Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší problém ruské ekonomiky

Největší problém ruské ekonomiky

26.11.2015 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Největším problémem ruské ekonomiky není její nadměrná závislost na exportech ropy a plynu, nebo sankce uvalené Západem v reakci na agresi na Ukrajině. Tímto problémem je dominantní pozice státem vlastněným společností, která dusí iniciativu soukromého sektoru a udržuje efektivitu ekonomiky na nízké úrovni.

Ruská edice časopisu Forbes před několika dny zveřejnila žebříček nejlépe placených ředitelů ruských společností. První tři jsou ze státem vlastněných společností Gazprom, VTB Bank a Rosneft. Z prvních deseti jich šest pochází z podobných firem. To zhruba odpovídá celkové váze státem vlastněných firem v celém hospodářství Ruska. OECD totiž v roce 2013 odhadovala, že tyto společnosti tvoří asi 50 % celkové produkce a jejich podíl navíc roste. Státem vlastněné banky pak spravují přibližně 60 % všech aktiv v bankovním systému.

Forbes uvádí, že generální ředitel Gazpromu Alexei Miller si minulý rok vydělal 27 milionů dolarů a 25 milionů dolarů v roce 2013. Růst jeho platu je pozoruhodný, protože manažeři jsou placeni v rublech a ten prudce oslabil. Andrei Kostin z VTB se musel v roce 2014 spokojit s 21 miliony dolary, v roce předchozím přitom vydělal 37 milionů dolarů. Pokud jsou tato čísla správná, oba si vydělali více než generální ředitel BP Bob Didley, který dostal 12,74 milionu dolarů. Odměny Millera se mohou zdát opodstatněné, protože akcie jeho společnosti si minulý rok vedly lépe než MSCI World Energy Sector Index. U Sechina ale podobný argument neplatí.

Odměny ve státem ovládaných firmách nejsou ale transparentní, přestože jde o obchodované společnosti. Forbes je tak pouze odhaduje na základě různých dat. Vláda minulý rok sice nařídila, že firmy musí zveřejnit výši odměn svého managementu na webových stránkách, někteří manažeři proti tomu ale protestovali a Vladimir Putin nakonec požadavek stáhl. Německá společnost Axel Springer, která vlastnila Forbes Russia, ho pak musela minulý rok prodat kvůli nařízení, které zakazuje, aby zahraniční společnosti vlastnily v ruských médiích více než 20 %. Nový vlastník ruského Forbesu Alexander Fedotov pak uvedl, že Forbes byl „příliš zpolitizovaný“ a podle svých slov „upřímně věří, že čtenáře odměny ředitelů státních firem nezajímají“.

Státní firmy jsou v Rusku spravovány jako prodloužená ruka vlády a jejich ředitelé jsou považováni spíše za státní úředníky než za manažery. Tyto společnosti jsou pak používány jako nástroje politiky a financují řadu sportovních, společenských a kulturních aktivit. Představují zdroj peněz pro Putina a jeho blízké. Nejde přitom o nijak zvlášť úspěšné firmy, i když jsou obrovské. Zisky Gazpromu už roky klesají a spolu s Rosneftem se obchoduje za zlomek valuačních násobků běžných u západních konkurentů. VTB minulý rok realizovala ztrátu i přesto, že si na ruském trhu užívá privilegované pozice. Zmíněné společnosti jsou ale stále velmi žádanými zaměstnavateli. Podle průzkumu provedeného mezi studenty je nejžádanějším právě Gazprom, který se v žebříčku nachází daleko před společnostmi Google a Apple. Rosneft figuruje na šestém místě, za ním je Unilever a McKinsey.

S padajícími cenami komodit toho Rusko mnoho neudělá. Putinova snaha spojení se Západem v boji proti ISIS může teoreticky vést k rychlejšímu uvolnění sankcí, ale ruské ekonomice by ani to výrazněji nepomohlo. Vláda by měla změnit současný systém, ve kterém dominují neefektivní státem vlastněné společnosti, v jejichž čele sedí protěžovaní lidé s ohromnými platy. Tyto molochy zemi z recese nevytáhnou, dovedou jen zachovávat vyvolenou třídu manažerů, do které chce patřit většina těch, kteří končí studium. Vidí totiž, že tato třída bohatne i přesto, že zbytek země chudne.

