Propad komodit již trvá 15 měsíců, po včerejším doslova volném pádu akcií komoditního giganta to však vypadá, že krize na komoditách se rozpoutala naplno. Výprodej v tomto sektoru podpořila menší poptávka z Číny, která je největším spotřebitelem mnoha komodit společně s koncem éry laciných peněz poskytovaných americkým Fedem. Index komoditních futures agentury Bloomberg se propadl od svého vrcholu v roce 2011 o 50 procent a 8 z 10 titulů, které si letos vedou zdaleka nejhůře z hlediska výkonnosti v rámci amerického indexu S&P 500 jsou společnosti, které mají co dočinění právě s komoditami.
, aShell
V tuto chvíli se zdá, jakoby se celé komodity hroutily. Gigant tohoto sektoru včera zažil doslova volný pád akcií nejen v Londýně ale posléze i v Hongkongu a jeho akcie odepsaly v jednu chvíli až 30 procent. Od IPO v roce 2011 akcie ztratily již zhruba 90 procent hodnoty. Největší americký producent hliníku včera oznámil, že se kvůli přebytku na trhu pramenícího z neustále rostoucí produkce rozdělí na dvě veřejně obchodované společnosti. Royal Dutch v pondělí uvedla, že ukončí průzkumné aktivity Arktických vod, které byly po mnoho let terčem ochránců přírody a stály 7 miliard dolarů. Finanční náklady spojené s operacemi na Aljašce mají hodnotu asi 3 miliard dolarů a další smluvní závazky dosahují zhruba 1,1 miliardy dolarů.
Trhy ovládly strach a nejistota
Nejistota a strach na trzích sílí, růst druhé největší ekonomiky na světě zpomaluje a tempo růstu poptávky po komoditách se snižuje. Investoři tak hromadně opouštějí pozice, což ukazuje i vývoj Bloomberg Commodity Indexu za posledních pět let.

Při bližším pohledu na některé komodity je zřejmé, že cenové vrcholy již několik let zastarávají. Zlato a stříbro se dočkaly cenové špičky před 4 lety. Ceny ropy se řítí dolů od června 2014 díky historickému rozhodnutí organizace OPEC čerpat ropu navzdory převisu nabídky na trhu. Americké ceny přírodního plynu spadly na méně než čtvrtinu hodnoty z roku 2008. Měď se propadá šestým dnem v řadě, nejvíce od ledna a index kovů londýnské LME se blíží minimu z roku 2009.
Dlouhý medvědí cyklus
Někteří analytici se domnívají, že bude ještě hůře. Kupříkladu analytici Ned Davis Research Group dokonce hovoří o 20tiletém komoditním medvědím supercyklu a letošek by měl být teprve jeho čtvrtým rokem. Dobrou zprávu však údajně je, že k hlavním škodám dochází v prvních 6 letech tohoto cyklu. Každopádně v zájmu snížení nabídky na trhu lze očekávat krachy a konce mnoha společností z komoditního sektoru.
Komoditní krachy a
Komoditám opět včera nepomohla ani Čína, kde data ukázala na propad zisků průmyslových společností v srpnu o téměř 9 procent. Prohloubení ztrát nezabránilo ani pětinásobné snižování sazeb od loňského listopadu, ani snahy čínské vlády urychlit projekty. Dopady komoditního kolapsu však sahají dále. minulý týden oznámil záměr zrušit 10000 pracovních míst, což odpovídá 9 procentům pracovní síly společnosti poté, co přetrvávající propad cen ropy jen zhoršil zpomalení v těžařském sektoru.
Strategie na snížení dluhu , kterou zveřejnil před několika týdny její generální ředitel Glasenberg společně s plánem na prodej podílu v zemědělské divizi nejen investory ale ani investiční banky neuspokojily a nepřesvědčily. Ani chystaná restrukturalizace zadlužení tak nezastavila krvácení a včerejší varování akcie doslova položilo. I když dnes se tento titul vzpamatovává a připisuje více než 9 procent, je otázkou, jak se komoditní gigant vypořádá s více než 70procentním propadem hodnoty jen od počátku tohoto roku. Akcie zastavily dnes v Londýně propad, poté co se objevily hlasy, že obavy o zadlužení byly přehnané. Analytici však uvedli, že by společnost měla v případě přetrvávajícího poklesu cen komodit uvažovat o maangeemnt buyoutu a tudíž přechodu na soukromou společnost, takový krok by totiž podle nich mohl Glencoru usnadnit hlubší restrukturalizaci.
Zdroj: BBG, RTRS