rád učinil – jak jsem naznačil v úvodu, nepatřím mezi cyniky, kteří se domnívají, že podobné seznamy jsou jen pastí pro naivní investory. Věřím, že určitou informační hodnotu mohou mít, i když ani zdaleka nefungují na 100 %.

Na konci srpna přišla banka s ještě jedním seznamem. Šlo o tituly, které podle ní byly neprávem stlačeny dolů letní korekcí akciových trhů. Jinak řečeno, korekce u nich prý vytvořila výjimečnou příležitost k nákupu – banka hovoří o očekávané návratnosti převyšující 25 % (cílová cena vs. cena na konci srpna). Na tomto seznamu se nalézá BankUnited, Liberty Media Group, Thermo Fisher Scientific, Bank of America, SBA Communications, Qualcomm, Avago Technologies, Apple, Delta Air Lines, Mobileye, Amazon.com, The Blackstone Group, Magna International.

Nyní se blíží začátek října a nabízí se otázka, zda jsme něco zameškali. Následující dva grafy shrnují vývoj cen akcií nefinančních titulů uvedených na druhém seznamu (dívat se na Apple a Amazon.com zřejmě moc hodnoty nepřidá). Z prvního je patrné, že TFS (akcii jsem se zde věnoval před několika týdny), SBA, ani Qualcomm zatím větší známky zmátožení se z předchozí korekce nejeví a LMC již řadu měsíců stagnuje. První dvě akcie mají hodně zajímavou tříletou návratnost, opak platí o Qualcommu:

a1

Zdroj: FT

Hezkou tříletou rally si prošla Magna a hlavně Avago. Obě akcie mají ale také daleko do maxim, kterých dosáhly v předchozích týdnech a měsících letošního roku:

a2

Zdroj: FT

Zdá se tedy, že minimálně co se týče druhého seznamu jsme zatím nic nepropásli. V následujících dílech Zaostřeno na blue chips bych se rád některým titulům věnoval. Pokud máte nějaké preference, napište je prosím v prostoru pro diskusi.


Čtěte více:

Ceny nemovitostí v USA pokračují v růstu
29.09.2015 15:29
Ceny nemovitostí ve Spojených státech zaznamenaly za červenec další rů...
Reynolds prodá Japan Tobacco značku Natural American za 5 mld. USD
29.09.2015 15:30
Americká tabáková společnost Reynolds American prodává práva na značku...

Váš názor
 • Qualcomm
  30.09.2015 10:14

  Dobrý den pane Soustružníku, z nabízených akcií by mě nejvíce zajímala Vaše analýza společnosti Qualcomm. Přiznám se, že se mně pokles této akcie v posledních měsících zdá nesmyslně velký (hodně je to asi taženo celkovou náladou na trzích). Na druhou stranu je to skvělá zpráva pro dlouhodobé akcionáře, protože Qualcomm nyní může velmi levně nakupovat vlastní akcie (a věřím, že to masivně dělá). Hodnoty EPS (a následně i cena akcie) v dalších letech tak můžou být o to vyšší. Děkuji.
  MS
 •  
  29.09.2015 18:06

  Dobrý den , jak se díváte na výhled pro rok 2016 na sektor biotechnologií a health v USA? Které americké blue chips preferujete pro rok 2016 a proč? Libor Stehno
  Libor Stehno
  • bio a 2016
   30.09.2015 8:55

   Dobrý den, biotechnologické společnosti moc nesleduji, protože jim nerozumím. Co se týče druhé otázky, tak z mojí pozice bych si nedovolil akcie doporučovat, ale snažím se tu v této sérii ukázat, které akcie se mi (ne)líbí a proč. Žádné skryté tipy, které by se zde dříve či později neobjevily, nemám. Hodně štěstí při investování i mimo něj. JS
   JS
   • pan Soustružník
    30.09.2015 10:19

    Jste schopen či ochoten napsat, které z líbivých akcií držite? Děkuji.
    Velkamedvědice
Aktuální komentáře
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %
8:33Avast (+2,7 %) ve čtvrtletí zvedl tržby i provozní zisk (+komentář analytika)
5:47Fed: Byla Austrálie skutečně 28 let bez recese?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data