Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
3M – akcie pro příští rok?

3M – akcie pro příští rok?

22.12.2015 17:45

Je to už déle než rok, co jsme se zde spolu dívali na společnost 3M. Tehdy se mi ona a její akcie líbily. Až do Q1 2015 se hodně líbily i trhu a jejich cena prudce posilovala. Pak ale přišel stejně prudký obrat a po velkém vlnění se akcie nyní nachází téměř tam, kde byla v polovině minulého roku. Šlo o korekci přehnaného optimismu, nebo se na trhu vytvořila příležitost? Srovnání s vývojem celého indexu ukazuje, že akcie je na něj v poslední době poměrně hodně citlivá (beta dosahuje hodnoty 1,18). Nás ale zajímá hlavně fundament.

3m-1

Zdroj: FT

Jak jsem uvedl, 3M jsem zde již představoval, zaměřme se proto zejména na poslední vývoj. Následující tabulka ukazuje vývoj čtvrtletního toku hotovosti. V porovnání s prvními devíti měsíci minulého roku je na tom firma na úrovni provozního toku hotovosti hůře. Nepokořila totiž minulý rok nastavenou hranici na 4,4 miliardách dolarů, generovala jen 4,08 miliard dolarů. CapEx je letos na hodně podobné úrovni (cca 1 miliarda dolarů). Všimněme si přitom, že čistý zisk (první řádek tabulky) je v 9M 2015 zhruba stejný jako v 9M 2014. Další z mnoha důkazů, jak zavádějící může být pouhý pohled na ziskovost. Trh se ale letos asi ošálit nenechal a je možné, že onen propad v provozním toku hotovosti stojí za letošními problémy akcie.

3m-2

Zdroj: FT

V roce 2014 vydělala firma po CapEx 5,1 miliardu dolarů, v roce 2013 to bylo 4,2 miliardy dolarů, v roce 2012 3,8 miliardy dolarů. Současná kapitalizace 3M dosahuje 90,5 miliardy dolarů. Beta je na úrovni 1,18, takže požadovaná návratnost by se měla pohybovat kolem 8,8 %. Pokud bychom se pokoušeli ospravedlnit současnou kapitalizaci na základě volného toku hotovosti z roku 2014, musel by tento tok dlouhodobě růst asi o 4,8 %. Pokud bychom si za vodítko vzali rok 2013, dlouhodobý růst by musel dosáhnout asi 5,8 %. Jak bylo naznačeno, letos si firma na cash flow minulého roku asi nesáhne, takže relevantnější bude asi ten vyšší „požadovaný“ růst. Otázka je, zda jde o požadavek přehnaný, či je trh naopak ve svém očekávání skeptický.

Bude růst?

3M má velmi široké produktové portfolio, jdoucí od oblasti bezpečnosti, výrobků pro kancelář, přes elektrotechniku, automobilový průmysl, až po zdravotnictví a domácnost. Za hrubé vodítko bychom si tak mohli brát nominální růst globální ekonomiky. OECD ve svých velmi dlouhodobých projekcích počítá s dlouhodobým globálním růstem kolem 3 %. Pokud by jej dokázala 3M plně využít a přidala průměrný roční růst cen o 3 %, je na laťce ve výši 6 %.

Trhy ale bude asi zajímat hlavně to, jak se bude vyvíjet bližší budoucnost – zda se firma vrátí k růstu toku hotovosti, či zda je rok 2015 jen začátkem dlouhodobějších problémů. Následující schéma okazuje tvorbu a využití firmou generovaných a získaných fondů. Klíčový údaj je, že tok hotovosti z provozu (před investicemi do výzkumu a vývoje) by měl příští rok dosáhnout 8,5 – 9 miliard dolarů. Pokud by investice do R&D dosáhly předpokládaných 1,8 miliard dolarů, tak máme provozní CF na 6,7 – 7,2 miliardách dolarů. Takže minimálně na úrovni roku 2014:

3m-3

Zdroj: 3M

Výše uvedené zní dobře, ale nadšení trochu chladí další obrázek, který okazuje očekávané míry růstu v jednotlivých produktových oblastech a hlavních regionech. Ukazuje totiž na organický růst v rozmezí 1 – 3 % (tedy hluboko pod nominálním růstem globální ekonomiky):

3m-4

Zdroj: 3M

Jedním z důvodů, proč se zde věnuji této akcii, je to, že jí banka Goldman Sachs zařadila na seznam doporučovaných titulů pro příští rok. Konkrétní analýzu k dispozici nemám, ale z výše uvedeného je jasné, že jde o fundamentálně silnou firmu, schopnou generovat velký objem volného cash flow. Silná je i rozvaha a bez zajímavosti není ani dividendový výnos ve výši 2,8 % (který není odrazem vysokého rizika, ale nižších očekávaných růstů). Pozitivní je i to, že příští rok by mělo přijít zlepšení v hospodaření a možná to je hlavní důvod, proč se akcie líbí našim kolegům z GS. Na opačné misce vah je ale valuace, respektive výše popsané „růstové“ dilema.


Čtěte více:

NWR – bez dalšího financování dále pokračovat (zřejmě) nelze... (komentář analytika)
21.12.2015 18:20
Společnost NWR v pátek po ukončení obchodování zveřejnila předběžné zá...
Krátkodobé investiční tipy - předvánoční výběr z amerického burzovního parketu
22.12.2015 11:15
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m