Autorem je Leonid Bershidsky.

Zdroj: Bloomberg

 Čtěte více:

Jiří Rusnok exkluzivně pro Patria Online: Po uvolnění kurzu koruny nepřipustíme žádné skokové posilování
26.11.2015 11:00
Přesné načasování konce režimu devizových intervencí není podle Jiříh...
Jak investuje Buffettův vnuk
25.11.2015 17:18
Howard Warren Buffett je vnukem Warrena E. Buffetta, zakladatele Berks...
Američané říkají: Sýrie kupuje ropu od ISIS prostřednictvím obchodníků ruského, syrského ale i kyperského původu
26.11.2015 11:55
V jednom krátkém komentáři k možným finančním zdrojům ISIS jsme psali,...

Váš názor
 • mira
  26.11.2015 20:38

  Ahoj krajane! o). Nejsem. Jinak se s tím prolhanou stalkerkou jednat nedá. Odkaz jsem stihl, díky...Hezký večer.
  Velkamedvědice
 • problém a jaký?
  26.11.2015 17:21

  Problém spíš je, že z toho někdo dělá problémy. Jak si kdo ustele, tak si i lehne. Když to rusákům vyhovuje, ať se v tom rochní. Je všude na světě stejný problém - někdo na problémech vydělává, někdo zase prodělává... a pořád se přelévají váhy a furt se cosi srovnává. Je to pohyb a ne nějaké problémy. Problém by byl hlad obyvatelstva, ale ten není...
  Jesse
 • Pozoruhodný názor
  26.11.2015 15:55

  Proč se autor článku nepodíval na čísla? Po krizi , od roku 2010, byl růst HDP v Rusku pravidelně až do poklesu komodit a sankcím cca 5%, tedy o hodně výš, než v EU. Před krizí byl ještě vyšší. Zadlužení bylo 13% HDP, tedy řádově níž, než v EU. Rozpočty byly vyrovnané, o čemž může Evropa leda snít. To moc nevypadá, že by dominantní role státu byla tou hlavní brzdou růstu v Rusku, že? Faktem je, že dnes každý článek, ve kterém zkritizujete Putina, si získá své fanoušky (viz fundovaný příspěvek pana "dh" níže), ale trochu reality do podobných úvah by přesto neškodilo.
  MrBurnes
  • Re: Pozoruhodný názor
   26.11.2015 16:55

   Podívejte se na to jinak. Průměrný plat je dnes v Rusku poloviční proti platu v Polsku či Estonsku. Polsko ani Estonsko nemají Sibiř plnou minerálního bohatství ani step s černozemí a v Estonsku je dokonce třetina populace ruského původu. Před 25 lety začínaly obě země na stejné čáře jako Rusko. Během té doby si Rusko užívalo 10 let vysokých cen ropy, dalo světu celou kohortu miliardářů a výsledkem je poloviční plat proti platu u bývalých satelitů. Stále si myslíte, že Putin to vede dobře? Anebo za to může Jelcin, který ovšem dovládl před 16 lety?
   mirek
 •  
  26.11.2015 15:50

  Ano. V tom je nejspíš největší problém Ruska. Že dobrovolně neodevzdalo svoje aktiva cizincům.
  Pedro
  •  
   26.11.2015 16:57

   potíž je, že Rusko to udělalo. Jen to bylo přes kapsy svých oligarchů, kteří si za dolary vykopané v Rusku koupili anglické fotbalové kluby, francouzské přímořské vily, italské sporťáky a pro děti americké občanství.
   mirek
 • Leonid Bershidsky daj si radsej mentos
  26.11.2015 14:37

