Trhy nejen v Asii tento týden netrpělivě vyčkávají, s jakým rozhodnutím ve středu přijde Fed a zda se poprvé od roku 2006 dočkáme zvyšování amerických sazeb. Většina asijských trhů se tak na počátku týdne obchodovala v červeném až na Čínu, kterou podpořil růst titulů z bankovního sektoru. K poklesu většiny asijských akcií přispěl i prohlubující se propad cen ropy, který někteří vnímají jako odraz slabé globální poptávky, přičemž cena referenční Brent se dnes ráno pohybuje pod 38 dolary za barel a WTI pod 36 dolary za barel.
Nízké ceny komodit podrážejí nohy australskému trhu, který se dnes propadl pod klíčovou hranici 5000 bodů poté, co se v rudé topil hlavně bankovní a těžební sektor. Referenční index ASX 200 dnes zavřel o 2,01 procenta níže na 4928 bodech. Dva největší australští těžaři a ztratily 2 a 3,5 procenta.
Dařilo se ovšem akciovým trhům v Číně, ty umazaly počáteční ztráty a skončily v zelených číslech. Hlavní čínský akciový index Shanghai Composite zavřel se ziskem 2,5 procenta. Do plusu Čínu dostal hlavně bankovní sektor, který pozitivně reagoval na vyjádření Čínské centrální banky a Čínského systému pro devizové obchodování, že jüan by měl ve středně a dlouhodobém horizontu zůstat stabilní. Ztráty naopak dnes zaznamenaly společnosti ve většinovém vlastnictví skupiny Fosun Group.
V červeném se držely trhy v Japonsku a Jižní Koreji a to hlavně dílem regionálních výprodejů. Japonský akciový index Nikkei dnes uzavřel obchodování se ztrátou 1,80 % na 18883,42 bodu a to navzdory lepším než očekávaným makrodatům o podnikatelské aktivitě vyjádřeným indexem Tankan, který za prosince skončil na 12 oproti očekávání nastavenému na 11 a byl zveřejněn Japonskou centrální bankou před otevřením trhu. Jihokorejský Kospi ztrácel více než procento.