Jih eurozóny se po roce 2008 dostal do hlubokých problémů. Nakonec musel přikročit k útlumu domácí poptávky. Ten byl nutný pro eliminaci vnějších deficitů, které už nebylo jak financovat. Už jsme si zvykli na to, že sever Evropy je na tom ekonomicky lépe a bude tím, kdo táhne ekonomický růst celého kontinentu. Nyní se ovšem situace začíná jevit rozdílně. Zdá se totiž, že tahounem růstu bude naopak jih.
Jak vypadá pohled na hlavní evropské země? Německo trpí poklesem ziskovosti korporátního sektoru. Ten se pak negativně projevuje v oblasti investic a ve stagnaci výrobních kapacit. Ve Francii nedochází ani k oživení investic, ani k oživení v oblasti zaměstnanosti. Příčinou je její nízká konkurenceschopnost daná hlavně nízkou úrovní sofistikovanosti výrobního sektoru. K tomu se přidává tlak ze strany vysoké daňové zátěže.
Naopak Španělsko se těší rychlému růstu. Jeho základem je obnovená konkurenceschopnost, exporty, investice a pozitivní vývoj v oblasti zaměstnanosti. Růstový výhled se zlepšil rovněž v Itálii, a to i přesto, že konkurenceschopnost její ekonomiky se stále horší. Pravděpodobnou příčinu představují reformy na trhu práce a posun směrem k výrobě s vyšší přidanou hodnotou, která se vedle samotného růstu projevuje pozitivně i v oblasti investic a zaměstnanosti. Možná, že nakonec tedy budeme skutečně přehodnocovat náš pohled na vývoj v eurozóně s tím, že jejím hlavním motorem se namísto severu stane její jižní část.
Dosavadní vývoj hrubého domácího produktu v Německu, Francii, Itálii a Španělsku sleduje následující graf. Ve srovnání s rokem 2002 je na tom zdaleka nejhůře Itálie, nejlépe naopak Španělsko, a to i přesto, že po roce 2008 prošlo značným útlumem. Jeho dynamika je nyní ze všech čtyř zemí nejsilnější.

Tabulky shrnují projekce růstu ve zmíněných čtyřech zemích. Jde o projekce od MMF, OECD, Evropské komise, projekce konsenzuální, vládní a projekce od společnosti Natixis. Obecně se předpokládá, že Španělsko si povede i nadále velmi dobře. Itálie by měla zaostávat, ale k tomu nemusí nutně dojít. Pokud si tato země povede lépe, než se čeká, posune se těžiště růstu eurozóny směrem na jih:

Zdroj: Natixis