  Leonid Bershidsky je len produkt Jelcinovej ožratosti... podobne ako bol Nemcov (ako je v česku Nemcova :-). Segiň jej muž cely život makal na slévárně) Jeho ekonomické blúznenia poblúznia len redakciu patrie a hermofrodita velku medvedicu. Ale ved sa len pozrime co rusko urobi z komoditami http://colonelcassad.livejournal.com/2493107.html . A len tak mimochodom, o spoločnú koalíciu sa snažia " západní demokrati" lebo už majú trne v zadku a "Dosud si Američané a jejich spojenci nedovedli představit, že by museli žádat Rusko o povolení letecky operovat nad územím Sýriie. Nyní se tato, pro ně děsivá možnost, začíná zhmotňovat."
  Jářku
  • Re: Leonid Bershidsky daj si radsej mentos
   26.11.2015 18:34

   Přijď mě to říct do oči ubožáku. Uvidíme kdo je u Tebe hemafrodit.
   Velkamedvědice
 •  
  26.11.2015 14:32

  Co je platné českému státu, že většina majetku je v soukromých ruko, jenže v zahraničních a tak velká část zisku mizí v zahraničí. Stát, při vysokých růstech ukazatelů, nemá na slušné platy, slušné důchody, na armádu na nic.
  juniper
  •  
   26.11.2015 15:14

   ... měli jsme si nechat aspoň něco, třeba nějakou banku, vodu, plyn a tak.
   ☺lolek☺
   •  
    26.11.2015 15:29

    To dá rozum. Nerostného bohatství se žádný vyspělý stát nevzdává. Ale my jsme banánový střed Evropy. My můžeme, páč vodu si koupíme za nalezené diamanty :-))
    Jesse
  •  
   26.11.2015 15:13

   V tomto ohledu s tebou souhlasím. K čemu je xx% (ne)zaměstnanost, když je stát vycucnutý do morku kosti...
   Jesse
 •  
  26.11.2015 14:31

  těžko dělat byznis když boss je Putler a jeho rozhodnutí jsou politická a nezisková a neférová !
  dh
  • která rozhodnutí "západních demokratů! nejsou politická
   26.11.2015 14:41

   Třeba sankce? Nebo Exonmobail? nebo migranti? nebo šengenska hranice pro vybrane staty? A co se týče manažérů v čechách, který je čech? Ani jeden!
   Jářku
Aktuální komentáře
25.02.2024
8:12Víkendář: Investiční auta a Tesla předmětem zájmu sběratelů
24.02.2024
8:06Víkendář: Dělali to stejně jako Enron. Tak jsme je shortovali taky…
23.02.2024
22:03Nasdaq 100 tentokrát umazal 0,4 %  
17:30Nové vrcholy akciového trhu a dilema (investičních) strategií
17:00Deutsche Telekom loni díky prodeji věží zdvojnásobil čistý zisk, tržby klesly
16:58Pátek bez nové inspirace, včerejší růst už jen doznívá  
16:23Perly týdne: Nvidia roky před konkurencí, Mercedes s flexibilitou
15:20Téměř tři pětiny lidí podle CVVM dál považují ekonomickou situaci ČR za špatnou
14:52WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerské transakce
14:21Spojené státy i Evropa uvalují na Rusko nové sankce před výročím ruské invaze na Ukrajinu
11:23Reddit chce vstoupit na newyorskou burzu, loni snížil ztrátu a zvýšil tržby
11:15Pátek přináší zklidnění po rally  
10:59Blog ECB: Bitcoin je škodlivým fenoménem, férová hodnota je nulová
9:39Důvěra v českou ekonomiku v únoru klesla. Spotřebitelé jsou ale optimističtější
9:14Německá ekonomika ve čtvrtletí klesla mezikvartálně o 0,3 procenta, potvrdili statistici
9:11Rozbřesk: Proč ECB nebude spěchat se sazbami dolů?
8:44Trhy na nových rekordech, Lufthansa vymění své vedení a evropské futures jsou dnes smíšené  
6:11Desatero akcií milovaných hedgeovými fondy. Podle Goldman Sachs násobí zisky indexu S&P 500  
22.02.2024
17:30Jak moc se zbytek trhu liší od technologických akcií?
17:05Akcie dostaly novou krev do žil, zatímco eurodolar vrátil denní zisky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data