Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akciový trh je stále velkou hádankou

Akciový trh je stále velkou hádankou

29.09.2015 15:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonom Robert Shiller v osmdesátých letech šokoval svět financí tím, že podle jeho výzkumu se akciové trhy chovají predikovatelným způsobem. Za tento výzkum, který byl v přímém rozporu s tehdy přijímanými teoriemi, nakonec získal Nobelovu cenu. Předpokládalo se, že kdyby investoři věděli, že ceny mají růst, ihned by začali nakupovat a ceny by rostly už dnes.

Výsledkem by byl náhodný pohyb cen akcií v čase, ale Shiller ukázal, že takto se trhy nechovají. Jestliže se valuační násobky nacházejí vysoko, dá se čekat, že ceny klesnou. Pokud leží naopak nízko, je pravděpodobné, že ceny se postupně zvednou. Někdy trvá několik let, než k tomu dojde. Ale pokud jsou investoři ochotni riskovat a mají trpělivost, dá se tento vztah využít k dlouhodobé ziskové strategii.

Popsané pohyby trhu v podstatě znamenají, že trhy mají tendenci k přestřelování a následným korekcím. Jak dlouho ale může k takovému přestřelování docházet? Jde o jev, který nějak souvisí s tím, kolik na trh přišlo drobných investorů? Nebo má nějakou hlubší příčinu, která souvisí s tím, jaký vliv mají informace na poptávku a nabídku na finančních trzích? Ekonomové Benjamin Golez a Peter Koudijs se podobné otázky pokusili zodpovědět, ale nepoužili k tomu data z naší doby, šli naopak zpět až k samému začátku fungování finančních trhů.

Golez a Koudijs zkoumali dění na akciovém trhu v Amsterodamu v sedmnáctém století. Tento trh byl v té době nejrozvinutější na světě, poté se globální finanční centrum přesunulo do Londýna a nakonec do Spojených států. V sedmnáctém století bylo na trhu v Amsterodamu možné obchodovat pouze s jednou akcií – Holandskou Východoindickou společností. V dalším století přibylo několik málo dalších a tehdejší trh tedy ani zdaleka nepřipomínal dnešní vysoce diverzifikované trhy. I přesto byl ale překvapivě efektivní, rychle reagoval na nové zprávy a nabízel nízké náklady obchodování.

Ekonomové zjistili, že holandský trh se choval podobně, jako se chovají trhy dnes: Jeho pohyby byly predikovatelné. To znamená, že když byl poměr cen a dividend vysoko relativně k dlouhodobému průměru, šlo o spolehlivou známku předraženého trhu. Když se tento poměr naopak nalézal nízko, dalo se vydělat hodně peněz nákupem akcií. Míra predikovatelnosti se tehdy podobala té dnešní a ekonomové tvrdí, že tomu tak je napříč celou historií akciových trhů.

Zdá se tedy, že akciový trh se vyznačuje vlastností, které vůbec nerozumíme. Mohou na něm vládnout mocné síly, které jej posouvají směrem k efektivitě, ale stejně tak tam existují síly, které jej od ní posouvají dál. Bubliny a tržní efektivity jsou možná propojeny pevným poutem a ani jedna strana není v jejich věčném zápasu schopna dosáhnout konečného vítězství. Shiller v této souvislosti klade důraz na psychologii – na naši tendenci reagovat přehnaně, náš přehnaný optimismus a další podobné faktory. Gene Fama, který zastává teorii efektivních trhů, zase hovoří o změnách v ochotě riskovat. Každopádně ale víme, že ceny akcií nejsou dokonalým obrázkem toho, jak si vedou obchodované společnosti. Tyto ceny totiž říkají i něco navíc a tomu stále úplně nerozumíme.

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Bloomberg



Čtěte více:

Krátkodobá komoditní krize nebo medvědí supercyklus?
29.09.2015 12:21
Propad komodit již trvá 15 měsíců, po včerejším doslova volném pádu a...
Může silný kurz zvyšovat výkon ekonomiky?
29.09.2015 13:00
Je možné, že by silný měnový kurz působil na ekonomiku tak, že by se ...
Ceny nemovitostí v USA pokračují v růstu
29.09.2015 15:29
Ceny nemovitostí ve Spojených státech zaznamenaly za červenec další rů...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data